ویندوز سرور یک خط سیستم عامل است که مایکروسافت بطور خاص برای استفاده در سرور ایجاد می کند. این بدان معنی است که تقریباً در همه موارد ، Windows Server در تنظیمات تجاری استفاده می شود. ویندوز سرور در سال 2003 میلادی ( 1382 شمسی ) با این نام منتشر شد با این حال قبل تر از آن نسخه هایی در دسترس بودند که مورد استفاده عمومی کاربران و اختصاصی مورد استفاده قرار می گرفتند. کاربران عادی نگرانی در خصوص ویندوز سرور ندارند چرا که در صورت نیاز نسخه مورد نظر را از مایکروسافت دریافت میکنند.

مقایسه ویندوز سرور و ویندوز

در نگاه کلی شمایل کلی هر دو از جمله آیکون های دسکتاپ، نوار منو و دکمه استارت یکسان به نظر می رسد. هر نسخه ویندوز سرور می بایست با نسخه ویندوز مصرفی تطابق داشته باشد. برای مثال ویندوز سرور 2003 با ویندوز xp مطابقت دارد. نسخه های فعلی ویندوز سرور نسخه 2019 و 2016 که متکی به آپدیت ویندوز 10 می باشد، هستند.
از آنجا که ویندوز سرور و ویندوز پایه کد یکسان دارند می توان بسیاری از کارکردهای مشابه را در هر دو انجام داد. کاربران می توانند برنامه هایی مانند مرورگرها و ویرایشگرهای عکس را در ویندوز سرور بارگیری و نصب کنید، و بسیاری از اصول اولیه ویندوز مانند Notepad در ویندوز سرور گنجانده شده است. با این حال ، دو نسخه تفاوت های بیشتری نسبت به شباهت ها دارند که درد ادامه برخی از آن ها مرور میکنیم. همچنین میتوانید از مقاله سرور مجازی ، هاست لینوکس و vps نیز استفاده کنید.

ویندوز سرور-طراحی سایت

تفاوت های ویندوز سرور و ویندوز

از آنجا که ویندوز سرور برای مشاغل و طراحی وب سایت در نظر گرفته شده است شامل بسیاری از نرم افزارهای سازمانی مناسب برای تشکیلات اقتصادی می باشد. در ادامه چند عملکرد که سرور به لطف این نرم افزارها انجام می دهد را معرفی میکنیم.
Active Directory: Active Directory یک سرویس مدیریت کاربر است که به سرور اجازه می دهد تا به عنوان کنترل کننده دامنه عمل کند. به جای ورود به یک رایانه محلی ، کنترل کننده دامنه تمام احراز هویت حساب کاربر را کنترل می کند.
DHCP: DHCP یا پروتکل پیکربندی میزبان پویا ، پروتکلی است که به سرور اجازه می دهد تا به طور خودکار آدرس IP را به تمام دستگاه های شبکه اختصاص دهد. در خانه احتمالاً router شما این کار را انجام می دهد. اما در یک موقعیت تجاری ، کارکنان فناوری اطلاعات می توانند از قابلیت های بیشتر DHCP در ویندوز سرور استفاده کنند.
File and Storage: داشتن سرور فایل برای طراحی سایت شرکتی شما یکی دیگر از کاربردهای متداول است. این امر به شما امکان می دهد تا داده های مهم را در یک مکان مرکزی نگه دارید و مجوزهایی را برای کنترل افرادی که می توانند به چه چیزی دسترسی داشته باشند، تنظیم کنید.
خدمات چاپ: تنظیم سرور چاپ به شما امکان می دهد تا به راحتی نقشه های چاپگر را روی رایانه ها ترسیم کرده و کارهای اضافی را کاهش دهید.
سرویس های به روزرسانی Windows: غالباً ، صاحبان مشاغل و طراحی سایت نمی خواهند همه به روزرسانی های Windows فوراً از بین بروند. با تنظیم یک سرور به عنوان کنترلر Windows Update ، می توانید کلیه به روزرسانی ها را زمان بندی کنید و از طریق آن سرور مسیریابی کرده و قواعد خاصی را برای نحوه عملکرد آنها پیکربندی کنید.
اینها تنها چند مورد از نقشهای سرور است که ویندوز سرور قادر به انجام آن است. اغلب ، یک شرکت بیش از یک سرور خواهد داشت و نقش های فوق را در چندین دستگاه تقسیم می کند. نسخه های استاندارد ویندوز این قابلیت ها را از حوزه فعالیت خارج نمی کند. می توانید برخی از ابزارهای شخص ثالث را برای تکرار برخی از این قابلیت ها نصب کنید، اما به همان اندازه قوی نخواهد بود.