یکی از مهمترین مواردی که در شبکه‌های کامپیوتری حائز اهمیت می‌باشد سرور است. سرور یک کامپیوتر بزرگ همیشه روشن می‌باشد که به اینترنت متصل بوده و چندین طراحی وب سایت را در خود دارد خدمات مهمی را برای کاربران فراهم می‌آورد که در بخش‌های بعدی به آن می‌پردازیم در واقع کامپیوترها از سرور فرمان می‌گیرند. سرورها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که که در کل شبانه روز به فعالیت بپردازند همچنین در شرایط محیطی مانند دمای مناسب بدون گرد و غبار به بهتر بودن کارایی سیستم نیز بسیار کمک می‌کند. سرورها از نظر شکل ظاهری به دو مدل ایستاده Tower و رک Rack تقسیم بندی می‌شوند.
سرورهای ایستاده: در این سرورها تمامی اجزاهایی مانند هارد دیسک، شبکه، منبع تغذیه، مادربورد، CPU و... در خود جای داده‌اند این سرورها بیش‌تر در فضاهای اداری و کوچک مناسب هستند که توان ذخیره سازی بالایی را ایجاد می‌کند. روش دیگری وجود دارد که به سرورهای رک Rack معروف هستند این سرورها برای قرا گرفتن در فضاهای کوچک طراحی شده‌اند با استفاده از این روش می‌توانید سرورهای بیش‌تری با توجه به نیازتان به آن اضافه کنید.
اگر دارای طراحی سایت شرکتی و یا طراحی سایت فروشگاهی هستید و می‌خواهید سرور مناسبی انتخاب کنید و نمی‌دانید که بر اساس چه مواردی آن را انتخاب کنید ما به شما می‌گوییم که برای انتخاب سرور باید حافظه درونی و سرعت پردازنده براورد فضای دیسک آن را در نظر بگیرید ابتدا باید مواردی که بیش‌تر به آن نیاز دارید را در نظر بگیرید سپس با توجه به آن سرور مربوطه را انتخاب کنید. توجه کنید وقتی کارهای شما بسیار مهم می‌باشد باید امکان RAID1 را داشته باشید تا اطلاعات داده‌های شما بر روی چندین درایو ذخیره شود تا زمانی که برای یکی از آن‌ها مشکلی پیش آمد در درایوهای دیگر ذخیره داشته باشید.همچنین در خرید سرور توجه کنید که گارانتی معتبری در مقابل مشکلات سخت افزاری داشته باشد به علاوه محل سرور نیز از موارد مهم دیگر می‌باشد برای راه اندازی و نگهداری مشکلات را داشته باشد.
توجه داشته باشید تا برای خرید سرور از بهترین شرکت‌ طراحی سایت و شرکت‌هایی که سرور و هاست مجازی و اختصاصی را ارائه می‌دهند خریدداری کنید تا خیال خود را از آن راحت کنید. شرکت‌های بسیاری وجود دارند که به ارائه خدمات سرور مجازی ، vps ، هاست لینوکس و... می‌پردازند که شما باید با توجه به نیاز خود به بررسی شرکت پرداخته و در نهایت به انتخاب یکی از آن‌ها برآیید.

انواع سرور-طراحی سایت

انواع سرورها

سرورها با توجه به کاربردی دارند به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند:

وب سرور

یکی از معمول‌ترین سرورهایی که وجود دارد وب سرور web server است که مخصوص سرویس‌های میزبانی وب می‌باشد. این نوع سرور برای وب هاستینگ و ساخت سایت بسیار کاربرد دارد که ارتباط بین کاربران و ادارات را فراهم می‌کند.

