ضرورت حرکت به سمت طراحی سایت تجارت الکترونیک

ضرورت حرکت به سمت طراحی سایت تجارت الکترونیک

ضرورت حرکت به سمت طراحی سایت تجارت الکترونیک


در ابتدا از مزایا و معایب تجارت الکترونیک به چندین مورد اشاره می کنیم. مزایای تجارت الکترونیک مانند عدم حضور واسطه ها  و صرفه جویی در هزینه، سهولت انجام تجارت و تطبیق محصول با مشتری، اطلاعات سریع و به موقع و نیز ارائه خدمات و ارتباطات بهتر به مشتری و کاهش هزینه های تبلیغات در وسعت بالا، کم شدن زمان رسیدن محصول به دست مشتری و کاآفرینی نسل جوان و در نتیجه افزایش سطح رفاه زندگی مردم و معایب آن نیز افزایش شدید رقابت و تسلط قدرت های اقتصادی، تسلط زبان آمریکایی و انگلیسی و تأثیر منفی بر ارتباطات چهره به چهره است. در هر صورت با تمامی معایب و مزایا تجارت الکترونیک و طراحی سایت راه های جدیدی را برای تجارت ارائه کرده است و هیچ سازمانی نمی تواند آن را نادیده بگیرد، به عبارت دیگر تجارت الکترونیک یک اجبار و ضرورت است نه یک انتخاب. تنها کاری که می توان کرد سرعت بخشیدن به شروع استفاده از آن است.
چرایی تجارت الکترونیک در ایران
نبود زیر ساخت ها و زمینه های تجارت الکترونیک  طراحی سایت در ایران شاید هر کسی را به تردید بیاندازد. اما با نگاهی به آماری که از استفاده اینترنت در ایران منتشر می شود و سرعت رو به رشد استفاده از اینترنت در ایران بازار بالقوه تجارت الکترونیک مشخص می گردد. این سرعت آنچنان بالا بوده است که حتی فرصت تفکر در مورد قانونمند کردن آن نیز گرفته است برای درک این مطلب اشاره می کنیم به تعداد استفاده کنندگان از اینترنت در سال 76 که حدود پنج هزار نفر بودند و در سال 82 بیش از سه میلیون و در آخرین آمارها در سال 92 نزدیک به چهل و شش میلیون نفر از ایرانیان از اینترنت استفاده می کنند که بیشتر از پنجاه درصد کل مردم کشور را شامل می شود. بنابراین ضرورت تجارت الکترونیک کاملاً مشخص می¬گردد. برای گسترش تجارت الکترونیک و طراحی سایت های مرتبط به زیر ساخت هایی نظیر موارد زیر نیاز است:
•    متناسب با نیازهای نوین تجارت الکترونیک قوانین گمرکی، مالیاتی و بانکداری الکترونیکی متناسب به وجود داشته باشد
•    بارکد تجاری برای تمامی محصولات تعریف شود
•    تدوین نظام ملی اطلاعات و کپی رایت و حقوق اطلاع رسانی
•    تمرکز بر ایجاد سیستم های امنیت اطلاعات و محرمانه بودن اطلاعات شخصی
•    ایجاد زیرساخت ها و امکانات دسترسی ارزان به اینترنت پر سرعت
•    آموزش و گسترش فرهنگ استفاده از پول اینترنتی
•    امکان پذیرش اسناد الکترونیکی توسط مجاری حقوقی
شرکت های بسیاری وجود دارند که با هزینه های زیاد طراحی سایت کرده اند ولی با توجه به نداشتن استراتژی مناسب و یا ضعف و عدم آشنایی متخصصین طراحی سایت به ویژگی های یک برنامه بازاریابی و نیاز مشتریان چندان به اهداف خود نرسیده اند.