یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که در مبحث سئو وجود دارد بانس ریت می‌باشد. بانس ریت چیست؟ بانس ریت bounce rate که به آن نرخ پرش هم گفته می‌شود به عکس العمل کاربران در برابر سایت می‌گویند. یعنی بازدید کنندگان زمانی که وارد سایت می‌شوند تمایل به ماندن در صفحه را دارند یا به محض دیدن اولین صفحه اقدام به بستن صفحه می‌کنند؟ در واقع بانس ریت نشان می‌دهد که سایت چه میزان توانسته بر روی مخاطبان تاثیرگذار باشد و آن‌ها را ترغیب به ماندن زمان بیشتری در سایت کند. یکی از دلایل متغییر بودن تعرفه طراحی سایت میتواند میزان جذابیت و خاص بودن آن باشد.

Bounce rate در گوگل آنالیتیکس

اگر کاربری Interaction ( تعامل ) انجام ندهد Bounce rate رخ می دهد. در واقع به پارامتری که ماندگاری بازدید کننده همچنین واکنش آن‌ها نسبت به سایت را مشخص می‌کند گفته می‌شود. Bounce rate در گوگل آنالیتیکس معمولا سه نوع Interaction دارد که عبارتند از:
بازدید صفحات:( Pageviews ) زمانی که شما در سایت خود می‌بینید که کاربر شما فقط از یک صفحه بازدید کرده و به صفحات دیگری نرفته متوجه می‌شوید که علاقه ای به ادامه فعالیت در سایت نداشته و در این صورت بانس ریت رخ می‌دهد.
وقایع :( Events ) به رویدادهایی که در سایت رخ می‌دهد مانند اقدامات و رفتارهای کاربران که در سایت ثبت می‌شود گفته می‌شود. گوگل آنالیتیکس این ایونت را ندارد و شما باید با کمک ابزاری به نام Google Tag manager بتوانید به تعریف ایونت در سایت خود برآیید.
تراکنش ( Transaction ) : تراکنش هم نوعی Pageview می‌باشد اما در صفحه خرید محصول، تراکنش‌های مالی کاربران نیز همانند بازدید از صفحات مختلف می‌ماند چرا که کاربر به سبد خرید خود خواهد رفت و پس از نهایی کردن سفارش اقدام به پرداختن می‌کند که در این صورت هیچ نرخ پرشی رخ نداده است این روش بانس ریت شما را کاهش می‌دهد.
گوگل طبق بیانه‌ای اعلام کرد که نحوه‌ی محاسبه بانس ریت به این صورت می‌باشد که بانس ریت حاصل تقسیم Session های یک صفحه برا تمام session می باشد. منظور از session در گوگل آنالیتیکس به فعالیت هایی که افراد در دوره زمانی کوتاه در سایت یا اپلیکیشن می‌باشد. زمانی که کاربران وارد سایتی می شوند گوگل آنالیتیکس تایمری را در نظر می‌گیرد به طور مثال تایم 20 دقیقه ای را تنظیم می‌کند. زمانی که کاربر در یک صفحه می‌باشد این تایمر شروع به شمارش می‌کند وقتی به صفحه‌ی دیگری می رود تایم از اول تمدید می‌شود.

بانس ریت چیست؟

تاثیر بانس ریت در سئو

تاثیر بانس ریت در سئو به طور غیر مستقیم می‌باشد. شما باید در فاصله زمانی کم به چک کردن سایت خود بپردازید و اگر در جایی با مشکل مواجه شدید که کاربران ممکن است در هنگام ورود به سایت به مشکل بخورند را شناسایی و به رفع آن بپردازید یکی از آن مشکلات مهمی که ممکن است در این مسیر پیش بیاید سرعت سایت می‌باشد. که زمانی که بازدید کننده با سرعت بارگذاری کمی رو به رو شوند از بازدید سایت منصرف شده و به سراغ سایت‌های دیگری می روند. سرعت سایت یکی از آن مشکلات مهم می‌باشد اما مشکلات دیگری هم ممکن است تا برای سایت پیش بیاید که عبارتند از: محتوای غیرکاربردی، مشکلات فنی همچنین وجود خطای 404، انتخاب عنوان و توضیحات متای نامناسب، لینک سازی اشتباه و بیش از اندازه و... می‌باشد.

روش‌های کاهش بانس ریت

1.روی سرعت بارگذاری دقت کنید

مهم‌ترین روش‌ کاهش بانس ریت سرعت بارگذاری می‌باشد. سایت شما همیشه باید سرعت بالایی را در کامپیوتر، موبایل و همه‌ی مرورگرها داشته باشد. همیشه سرعت را در کامپیوتر و موبایل خود چک کنید تا اگر با مشکلی مواجه شد به رفع آن بپردازید. سرور مجازی اختصاصی سرعت و پهنای باند بیشتری برای شما فراهم میکند.

2.محتوای کاربرپسند را ایجاد کنید

توجه کنید که کاربران به دنبال محتوای خوب و مفید می‌باشند که اگر آن را در سایت شما پیدا نکنند سایت شما را بسته و به سراغ سایت‌های دیگری می‌روند. پس حتما به محتوایی که ارائه می‌دهید توجه کنید تا بازدید کنندگان تمایل بیشتری به ماندن در سایت شما پیدا کنند.

3.عنوان مناسب و جذاب انتخاب کنید

هیچ چیز به اندازه یک عنوان جذاب نمی‌تواند به جذب مخاطبان شما بپردازد بنابراین حتما به انتخاب عنوان خود دقت کنید. حتما توجه کنید که عنوان و متای توضیحاتی که انتخاب می‌کنید با محتوای شما مرتبط باشد در غیر این صورت اعتماد کاربران به سایت شما از دست خواهد رفت.

4.لینک سازی صحیح

برخی افراد تصور می‌کنند وقتی لینک سازی زیاد انجام دهند باعث می‌شود تا کاربران در سایت بمانند و بیشتر وقت خود را صرف در آن صرف می‌کنند اما این تصور اشتباه است شما باید توجه کنید تا از لینک‌سازی به جا و مناسب در سایت و محتوای خود استفاده کنید.

5.سایت خود را چک کنید

همواره محتوا و صفحه‌های مختلف سایت خود را چک کنید تا در جایی از آن مشکلی پیش نیامده باشد و اگر با مشکلی مواجه شدید سریعا به رفع آن بپردازید. مشکلاتی که ممکن است پیش بیاید مانند خطاهای 404 ، مشکلات فنی و....

جمع بندی

در واقع بانس ریت معیاری برای سنجیدن تلاش شما در زمینه بازاریابی آنلاین می‌باشد. با استفاده از این معیار متوجه می‌شوید که تا چه مقدار توانسته‌اید به نیاز کاربران پاسخ دهید. با استفاده از این روش می‌توانید متوجه شوید که در کدام یک از صفحات سایت جای کار کردن بیشتری را دارد؟ که با این روش می‌توانید به سئوی سایت خود کمک کرده باشید. امروزه بهترین شرکت طراحی سایت در آنالیز سایت خود و رقبا به وب مستران مشاوره میدهد.