به فکر راه اندازی یک کسب و کار و به دنبال آن ایجاد طراحی سایت فروشگاهی یا طراحی سایت شرکتی هستید قبل از شروع اول باید به فکر هاست مناسب باشید که بتواند نیازهای شما را برآورده سازد و اطلاعات شما را در خود ذخیره کند. اگر تجربه‌ای در این زمینه داشته باشید می‌دانید که یکی از معمول‌ترین انتخاب‌ها بین هاست اشتراکی و سرور مجازی می‌باشد اما این دو چه تفاوت‌هایی باهم داند و کدوم مناسب چه کسب و کاری می‌باشد را در این بخش برای شما بیان می‌کنیم. انتخاب هاست مناسب به نوعی در جذب کاربران و افزایش و کاهش ترافیک طراحی سایت بسیار موثر می‌باشد پس باید با تحقیق و بررسی‌های لازم به انتخاب هاست یا سرور متناسب با کسب و کارتان انتخاب کنید.

تفاوت هاست و سرور مجازی-طراحی سایت

هاست اشتراکی

یکی از ارزان‌ترین و رایج‌ترین هاست، هاست اشتراکی می‌باشد که بر روی سخت افزار ارائه می‌شود. که مدیریت و حفظ چندین طراحی وب سایت بر دوش این سرور می‌باشد. یعنی سروری که طراحی سایت شما بر روی آن قرار دارد آن سرور را با چندین سایت دیگر نیز مشترک هستید که گاهی با محدودیت‌هایی رو به رو می‌شوید.
اما مزایای این هاست این است که شما لازم نیست مبالغ زیادی را برای آن پرداخت کنید همچنین استفاده از آن بسیار راحت است به علاوه منابع سرور در این هاست اشتراکی بین کاربران به اشتراک گذاشته می‌شود.این هاست برای کسب و کارهای که به تازگی راه اندازی شده و طراحی وب سایت کم ترافیک مناسب می‌باشد.
کسانی این هاست را انتخاب می‌کنند که دارای کسب و کار کوچک و نیازی به پهنای باند زیادی نداشته همچنین با بودجه‌ای ناچیز در حال کار کردن هستند. و اما معایب آن این است که انعطاف پذیر نمی‌باشد و افراد نمی‌توانند به منابع آن دسترسی داشته باشند.

سرور مجازی

سرور مجازی سرویسی است که دارای فضای اختصاصی و منابع بیش‌تری را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. این سرور بین هاست اشتراکی و سرور اختصاصی قرار دارد اما از هاست اشتراکی بسیار قوی‌تر می‌باشد. این سرور نیز دارای مزایا و معایبی می‌باشد که می‌توان از مزایای آن به کنترل کامل کاربران به سرور برای رفع نیازهایشان اشاره کرد همچنین دارای هزینه این هاست از هاست اشتراکی بیش‌تر اما از سرور اختصاصی کمتر است به همین جهت گفتیم که بین هاست اشتراکی و سرور اختصاصی قرار دارد این سرور برای طراحی وب سایت‌های پر ترافیک و برندها مناسب است. کارایی این سرور بیش‌تر از هاست اشتراکی می‌باشد. و اما کسانی که این سرور را انتخاب می‌کنند دارای کسب و کار بزرگی بوده و دارای بودجه کافی برای پرداخت هزینه دارند.
اگر به دنبال امنیت بالایی هستید می‌توانید از این سرور استفاده کنید برخی کسب و کارها می‌خواهند تا اطلاعات حساس افراد را دریافت کنند که باید از سرور مجازی استفاده کنند تا مشکلاتی برای آن‌ها پیش نیاید. برای نگهداری و مدیریت از سرور مجازی نیاز به فردی می‌باشد تا دانش تخصصی داشته باشد. یعنی شما باید برای پیشبرد کارهای خود و مدیریت سرورتان شخصی را استخدام کنید تا موارد مربوط به سرور شما را به خوبی انجام دهد.

تفاوت هاست و سرور مجازی-طراحی وب سایت

اجاره سرور مجازی

برای اجاره سرور مجازی vps باید موارد مختلفی مانند امنیت و سرعت را در نظر بگیرید تا پاسخگوی نیازهای شما باشد از آن جایی که سرورها برای میزبانی سایت و نیازهای سازمان‌ها شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی مناسب است بسیار حساس بوده و باید محتاطانه عمل کنید چرا که طراحی سایت سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی دارای سیستم حساسی می‌باشد که در انتخاب سرور آن باید دقت کنید.
شرکت‌های بسیاری وجود دارد که به اجاره سرور مجازی می‌پردازند شما باید با تحقیق و بررسی‌های لازم در مورد برخی موارد مانند هزینه و امکاناتی که در اختیار افراد قرار می‌دهند بپردازید و در نهایت اقدام به انتخاب یک شرکت مناسب کنید.

سرورهای لینوکسی چیست

سرور لینوکسی یکی دیگر از انواع سرورها می‌باشد که مهمترین نوع سرورها، این نوع سرور یکی از پرکاربردترین وب سرورها می‌باشد در واقع تعریف آن به این صورت است که رایانه همیشه به اینترنت متصلی می‌باشد که در اتاق‌هایی به نام اتاق سرور نگهداری می‌شود که به دلیل ارزان قیمت بودن و متن باز بودن در نظر کاربران از محبوبیت بالایی برخوردار می‌باشند سیستم عامل این سرور، لینوکس می‌باشد این سرور از پایداری بالاتری نسبت به دیگر سرورها می‌باشد. معمولا بیش‌ترین استفاده از این سرور لینوکسی می‌باشد.
سرور لینوکسی مانند هاست عمل نیست که نیاز به مدیریت نداشته باشد بلکه کاربران لینوکسی می‌دانند که پس از خرید این سرور باید حتما به مدیریت آن بپردازند و به اصطلاح آن را مانیتورینگ کنند این سرور بسیار حساس است و اگر مشکلی بر طراحی سایتی که بر روی آن است ایجاد شود باعث می‌شود تا سایر طراحی وب سایت‌های دیگر را از دسترس خارج سازد.
انتخاب سرور لینوکسی به عوامل مختلفی مانند تعداد مشتریان در یک سرور، برنامه‌های مورد استفاده کاربران از یک سرور و... بستگی دارد. صاحب هر کسب و کاری که هستید برای وارد شدن به دنیای تکنولوژی نیاز به طراحی سایت دارید که آن را باید بر روی یک سرور و هاست مناسبی ایجاد کنید. با توجه به توضیحات داده شده بهترین هاست یا سرور مخصوص کار خود را انتخاب کنید.