طراحی سایت و وبلاگ چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

طراحی سایت و وبلاگ چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

طراحی سایت و وبلاگ چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟


زمانی که قصد دارید به طراحی سایت بپردازید یکی از سوالانی که در ذهن شما پیش می آید این است که فرق سایت و وبلاگ چیست. داشتن وبلاگ و سایت در میان افراد به دلیل حضور پر رنگ دنیای مجازی در زندگی روزمره افراد، عادی محسوب می شود، بهتر است بدانید میان وبلاگ و سایت تفاوت هایی وجود دارد.
ساخت سایت شامل یک صفحه ی اصلی است که بر روی یک سرور قرار دارد و از مجموعه ای از فایلهای متنی، تصاویر و گرافیک و برنامه نویسی تشکیل یافته است. اطلاعات موجود در آن به صورت مجموعه ای فردی، گروهی یا سازمانی گردآوری و نگهداری می شود و تمام مردم توسط اینترنت به آن دسترسی دارند، همانند صفحه هایی که دائماً در اینترنت با آن ها سروکار دارید. فایل ها در وب سایت با قالب بندی HTML وجود دارند و کاربران نام اینترنتی وب سایت مربوطه را در مرورگرها وارد می کنند و به صفحه ی اصلی وب سایت دسترسی می یابند و به وسیله این صفحه به دیگر صفحات وب سایت می روند.
طراحی سایت برای جلب توجه کاربران و نیز ترغیب آنها برای بازدید و یا خرید محصولات و استفاده از خدمات و نیز ایجاد انگیزشی برای رجوع دوباره به همان سایت بسیار اهمیت دارد. طراحی سایت غالباً متعلق به یک شرکت یا سازمان، یا شخصی باشد و دستیابی به بازی آنلاین نیز اهمیت دارد. همچنین طراحی سایت برای مقاصد تجاری و اقتصادی، سرگرمی، اطلاع رسانی وآموزشی و موارد دیگر دارای اهمیت بسیار زیادی است. برای ساخت سایت باید دامنه و فضایی جهت میزبانی که به آن هاست می گویند، وجود داشته باشد.


وبلاگ چیست؟


در واقع وبلاگ یک رسانه ی اینترنتی محسوب می شود و می توان آن را یک نشریه ی اینترنتی شخصی هم نامید که در گذشته کاربرد فراوانی داشت و اکنون نیز کارایی خاص خود را دارد و هنوز نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
وبلاگ از یک یا چندین صفحه ی اینترنتی شخصی یا گروهی تشکیل یافته است که مطالب آن روزانه یا چند روز یکبار توسط شخص یا اشخاصی با موضوعات متنوع و به صورت متوالی طراحی می شود. این افراد در نوشته های خود افکار، اشعار، عقاید و یا خاطرات خود را عنوان می کنند و برای مطالعه ی عموم قرار می دهند که به خوبی تفاوت آن با طراحی سایت مشهود است.


تفاوت طراحی سایت و طراحی وبلاگ


برای طراحی سایت و داشتن وب سایت و دامنه باید هزینه کرد ولی برای وبلاگ نویسی نیازی به هزینه کردن نیست چون سرویس های اختصاصی آن امکانات لازم را بصورت رایگان در اختیار وبلاگ نویسان قرار می دهد. در طراحی سایت از تبلیغات در کناره ی سایت استفاده می کنند تا مقداری از هزینه های انجام شده را تأمین کنند اما در وبلاگ نویسی نویسنده می تواند تصاویر یا فیلم هایی را نیز به صورت رایگان به اشتراک بگذارد و الزامی برای وجود تبلیغات در این صفحات نیست.

ویژگی ها و امکانات وبلاگ نویسی

وبلاگ ها صفحاتی ساده با قالب های عمومی می باشند که معمولا جنبه ی کاری ندارند و بیشتر از آن ها برای ثبت خاطرت شخصی نویسنده و یا موضوعاتی که او مدنظر دارد، مورد استفاده قرار می گیرد و همچنی در وبلاگ می توان به راحتی به تبادل نظرات پرداخت.
از لحاظ هزینه ای وبلاگ ها هیچ هزینه ای برای نویسندگان به همراه نخواهند داشت، تمام هزینه های طراحی وبلاگ مثل هاست و دامنه کاملا رایگان می باشد. لازم به ذکر است که نویسندگان وبلاگ هیچ دسترسی به سرور، هاست و دامنه ی خود نخواهند داشت. دامنه ی رایگانی که به آن ها داده می شود دارای پسوند شرکت طراحی وبلاگ می باشد که در اختیار نویسنده وبلاگ قرار می گیرد.
یکی از ویژگی های وبلاگ این است که قابلیت دسته بندی در وبلاگ وجود ندارد یعنی اگر مطالب و مقاله یا تصاویری را در وبلاگ قرار دهیم بر اساس تاریخ ثبت به نمایش درمیایند، این ویژگی باعث سردرگمی کاربران خواهد شد. به دلیل اینکه وبلاگ ها قالب های اختصاصی ندارند و غالبا دارای قالب های ساده می باشند بنابراین طراحی آن ها زمان بر نیست و در عرض چند ساعت می توان وبلاگی زیبا و جذاب را طراحی کرد.

ویژگی ها و امکانات طراحی سایت

وب سایت ها صفحاتی پیچیده، حرفه ای و تخصصی می باشند که چه در مراحل طراحی سایت و چه در مراحل پشتیبانی برای صاحبان آن ها هزینه هایی را به همراه دارد. طراحی سایت نسبت به وبلاگ نویسی بسیار رسمی بوده و امروزه به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از شرکت ها و سازمان ها به حساب میاید.
در هنگام شروع طراحی سایت باید اقدام به خرید هاست و دامنه برای وب سایت خود کنید، هاست و دامنه این امکان را به مدیر وب سایت می دهد تا دسترسی کامل به آن ها را داشته باشد و هم مطابق با سلیقه ی خود آن را انتخاب کند. قابلیت دسته بندی و طبقه بندی در وب سایت ها موجود می باشد و مدیر سایتمتناسب با سلیقه خود می تواند مطالب و تصاویر را دسته بندی کنند. در طراحی سایت قالب ها از قبل موجود نمی باشند و برای هر شرکت و سازمان به طور اختصاصی قالب طراحی می شود.