حضور جاوا اسکریپت را در خیلی از جاها مشاهده می‌کنیم که از آن استفاده‌های خوبی می‌شود این زبان را معمولا در کنار زبان HTML و ابزار CSS مشاهده می‌نماییم. این زبان از یک محیط برنامه نویسی برخوردار است که به Node.js معروف می‌باشد.
پلتفرم node.js که پلتفرمی می‌باشد در سمت Sever، از کاربردهای زیادی برخوردار می‌باشد از زمانی که این پلتفرم وارد دنیای برنامه نویسی شد منجر به راحت تر نمودن کار برنامه نویس‌ها نمود، که هم بتوانند در سمت کاربر و هم در سمت Server به برنامه نویسی بپردازند. توجه کنید که به Node.js پلتفرم گفته می‌شود برخی افراد به Framework آن را صدا می‌زنند که این نامگذاری اشتباه می‌باشد از آن جایی که Framework به یک سری کتابخانه‌ها و ابزارهایی اطلاق می‌شود که به راحت تر کردن کار برنامه نویسان می‌انجامد، Node.js فراتر از آن می‌باشد و در این مسیر بسیار پر قدرت تر از یک Framework عمل می‌کند. پس اشتباه است که برخی افراد به node.js میگویند Framework.

معرفی node js-طراحی سایت

تاریخچه Node j.s

این پلتفرم در سال 1996 در سمت سرور ایجاد شد که با گذشت زمان توسط فردی به نام Ryan Dahl باعث به وجود آمدن این پلتفرم در دنیای برنامه نویسی شد. Ryan Dahl با درست کردن ضعف‌های آن باعث شد تا این پلتفرم به یک پلتفرم محبوب در میان کاربران تبدیل شود.

ویژگی‌های NODE JS

• دارای سرعت بالا
یکی از ویژگی‌های مهمی که این پلتفرم در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد این است که به دلیل برخوردار بودن از موتور 78، از سرعت بالایی برخوردار است که برنامه نویسان می‌توانند کدهای خود را به سرعت اجرا نمایند.

• برخوردار از Package Manager مناسب
این Framework با داشتن قابلیت Package Manager توانسته این امکان را در اختیار برنامه نویسان قرار دهد تا برنامه های نوشته شده به زبان جاوا اسکریپت را به راحتی نصب و فعال نمایند یکی از Package Manager که در میان برنامه نویسان بسیار کحبوب می‌باشد npm است.

• پیشرفت Node js
از آن جایی که جاوا اسکریپت از پلتفرم Node.js بهره مند می‌باشد توانسته از طریق آن راهی برای توسعه و از بین بردن باگ ها و افزودن قابلیت‌های جدید برآید.

مزایای Node.js

این پلتفرم از مزایای بسیاری برخوردار می‌باشد که می‌توان به متن باز Open Source بودن آن، سازگار بودن با سیستم‌های Windows، Mac، Linux همچنین پشتیبانی از Caching اشاره کرد از طرفی این پلتفرم دارای قابلیت پشتیبانی از Caching هم دارد و در نهایت می‌تواند با سرعت به پاسخگوی تعداد زیاد کاربر بپردازد.
این پلتفرم از معایبی هم برخوردار می‌باشد از جمله: به دلیل جدید بودن آن در برخی از هاست اشتراکی نمی‌توان از این پلتفرم استفاده نمود. همچنین این پلتفرم از کتابخانه استانداردی برخوردار نمی‌باشد به همین منظور بسیار به برنامه نویس خود وابسته می‌باشد.

کاربردهای Node.js

Node.js به دلیل داشتن کاربردهای زیادی، شرکت‌های بزرگی از Node.js در ساخت سایت خود از آن استفاده می‌کنند از جمله: Yahoo، Linkdein، Go daddy، Microsoft، Paypal، eBay و...
این پلتفرم از کاربردهای بسیاری برخوردار می‌باشد که در این بخش به آن‌ها می‌پردازیم کاربردهای آن عبارتند از:
• ساخت برنامه‌های تک صفحه‌ای
برخی برنامه‌ها وجود دارند که همه طراحی های آن فقط در یک صفحه انجام می‌شود که به SPA معروف می‌باشند از این برنامه‌ها بیش‌تر برای ساخت سرویس‌های ایمیلی، شبکه‌های اجتماعی، طراحی وب سایت‌هایی که به اشتراک ویدیو قرار می‌دهند می پردازد. یکی از طراحی وب سایت‌های معروفی که در میان کاربران از محبوبیت بالایی برخوردار است Youtube می‌باشد.

• ساخت Chatroom
یکی از برنامه‌هایی که توسط افراد بسیار کاربرد دارد Chatroom می‌باشد که می‌توان با استفاده از این پلتفرم آن را طراحی نمود پلتفرم node.js بهترین گزینه برای برنامه نویسان می‌باشد تا با استفاده از آن به طراحی اپلیکیشن و محیط Chatroom بپردازند.

• ساخت بازی‌های آنلاین
یکی دیگر از کاربردهای پلتفرم node.js طراحی بازی های آنلاین جذاب می‌باشد شما می‌توانید با ترکیب این پلتفرم با html5 و سایر ابزارهای مورد نیاز بازی‌های دو بعدی عالی را طراحی نمایید همچنین می‌توانید کنار آن چت روم هم ارائه دهید تا محبوبیت برنامه خود را افزایش دهید همچنین می‌توانید با استفاده از node.js به توسعه بازی بپردازید.

معرفی node js-طراحی وب سایت

برنامه Node.js

زمانی که شما تصمیم دارید تا به آموزش طراحی سایت با زبان‌های مختلفی بپردازید در مرحله اول با تحقیق و بررسی تعیین می‌کنید که به کدام یک از زبان‌های برنامه نویسی علاقمند می‌باشید سپس به دنبال آموزش آن می‌روید زبان‌های بسیاری در دنیای طراحی سایت وجود دارد که مهمترین آن‌ها HTML و ابزار CSS می‌باشد که جاوا اسکریپت هم می‌تواند به پیشرفت آن طراحی بسیار کمک کند. برای وارد نمودن کدهای مربوط به جاوا اسکریپت محیطی نیاز است تا به راحتی کدهای مربوطه را در آن قرار داد که محیط NODE.JS جزو محیطی می‌باشد که در میان برنامه نویسان از محبوبیت بالایی بهره مند می‌باشد. این پلتفرم که جوان است و به دلیل برخوردار بودن از مزایای زیادی که در بخش‌های قبلی بیان نمودیم می‌تواند آینده روشنی را برای کاربران و برنامه نویسان رقم بزند.