ممکن است بارها برای شما پیش آمده باشد که با استفاده از نمایشگرهای کوچک خود مانند موبایل به طراحی وب سایت‌هایی مراجعه کرده باشید و یا به جستجویی پرداخته باشید که صفحاتی که در نتایج برای شما ظاهر می‌شود، بارگذاری برخی صفحات مورد نظر بسیار طول کشیده که منجر به کلافه شدن شما شود که شما را از دیدن آن منصرف کند اگر شما صاحب طراحی سایت شرکتی و یا طراحی سایت فروشگاهی می‌باشید توجه کنید تا حتما به این موضوع توجه کنید و برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل AMP را برای سایت خود ایجاد کنید AMP که مخفف Accelerated Mobile Pages می‌باشد دشمن سرعت کم صفحات طراحی سایت بوده و به معنی صفحات موبایلی پر شتاب است که یک استاندارد کد نویسی بوده تا صفحات را به سرعت بیش‌تری برای کاربران نمایش دهد.
موبایل یکی از ابزارهایی است که به راحتی در هرکجا همراه افراد می‌باشد و کاربران نیز با استفاده از آن به جستجوی مواردی که به دنبال آن هستند از آن استفاده می‌کنند. پس اهمیت دادن به آن باعث می‌شود تا صاحبان مشاغل در کسب و کار خود بسیار پیشرفت کنند و با استفاده از سایت‌های مفید به نتایج درخواستی دسترسی پیدا کنند.
برای برخی افراد سوال پیش میاید که آیا AMP همان ریسپانسیو می‌باشد؟ ما در پاسخ به آن‌ها می‌گوییم که خیر ریسپانسیو در واقع به نمایش صحیح طراحی سایت در قالب نمایشگر موبایل و تبلت می‌باشد اما AMP به سرعت بارگذاری صفحه از سایت در موبایل به کار می‌رود.

تاثیر AMP برسئو سایت

گوگل بارها در اعلامیه خود گفته که سرعت بارگذاری سایت مهمترین مسئله در رتبه دهی آن‌ها می‌باشد که برای کاربران نیز در نتیایج موتورهای جستجو از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. از آن‌جایی که روز به روز به تعداد کاربران موبایلی نیز افزوده می‌شود اهمیت سرعت بارگذاری صفحه در موبایل دو چندان می‌شود بنابراین اگر سرعت سایت بالایی در کامپیوتر و موبایل دارید می‌توانید با خیال راحت بر موارد دیگر برنامه ریزی کنید چرا که در این صورت طراحی سایت شما توسط گوگل مورد بررسی قرار گرفته می‌شود که شما می‌توانید سایر موارد خود را نیز نمایش دهید.
نکته مهمی که باید بدانید این است که اگر دارای طراحی سایت خبری می‌باشید حتما برای قرار گرفتن در اولویت گوگل داشتن این تکنولوژی در اولویت امکانات طراحی وب سایت خود قرار دهید تا از رقبای خود عقب نمانید و کاربران بسیاری به سایت شما جذب شوند. در سال‌های اخیر رشد بسیار بالایی را در این ابزار شاهد بودیم که آن استفاده زیاد کاربران از اینترنت و موبایل می‌باشد.

طراحی سایت-AMP چیست؟

AMP در CMSها

AMP در CMSهایی مانند مختلفی مانند وردپرس دیده می‌شود که با استفاده از آن می‌توانید به سایت خود خوانایی محتوای خود در نسخه نمایشگرهای دیگر مانند موبایل کمک کرده و سرعت بارگذاری صفحه سایت را بالا ببرید. اگر هم از CMSهای دیگری استفاده می‌کنید دقت کنید که در صورت نداشتن این پلاگین حتما AMP را تهیه کرده و آن را نصب کنید.چرا که ممکن است ساختار سایت شما کمی تغییر کند به همین منظور بهتر است تا از برنامه نویس کمک بگیرید تا با وارد کردن کدهای مخصوصی و خیال خود را راحت باشد.
پس از نصب این CMSها باید مشکلات احتمالی خود را پیدا کنید و آن را تست کنید پس از نصب این ابزار افزونه‌ای در کروم اضافه می‌شود که به نام AMP Validator می‌باشد زمانی که مشکلی وجود داشته باشد رنگ آن قرمز می‌شود که با کلیک بر روی آن خطاهای موجود ظاهر می‌شود و اگر مشکلی دراین آیکن وجود نداشته باشد به رنگ سبز در خواهد آمد.

مزایای استفاده از AMP

AMP برای بهبود سئو و بهینه سازی بسیار موثر است: همانطور که گفته شد AMP به افزایش سرعت بارگذاری صفحات سایت در موبایل کمک می‌کند بنابراین زمانی که سرعت طراحی وب سایت شما بالا باشد کاربران بیش‌تری جذب آن شده که باعث افزایش سئو و بهینه سازی بالایی می‌باشد چرا که کم بودن سرعت بارگذاری باعث از دست رفتن کاربران سایت می‌شوند. AMP کاملا رایگان و به صورت متن باز است و در اختیار کاربران قرار گرفته می‌شود که باعث می‌شود به آمار بازدید سایت اضافه شود همچنین به تازگی امکان ایجاد تبلیغات در آن نیز فراهم شده که می‌توانید از طریق آن برای خود درآمد زایی کنید.
باعث می‌شود تا کسب و کار شما بیش‌تر دیده شود و مورد توجه کاربران بسیاری قرار گیرد.حتی در خارج از کشور هم به راحتی دیده شوید. به لذت بخش‌تر شدن تجربه کاربری شما کمک می‌کند باعث می‌شود تا افراد تجربه کاربری شما یعنی UI را با لذت تماشا کنند

معایب AMP

همانطور که AMP از مزایایی بهره مند می‌باشد از معایبی نیز برخوردار بوده که ما در این بخش می‌خواهیم به معایب آن بپردازیم یکی از معایبی که این پلاگین‌ها دارد این است که ممکن است ذهن شما را مشغول کند که چه بر سر ساخت سایت شما خواهد آمد همچنین ممکن است نتیجه منفی برای شما به وجود بیاورد و به نرخ تبدیل شما صدمه بزند. ممکن برای افرادی که توسعه دهنده وب نیستند فعالسازی این ابزار AMP کمی سخت باشد اما در وردپرس این امکان به راحتی توسط افراد غیر مبتدی هم فعالسازی می‌شود.