بک لینک و اهمیت آن در سئو و بهینه سازی سایت

بک لینک و اهمیت آن در سئو و بهینه سازی سایت

بک لینک و اهمیت آن در سئو و بهینه سازی سایت


مقالات زیادی در خصوص سئو سایت و همچنین بهینه سازی سایت در سایت قرار دادیم و در آنها به اهمیت بک لینک ها نیز به صورت گذرا اشاره کردیم. حال در این نوشتار به توضیح مختصر در مورد بک لینک می پردازیم. اصولاً زمانی که مبحثی در مورد سئو سایت مطرح می شود یکی از مهم ترین واژگانی که بر آن تأکید می شود بک لینک است و بنابراین هر کسی که کار طراحی سایت انجام می دهد و یا مدیریت یک سایت را در اختیار دارد باید با اهمیت و معنای بک لینک آشنایی کامل داشته باشد.


معنای بک لینک و ارزش آن در موتور جستجوگر


اگر بخواهیم به صورت خلاصه و کوتاه بک لینک در طراحی سایت را تعریف کنیم باید بگوییم یک لینک در سایتی اینترنتی که با کلیک کردن بر روی آن وارد سایت شما می شوند. با توجه به آمار تعداد افرادی که در موتورهای جستجوگر به جستجو می پردازند بیش از سه چهارم کل کاربران در گوگل جستجو می کنند و به همین دلیل نیز تمرکز در سئو و بهینه سازی سایت بر روی سایت گوگل است. گوگل نیز بر خلاف yahoo و bing که توجه شان به خود سایت است بر روی بک لینک ها تمرکز می نماید. هر چند ارزشی که در آخرین تغییرات الگوریتم گوگل برای بک لینک ها قرار داده شده است نسبت به قبل کاهش یافته است اما کماکان نیز بک لینک ها برای گوگل ارزشمند به حساب می آیند.


سئو سایت؛ کاربرد بک لینک ها


زمانی که یک سایت به سایت شما لینک می دهد گوگل دو نکته مهم را در نظر می گیرد، نکته اول این است که عنوان نوشته ی لینک شده چه چیزی است که در واقع کار اصلی بک لینک هم همین است به این صورت که ارزش سایت شما در کلمه ای که به سایت شما لینک داده شده است افزایش پیدا می کند و در رتبه بندی گوگل بالا بروید و نکته دوم این که امتیاز سایت لینک دهنده را نیز چک می کند و به همین دلیل است که کارشناسان سئو سایت بر روی بک لینک گذاشتن در سایت های معتبر تأکید دارند. با این توضیحات احتمالاً اهمیت انتخاب کلمات کلیدی در طراحی سایت که در مقالات سایت بسیار بر روی آن تأکید شده است نیز برای شما روشن شده است. برخلاف گذشته همان گونه که متخصصین سئو و بهینه سازی سایت نیز به آن اشاره کرده اند تبادل لینک دو طرفه چندان به مذاق گوگل خوش نمی آید و اکنون تبادل لینک سه طرفه و چند طرفه جایگزین آن شده است.


بهینه سازی سایت؛ روش های کسب بک لینک


کسب بک لینک به چند روش است، روش اول این است که کیفیت سایت در طراحی سایت شما اینقدر بالا باشد که کاربران لینک سایت شما را در خودشان بگذارند مثلاً اکثر کاربران لینک سایت های بزرگی نظیر  گوگل و یاهو و سایت های خبری را در سایت خود قرار می دهند. روش دوم سئو و کسب بک لینک این است که بازدید کنندگان و کاربران لینک سایت شما را به سبب خدماتی که ارائه می دهید در سایت خود قرار دهند. مثلاً اگر در زمینه طراحی سایت یا فروش هاست و دامنه فعالیت می کنید. روش سوم نیز روش تبلیغات متنی در سایت های دیگر است. البته در مورد این روش باید چند نکته را مد نظر قرار دهید. نکاتی مانند رنکینگ سایت، میزان ایندکس مطالب سایت، قرار گرفتن تبلیغ شما در چه صفحه ای، دوفالو یا آنفالو بودن لینک ها که اهمیت بسیار زیادی در سئو سایت دارد. اهمیت آن نیز از این جهت است در صورتی که برای لینکی کد NoFollow آمده باشد آن لینک بی ارزش است و بود و نبودش تفاوتی ایجاد نمی کند. بنابراین برای بهینه سازی سایت خود و استفاده از بک لینک هادر طراحی سایت به نکات فوق توجه نمایید.