طراحی تخت در مقابل طراحی متریال: تفاوت آنها چیست؟

طراحی تخت در مقابل طراحی متریال: تفاوت آنها چیست؟

طراحی تخت در مقابل طراحی متریال:  تفاوت آنها چیست؟


دو سبک طراحی مشابه، که بر اساس دیدگاه های مشابه شکل گرفته اند. یکی " جدید ،" یکی – بنظر برخی از گمانه زنی ها – پا گرفته و درحال تبدیل شدن به یک مد زودگذر است. یکی روند طراحی است که خود به خود رشد و تکامل یافته ، دیگری مجموعه ای از دستورالعمل های تدوین شده برای رسیدن به یک هدف است. خوب احتمالا با تضاد بین طراحی تخت و متریال آشنا هستید.
اما واقعا تفاوت بین این دو چیست ؟ کدام یک ذاتا بهتر از دیگری؟ برای استفاده در موارد خاص کدام بهتر است؟ در واقع، برخی از میزان تفاوت بین آنها در وهله اول تعجب میکنند. بیایید با اصول اولیه شروع کنیم : اصل مقدار اسکیومورفیسم در در هر یک از آنها.


اسکیومورفیسم

 محتوا  اسکیومورفیسم
اسکیومورفیسم، در طراحی به معنای میزان تقلید طرح از جهان فیزیکی است. دراین رویکرد معمولا، ابزارهای آنلاین ساخته شده در صورتی ایده آل هستند که برای ابراز خود تداعی گر یک ابزار فیزیکی باشند! سکومورفیسم درست نقطه مقابل طراحی تخت است. در سکومورفیسم تلاش میشود فضای سه بعدی پیرامون را برای کاربر در تجربه ای مجازی بازسازی کرد.


طراحی تخت

 طراحی تخت
طراحی تخت، در بسیاری جهات، طراحی ساده به اصول اولیه است طراحی تخت نوعی طراحی است، خالی از هر گونه المان سه بعدی. این طراحی هرگونه سلیقه‌ی سبکی‌ای را که سعی کند تصور معادلی از دنیای واقعی بدهد را حذف می‌کند مانند سایه های عمیق، شیب و بافت. طراحی تخت صرفا بر فعل و انفعال آیکون ها، تایپوگرافی، و رنگ متمرکز شده است. طراحی تخت بصورت منحصر به فردی برای نخستین بار اینترنت و نیازهای کاربران آن را با دکمه ها و طرح های رنگی ساده در راستای کارآمدی و درک و شناسایی سریع عناصر و آیکون های نرم افزار ارائه نمود. یکی از اولین سبک های منسجم ساخته شده با هدف و برای رسانه های دیجیتال است.
مزایا
1)اصول طراحی المان های تخت به راحتی به صورت قالب های واکنشگرا سازماندهی می شوند
2) طرح ساده می شود ، عناصر غیر ضروری گرافیکی و متحرک خلاص شدن حذف، و نتیجه آن کاهش زمان بارگذاری است.
3) حذف تمام گزینه های طراحی غیر ضروری ، موجب تسهیل طراحی سایت و سریع تر شدن روند پروژه است.
4) فقدان عناصر skeuomorphic می توانید خواندن و درک مطالب سایت را ساده تر نماید و آن را سرعت بخشد.

معایب
1)طراحی تخت شما را محدود به اشکال و آیکن های ساده و رنگ ها می نماید.
2)اگر بیش از حد از آن بهره گرفته شود هویت سایت نیز به زبان ساده یک دست و یکنواخت و تکراری می شود.
3)برخی سایت ها، یا برنامه ها، نیاز به نشانه پیچیده گرافیکی و راهنمای کاربران از طریق فرایندها دارند، که یکی از نقاط عمده ضعف طراحی تخت است.طراحی متریال

 طراحی متریال

اگر بخواهیم در یک جمله بگوییم متریال دیزاین چیست. می‌توانیم بگویم متریال دیزاین نسخه مکتوب، مستند و علمی طراحی تخت هست. این طراحی توسط گوگل به وجود آمده. همه اصول طراحی‌ آن، بند به بند توسط گوگل طراحی شده و همه‌ی تغییرات مفهومی‌ توسط گوگل هدایت و کنترل شده است. منتقدان طراحی تخت استدلال می کنند که بیش از حد برای از بین بردن تمام زوایای skeumorphs تلاش میکند. طراحی تخت بنظر آنها بیش از حد رادیکالی است. طراحی متریال وارد شد تا محور Z را به وب بازگرداند. مجموعه ای از استانداردهای طراحی توسط Google در در یک سند گنجانده شده است چاشنی اسکیومورفیسم کمی به طراحی تخت افزوده شود، ولو با شناور ساختن چند طرح تخت در یک قاب.
مزایا
1)آرایش 3 بعدی تعامل با کاربر را ساده می کند.
2)بر خلاف طراحی تخت یک دستور العمل مدون برای کار وجود دارد
3)اگر شما در زمینه طراحی سایت و توسعه برنامه موبایل هستید ، بکار بستن طراحی متریال یک راهکار برای توسعه برند شماست
معایب
1)جدایی از این که طراحی متریال را دوست دارید یا نه ،این روند طراحی به دست و پای گوگل گره خورده است و این خوب نیست. هویت منحصر بفرد و یکتا را از روح سایت می گیرد
2)پایبندی توسعه دهندگان به مواد و مفاد دستورلعمل ها و کاهش رنگ خلاقیت فردی در پروژه