فایل سرور file server

یکی از پایه ترین و ساده‌ترین سرورها فایل سرور file server می‌باشد این سرور برای اشتراک گذاری فایل‌ها استفاده می‌شود قابلیتی مهمی که این سرور دارد این است که امکان این که دسترسی‌ها را برای هر یوزر محدود کند را دارد. این فایل سرور دو وظیفه اصلی دارد به اشتراک گذاری فایل‌ها در بین کاربران کمک می‌کند همچنین به ذخیره کردن فایل‌ها برای کاربران در مکانی امن می‌پردازد.

دیتابیس سرور

در سازمان‌ها و شرکت‌ها از این سرور استفاده می‌کنند برنامه کامپیوتری است که خدمات دیتابیس به سایر سیستم‌ها ارائه می‌دهد در آن قرار داده می‌شود اطلاعات به صورت یکپارچه ذخیره سپس پردازش می‌شود به روز رسانی‌ها را مدیریت می‌کنند.

Game server گیم سرور

از آن‌جایی که بازی‌های آنلاین بسیار مورد توجه کاربران قرار می‌گیرد بنابراین برای راحت‌تر ارتباط برقرار کردن کاربران با آن سروری بر روی آن متصل می‌شود به گیم سرور معروف می‌باشند. این مدل از سرور که فقط برای بازی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد با برقراری ارتباط با سرور بر کامپیوتر باعث می‌شود تا افراد به صورت گروهی به بازی بپردازند.

پرینت سرور Print Server

در این سرور به مدیریت و کنترل پرینتر در کامپیوتر می‌پردازد یعنی به افراد این امکان را می‌دهد تا از راه دور به کنترل پرینترها بپردازند یعنی مدیران می‌توانند به سطح دسترسی‌ها کنترل هنگام پرینت گرفتن آن را pause ، مشاهده و حذف کنند.

Proxy server پروکسی سرور

این سرور اطلاعات مورد نظر را دریافت می‌کند و پس از بررسی به گیرنده ارسال می‌کند در واقع یک واسطه‌ای بین Server اصلی و Client قرار گرفته می‌شود این سرور برای فیلتر کردن درخواست‌ها برای اشتراک گذاری ارتباطات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Mail server میل سرور

همانطور که می‌دانید سازمان‌ها و شرکت‌هایی که تعداد بالایی ایمیل دریافت و ارسال می‌کنند باید از سروری برای سهولت آن استفاده کنند تا این ارتباط به راحتی انجام شوند. این سرور همانطور که از اسم آن مشخص است بر روی سرور یک سرویسی که برای ارسال ایمیل می‌باشد قرار می‌گیرد سپس برای ارسال و دریافت ایمیل به کار می‌رود.

Media server مدیا سرور

این سرور نیز برای مدیا یا رسانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد کاربرد آن هم به این صورت می‌باشد که با قرار گرفتن فایل صوتی یا ویدیو بر روی سرور افراد می‌توانند بدون این که نیاز به دانلود فایل آن را بر روی کامپیوتر مشاهده کنند در واقع وظیفه این سرورها ذخیره سازی و بازگزاری تعداد بسیاری از مدیاها می‌باشد.

اپلیکیشن سرور Application server

برای اجرای برنامه های که با اهداف مختلفی مانند برنامه‌های وب، هاست مجازی و به روز رسانی برنامه‌ها از این سرور استفاده می‌کنند. برای مثال طراحی سایت دیجی کالا برخی طراحی سایت‌ املاک و... که دارای اپلیکیشن می‌باشد.

DNS سرور

DNS مخفف Domain Name System می‌باشد که وظیفه آن این است که نام دامنه را با آدرس IP را در خود نگه دارد که مانند دفتر تلفن عمل می‌کند برای برقراری ارتباط در دنیای شبکه فقط دانشتن نام دامنه کفایت نمی‌کند و حتما باید از IP اطلاع داشته باشید.

سرور خانگی Home Server

سرورهای دیگری هستند که در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند به سرور خانگی Home Server معروف می‌باشند با استفاده از این سرور از شبکه‌های خانگی می‌توان به دستگاه‌های دیگری خدمات ارائه داد.