PBN مخفف Private Blog Network بوده که بعدها به عنوان Private Backlink Network نیز شناخته شد که به مجموعه‌ای از وبلاگ‌های ساخته شده و مدیریت شده‌ای که توسط لینک سازی برای افزایش سئو و تقویت بیش‌تر سایت شده است اطلاق می‌شود.
از آن‌جایی که صاحبان کسب و کارها برای برای افزایش سئو سایت و بهینه سازی خود اقدام به لینک سازی داخلی و خارجی می‌کنند با استفاده از PBN می‌توانند کنترل دقیقی بر روی لینک‌ سازی‌ها داشته باشند با استفاده از این امکان می‌توانید لینک‌های کم ارزش را شناسایی کرده سپس به حذف آن بپردازید تا به سایت شما صدمه‌ای وارد نکند همچنین طراحی سایت‌های مرتبط را پیدا کرده و اقدام به لینک سازی کنید علاوه بر آن ترافیک با کیفیتی را برای طراحی سایت به ارمغان می‌آورد به افزایش درآمد کسب و کار کمک می‌کند به همین منظور لازم است تا از PBN در هر سایتی استفاده شود.
برخی مواقع چندین طراحی سایت با هدف لینک گرفتن به سایت اصلی ایجاد می‌شوند و از آن‌جایی که سرعت PBN در رتبه دهی سایت مربوطه بسیار بالا می‌باشد صاحبان سایت از آن استفاده می‌کنند که اگر بر روی اصول انجام نشود و اشتباه کوچکی در آن رخ دهد گوگل متوجه این موضوع شده و جریمه سنگینی برای طراحی سایت اصلی در نظر می‌گیرد.
برای مثال شما یک طراحی سایت شرکتی یا طراحی سایت فروشگاهی دارید برای افزایش سئو و قرار گیری در اولویت گوگل باید اقدامات مناسبی را انجام دهید تا در نظر گوگل محبوب باشید یکی از این اقدامات این است که شما چندین وبلاگ را ایجاد می‌کنید و از سرویس‌های رایگان وبلاگ سازی مانند بلاگفا، میهن بلاگ، رز بلاگ استفاده کنید و به آن طراحی سایت اصلی که همان اول گفتیم لینک می‌دهید اما این روش باید به درستی طبق قوانین گوگل انجام شود تا به سرعت سئو سایت آن وب سایت را بالا ببرید.
در واقع کارکرد PBN دو منظوره است یا ممکن است اقدام به افزایش سئو سایت مربوطه شود و یا ممکن است با جریمه گوگل مواجه شود که برای انجام آن باید طبق برنامه ریزی‌های مشخص توسط افراد کارشناس انجام شود تا به نتیجه مطلوبی حاصل شود.
اگر می‌خواهید آن را انجام دهید حتما با تحقیق و بررسی به دست بهترین شرکت طراحی سایت و سئو سایت، که افراد متخصصی در آن به فعالیت می‌پردازند بسپارید تا با تجربه و دانش خود PBN مناسبی را برای شما به ارمغان بیاورند.

طراحی سایت-PBN چیست؟

روش‌های شناسایی PBN توسط گوگل

از آن‌جایی که روز به روز الگوریتم‌ها در حال پیشرفت می‌باشند گوگل به راحتی PBNها را شناسایی کرده و ارتباط بین طراحی وب سایت‌ها را مشخص می‌کند روش‌هایی که گوگل برای تشخیص PBNها استفاده می‌کند عبارتند از:
با استفاده از دامنه‌ها: معمولا گوگل از روی دامنه‌ها که به نام یک شخص ثبت می‌شود می‌تواند به تشخیص PBNها بپردازد.
تغییر یافتن فعالیت ناگهانی یک سایت: اگر به طور ناگهانی فعالیت سایت خود را تغییر دهید گوگل متوجه این موضوع می‌شود.
اطلاعات تماس سایت‌ها مشابه می‌باشد: یکی دیگر از روش‌هایی که گوگل متوجه PBN بودن می‌شود این است که تصاویر محتوا و برند طراحی سایت‌ها مشابه می‌باشد. همچنبن محتوای سایت نیز یکی دیگر از مواردی است که اگر هر کدام مختص به خود و منحصر به فرد نباشد گوگل آن را شناسایی کرده و رتبه آن‌ها را پایین می‌آورد.

روش‌های جلوگیری از شناسایی pbn نامناسب

اگر می‌خواهید تا گوگل به سایت شما ارزش قائل شود باید حتما به فکر کاربرانتان باشید و در راستای رضایت آن‌ها قدم بردارید. اگر شبکه pbn دارید باید طوری رفتار کنید تا گوگل متوجه مصنوعی بودن آن نشود توجه کنید تا از محتوای کپی به هیچ عنوان در وبلاگ خود استفاده نکنید، بلاگ‌ها را در یک هاست لینوکس قرار ندهید، از طرفی نام دامنه‌ها را با افراد مختلف ثبت کنبد، بیش از حد اقدام به بک لینک سازی نکنید، همچنین حتما در انتخاب انکرتکست‌ها دقت کنید همچنین از سایتی برای لینک دهید به سایت اصلی فقط یک بار استفاده کنید.
هاست طراحی سایت باید در آی پی‌های مختلفی قرار گرفته شود قرار گرفتن کل بلاگ‌ها در یک هاست باعث می‌شود تا به عنوان اسپم شناخته شوید حتما صفحات شما باید دارای صفحات اصلی مانند درباره تماس با ما و.... را باشد. در زمان لینک‌ دهی فقط به سایت‌هایی مانند ویکی پدیا و ... استفاده نکنید طراحی وب سایت‌هایی که مرتبط با سایت شما می‌باشند را نیز از آن‌ها غافل نشوید به آن‌ها هم لینک دهید از محتواهای با کلمات طولانی و تصاویر و ویدیو در سایت‌های pbn خود استفاده کنید.

PBN نسازید

اگر تخصص کافی در این زمینه ندارید فکر ساخت PBN نمی‌باشد چرا که ساخت و نگهداری آن هزینه بالایی را در بر می‌گیرد همچنین بسیار زمان‌بر می‌باشد اگر تمام انرژی خود را صرف به تولید و به روز رسانی PBN کنید از طراحی سایت خود غافل می‌شوید و رقبای شما با فعالیت روز به روز بر اولویت گوگل قرار خواهند گرفت و شما از آن عقب خواهید ماند.