اگر با دنیای طراحی سایت یا سئو سایت سروکار دارید قطعا با عبارت CDN رو به رو شده‌اید. در شبکه تولید محتوا یا توزیع محتوا CDN که مخفف Content Delivery Ntwork می‌باشد یکی از سیستم‌های محبوب وبمستران می‌باشد که باعث می‌شود تا کاربران طراحی سایت‌ ها، اطلاعاتی را که می‌خواهند با توجه به نزدیک‌ترین سرور در محل زندگی خود دریافت ‌کنند اگر فاصله جغرافیایی کاربران با سرور زیاد باشد زمان دریافت اطلاعات هم طول می‌کشد. که ما برای بهبود این وضعیت و دسترسی راحت کاربران به اطلاعات خواسته شده از سیستم CDN استفاده می‌کنیم که تاثیر بسیاری در بهبود سرعت سایت را به دنبال دارد و به عملکرد بهتر سایت هم بسیار کمک می‌کند در واقع CDN یکی از مواردی است که علاوه بر هاست از آن استفاده می‌شود اما جایگزین آن نیست بلکه شما با داشتن CDN به یک هاست هم نیاز دارید.
CDNها در واقع مجموعه‌ای از سرورها و شبکه‌هایی هستند که به هم وصل می‌باشند که دیتاسنتر آن‌ها در نقاط مختلف جهان می‌باشد. طراحی سایت شما باعث می‌شود تا فشار زیادی بر سرور وارد سازد که این امر منجر به کند شدن سرعت سایت و از کار افنتادن آن می‌شود. مهم نیست که دارای طراحی سایت شرکتی یا طراحی سایت فروشگاهی کوچک یا بزرگی هستید بلکه این شبکه برای هر سیستمی قابل اجرا می‌باشد.
زمانی که ما از شبکه CDN استفاده می‌کنیم از همه فایل‌های ما یک نسخه بر روی تمام سرورهای مختلف جهان قرار داده می‌شود که اگر هر شخصی در هر کجای جهان درخواست وارد شدن به طراحی سایت شما را کنند از نزدیک‌ترین سرور به آن شخص اطلاعات ارسال می‌شود. طراحی سایت خبری، طراحی سایت بیمه و سایر کسب و کارها و همینطور فروشگاه اینترنتی آنلاین مانند طراحی سایت دیجی کالا نیز از این شبکه بهره مند می‌باشند.
زمانی که افراد در مرورگر خود به جستجوی موردی می‌پردازند از نزدیک‌ترین سرور مجازی برای آن‌ها اطلاعات ارسال می‌شود اما اگر به هر دلیلی CDNها در دسترس نباشد هیچ مشکلی برای دریافت اطلاعات پیش نمی‌آید فقط از سرور اصلی این اطلاعات ارسال می‌شود که فرق آن در سرعت دریافت اطلاعات می‌باشد که کمی زمان بر می‌باشد. Uptime بودن طراحی سایت شما از موضوعاتی می‌باشد که بسیار حائز اهمیت می‌باشد که زیاد قطع و وصل نشود.
CDNهای بسیاری در سرار جهان وجود دارد که امکاناتی را برای افراد ارائه می‌دهند و از آن جایی که برای مصارف خصوصی و عمومی به کار می‌رود روز به روز شاهد افزایش تعداد آن‌ها می‌باشیم. معروف‌ترین شبکه‌های CDN می‌توان به Cloud Flare، Amazon Cloudfront، VPS.net و .... اشاره کرد که cloud flare کلود فلر شبکه‌هایی می‌باشد که می‌توان از آن به طور رایگان استفاده کرد.

CDN چیست؟-طراحی سایت

مزایا و معایب CDN

در واقع Content Delivery Network از مزایای مهمی برخوردار می‌باشند یکی از مهمترین مزایایی که برای CDN می‌توان نام برد این است که به افزایش سرعت طراحی وب سایت کمک کرده که این امر رضایت کاربران را به همراه دارد که در نتیجه باعث بالا رفتن رتبه سایت مورد نظر می‌شود. مصرف پهنای باند و ترافیک هاست کاهش پیدا می‌کند همچنین با مدیریت محتوای وردپرس همخوانی راحتی برقرار می‌کند. اشتراکی بودن این شبکه‌ها باعث می‌شود تا افراد بسیاری به صورت همزمان از آن استفاده کنند که در نتیجه به صرفه جویی شدن هزینه‌ها بسیار کمک می‌کند.
یکی دیگر از مزایای مهم این شبکه داشتن امنیت بالای آن می‌باشد لازم است بدانید که این شبکه توزیع محتوا، از Firewall پر قدرتی بهره مند است که باعث می‌شود تا اجازه وارد شدن حمله‌ای و آسیب رسیدن به طراحی سایت شما را نمی‌دهد همچنین در صورت متوجه شدن خطری به سایت شما آن را به نابود می‌کند. از دیگر مزایایی که می‌توان به آن اشاره کرد این است که نصب آن راحت و به سرعت انجام می‌گیرد. وجود CDNها منجر به ذخیره شدن محتوای شما در سرور CDN می‌شود که به صورت منظم به ویرایش و آپدیت شدن می‌پردازند که به صورت خودکار محتوای جدید را به سیستم اضافه می‌کند.
معایب استفاده از شبکه CDN که این شبکه دارد این است که به صورت رایگان نبوده و برای استفاده از آن باید مبلغی پرداخت کنیم تا فعال شود و شما دسترسی لازم را پیدا کنید. لازم به ذکر است که اگر هاست شما در ایران باشد نمی‌توانید از CDN استفاده بهینه‌ای را ببرید. همچنین در برخی مواقع زمانی که اقدام به نصب CDN می‌کنید ممکن است برخی از پورت‌های سایتتان از کار بیفتد.

تاثیر CDNها در سئو سایت

همانطور که در بخش‌های قبلی گفتیم CDNها تاثیر بسیار بالایی در سئو و بهینه سازی طراحی وب سایت‌ها را به همراه دارد چرا که منجر به افزایش سرعت طراحی سایت و بهبود کارایی سایت می‌شود همچنین این سیستم از الگوریتم ذخیره موقت Caching Algorithms بهره مند می‌باشد که به سئو سایت شما کمک ویژه‌ای خواهد کرد همچنین اگر تصاویر خود را بر روی سرورهای CDN بارگذاری کرده باشید این شبکه به ایندکس سریع تصاویر و نمایش آن در نتایج جستجوی افراد بسیار کمک می‌کند.