در دنیای اینترنت و طراحی سایت اصطلاحات زیادی وجود دارد که ممکن است برای برخی افراد نامفهوم باشند برای مثال اصطلاح Fold در طراحی سایت. طراحان سایت با توجه به اهمیت مطالب و میزان تاثیرگذاری آن بر روی کاربران آن‌ها را دسته بندی کرده و در قسمت‌های مختلف سایت قرار می‌دهند. در واقع Fold خطی است که اولین صفحه مشاهده شده توسط کاربر از قسمت‌هایی که کاربران برای دیدن اسکرول کرده تفکیک می‌کند.
اصطلاح زیر Fold یا روی Fold در روزنامه‌ها بیش‌تر به کار می‌رود. روی Fold که جای قرار گیری آن قبل از تای ورق روزنامه می‌باشد همچنین زیر Fold نیز مکانی است که خواننده باید آن تا را باز کرده و به خواندن مطلب مورد نظر بیانجامد. هدف روزنامه نگاران برای انجام این کار این است که مطالبی که بسیار دارای اهمیت بوده و مورد علاقه افراد می‌باشد را روی Fold و مطالبی که از اهمیت پایین‌تری قرار دارد را زیر تای قرار دهند. در طراحی سایت محل قرار گیری Fold متغیر بوده اما در روزنامه ثابت می‌باشد.

اصطلاح Fold در طراحی سایت

محل Fold صفحه سایت و رزولوشن نمایشگر

اگر برایتان سوال پیش آمده که محل قرار گیری Fold کجای سایت می‌باشد؟ ما در پاسخ به شما می‌گوییم که فاصله 570 تا 600 پیکسل از بالای صفحه می‌باشد که این مکان به عنوان یک استاندارد Fold در نظر گرفته شده است. بر اساس تحقیقاتی که بر روی کاربران انجام شده 98 درصد آن‌هایی که صفحه نمایشگر با رزولوشن 1024 در 768 پیکسل را دارا می‌باشند. اگر این مقدار را به عنوان رزولوشن پیش فرض در نظر بگیرید تمامی کاربران صفحه‌ای برابر 570 تا 600 پیکسل دارند. از آن‌جایی که برخی کاربران از صفحه نمایش کوچک و برخی از صفحه نمایش بزرگ برخی افراد با گوشی و یا تبلت‌های خود صفحات را مشاهده می‌کنند. لازم به ذکر است مطالبی که بدون اسکرول کردن قابل نمایش است به رزولوشن نمایشگر بستگی دارد.

اصطلاحات مربوط به سئو سایت

اگر شما صاحب سایتی می‌باشید توجه کنید که اصطلاحات زیادی در سئو سایت وجود دارد که شما باید با آن‌ها آشنا شوید و در صورت برخوردن با آن اصطلاحات به راحتی بدانید که منظور از بیان آن چیست. شما می‌توانید با جستجوی ساده در اینترنت با اصطلاحات مربوط به سئو سایت و طراحی وب سایت آشنا شوید و یا اگر به دنبال بهترین شرکت طراحی سایت می‌باشید از تیم آن‌ها کمک بگیرید تا اگر با اصطلاحی نا آشنا می‌باشید برای شما توضیحات لازمی را بیان کنند.

آیا کاربران به صفحه اسکرول دقت می‌کنند؟

اخیرا تحقیقاتی در مورد اسکرول انجام شده که نشان می‌دهد رفتار کاربران با زیر Fold چگونه است؟ این تحقیقات که بر روی هزاران نفر انجام شده نشان می‌دهد که افراد بر روی بالای Fold بیش‌تر نظرشان جلب می‌شود. یعنی زیر Fold کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.
لازم به ذکر است طراحی سایتی که در آن نیازی به اسکرول نداشته باشد به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. کاربران مشکلی با اسکرول کردن ندارند و در صورت مشاهده مطلبی در ادامه صفحه آن را اسکرول می‌کنند. شما به عنوان صاحب طراحی وب سایت باید توجه زیادی در محتوای قبل از 600 پیکسل از بالای صفحه داشته باشید چرا که نیمی بیش‌تر از افراد وقتشان را صرف این مطالب می‌کنند. در حال حاضر بیش‌تر سایت‌های موفق مانند آمازون، یوتیوب، فیسبوک و... از محتوای عمودی که همراه با اسکرول کردن صفحه حرکت می‌کند در سایت خود بهره‌ می‌برند.