اگر با دنیای اینترنت و تکنولوژی سروکار دارید قطعا با عبارت تجربه کاربری و رابط کاربری مواجه شده‌اید که ممکن است با آن آشناییتی نداشته باشید ما در این بخش می‌خواهیم آن‌ها را برای شما معرفی کنیم و تاثیر تجربه کاربری و رابط کاربری در طراحی سایت را برای شما مطرح کنیم. همانطور که مطلع هستید همه ما جستجوهای خود را در دنیای اینترنت انجام می‌دهیم و دوست داریم تا به سرعت به مواردی که می‌خواهیم دسترسی پیدا کنیم اگر در طراحی وب سایت با کمبود سرعت بارگذاری مواجه شویم به سراغ سایر رقبا می‌رویم.

تاثیر تجربه کاربری و رابط کاربری در سئو سایت

وجود تجربه کاربری و رابط کاربری در سایت‌ها جزو موارد ضروری می‌باشد. گوگل برای کاربران خود بسیار ارزش قائل می‌شود و در تلاش است تا بهترین سایت‌ها را برای برطرف کردن نیازهایشان در اختیار آن‌ها قرار دهند از طرفی هم تجربه کاربری و رابط کاربری برای راحت‌تر شدن کار افراد تعبیه شده است در صورت مشاهده گوگل در سایت مربوطه رتبه آن طراحی وب سایت را افزایش داده و در اولویت خود قرار می‌دهد وجود این دو در کنار هم به سئو سایت و قرار گرفتن در اولویت گوگل بسیار کمک می‌کند. طبق بررسی‌هایی که به عمل آمده شرکت‌هایی که علاوه بر کارشناس سئو بودجه خود را به افرادی که در زمینه UI/UX فعالیت می‌کنند اختصاص دهند می‌توانند نسبت به رقبای خود بسیار پیشرفت چشمگیری داشته باشند. چرا که تجربه کاربری خوب و مناسب به کاربران کمک می‌کنند تا درک بهتری را نسبت به سایت مربوطه داشته باشند.

تاثیر تجربه کاربری و رابط کاربری بر سایت-طراحی سایت

طراحی تجربه کاربری چست؟

تجربه کاربری UX که مخفف User Experience design می‌باشد این است که به بخشی از طراحی وب سایت گفته می‌شود که به نحوه تعامل کاربر با طراحی سایت در ارتباط می‌باشد. کسی که با تجربه کاربری سروکار دارد باید از نحوه تعامل کاربر با سایت اطلاعات داشته باشد و اطمینان حاصل نماید تا کاربران از رضایت کافی برخوردار می‌باشند. طراحی تجربه کاربری بر روی پروژه‌هایی مانند طراحی سایت، نرم افزار و طراحی اپلیکیشن، طراحی صوتی موثر می‌باشد.

طراحی رابط کاربری UI

زمانی که افراد وارد طراحی وب سایت مورد نظر می‌شوند باید از نظر بصری جذب شوند و در پیدا کردن باکس جستجو، اطلاعات تماس، منو و... با مشکلی رو به رو نشوند و به راحتی به آن‌ها دسترسی پیدا کنند ابزاری که به کنترل کردن این مورد می‌پردازد رابط کاربری UI که مخفف User Interface Design می‌گویند در واقع طراحی رابط کاربری نیز به نحوه چگونگی ارائه سایت اپلیکیشن و یا محصول اشاره دارد. برای مثال اگر بخواهیم سایتی که از نظر رابط کاربری مناسب می‌باشد را برای شما معرفی کنیم سایت پینترست را نام می‌بریم.
از وظایف رابط کاربری می‌توان به طراحی رابط کاربران با استفاده از دید کاربران ، استفاده از جلوه‌های حرکتی و انیمیشن‌ها، توسعه و هماهنگی طراح تجربه کاربری ، آنالیز و بررسی کردن با استفاده از داده‌های آماری کاربران و... اشاره کرد.

تفاوت تجربه کاربری و رابط کاربری

دارای تفاوت‌هایی می‌باشد که عبارتند از: در رابط کاربری بر خود محصول تمرکز دارد اما در تجربه کاربری به مسیری که کاربر آن را طی می‌کند می‌پردازد.
در تجربه کاربری به همه تجربیاتی که کاربر با یک محصول طی می‌کند می‌پردازد اما در رابط کاربری به واکنش کاربر با یک محصول و یا خدماتی می‌باشد سر و کار دارد. رابط کاربری همانند پلی می‌باشد که شما را از جایی به جای دیگری که می‌خواهید می‌رساند. لازم به ذکر است که مهمترین وظیفه‌ای که افراد UX کار دارند این است که مشکلات احتمالی که ممکن است بر سر راه کاربران قرار بگیرد را شناسایی کرده و به رفع آن بپردازند. اما افراد UI کار با ساختار طراحی سایت کار دارند UI وظیفه ایجاد و کنترل پلاگین، ساختار، قالب و... را بر عهده دارند.
همانطور که مشاهده کردید تجربه کاربری و رابط کاربری متفاوت می‌باشد اما وجود آن‌ها در کنار هم با معنی می‌شوند و بدون هم طراحی سایت مربوطه ناقص خواهد ماند.

تجربه کاربری و رابط کاربری در طراحی وب سایت

اگر می‌خواهید تا سایت خیلی خوبی را در اختیار کاربران قرار دهید باید از تجربه کاربری و رابط کاربری که هر دو با هم همکاری می‌کنند استفاده کنید. لازم به ذکر است که برای ارائه پروژه حرفه‌ای بدون وجود این دو در کنار هم امکان پذیر نمی‌باشد حتی اگر سایت شما از UI بسیار خوبی برخوردار باشد اما از نظر UX دارای ضعف‌هایی باشد باز هم پروژه نهایی شما مورد رضایت کاربران نخواهد بود.
هر کسب وکاری به طراحی وب سایت و اپلیکیشن نیاز دارد تا با استفاده از آن‌ها به ارائه محصولات و خدمات برای کاربران خود بپردازند شرکت‌های بزرگ از اهمیت این دو مطلع هستند و برای اجرای آن در سایت خود اقدام به پرداخت هزینه‌های سنگینی می‌کنند. که تاثیرات مثبت آن را هم در طراحی سایت شرکتی و طراحی سایت فروشگاهی خود مشاهده می‌کنند.