این پردازشگر یک افزونه‌ای برای زبان CSS می‌باشد که باعث شده تا ما از امکانات ویژه‌ای که زبان CSS، در اختیار ما قرار داده به راحتی بهره ببریم. پیش پردازنده SASS کمک می‌کند، تا کاربران بتوانند کد نویسی راحتی را تجربه نمایند. هر طراحی وب سایت که در سطح دنیای وب مشاهده می‌کنید از امکانات CSS در خود بهره می‌برند اما برای راحت تر شدن استفاده از این کدها باید از Framework Sass استفاده کنند این Framework کمک می‌کند تا کدها به صورت منظم تری در ویرایشگر قرار گیرند.

Sass چیست؟-طراحی سایت

مزایای Sass

از آن جایی که این Framework با زبان CSS کاملا سازگار می‌باشد بنابراین مزایای بسیاری را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. پردازشگر SASS که یک زبان پیش پردازنده می‌باشد برای ایجاد کدهای CSS بهتری به کار می‌رود برخی افراد تصور می‌کنند که این پردازشگر جایگزین زبان CSS خواهد بود اما این تصور کاملا اشتباه است و این پردازشگر به هیچ عنوان نمی‌تواند جایگزین زبان CSS باشد چرا که کارایی آن فقط برای بهتر پیش بردن کدهای CSS می‌باشد. Framework SASS ا با استفاده از برخی دستورات می‌تواند امکانات CSS را بیش@تر برای کاربران خود نمایش دهد که عبارتند از:
• Extend
با استفاده از وراثت یا Extend که یکی از ویژگی های SASS می‌باشد می‌توانید از محتوای یک Class در یک Class دیگر استفاده نمایید.

• Partial
شما می‌توانید فایل‌های SASS خود را به فایل‌های کوچکی تقسیم بندی کنید Partials دارای فایل‌های کوچکی می‌باشند که می‌توان در دیگر فایل‌ها مورد استفاده قرار داد با استفاده از این ویژگی می‌توانید به عیب یابی کد نویسی خود کمک کنید.

• Modules
شما می‌توانید با استفاده از قانون @ فایل های sass جزئی را ایجاد نمایید که دارای قطعه‌ های کمی از css می‌باشند. از این فایل‌ های کوچک می‌توانید در فایل های SASS دیگری نیز استفاده نمایید.

• Mixin
در برخی اوقات نوشتن موارد در CSS به خصوص با CSS3 کمی خسته کننده می ‌باشد که یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از sass ویژگی Mixin بوده که به ساده کردن کدهای پیچیده و خسته کننده کمک می‌کند.

• Operators
یکی دیگر از ویژگی‌های خوبی که sass در اختیار کاربران خود قرار داده است انجام محاسبات، در css می‌باشد از آن جایی که انجام محاسبات در برنامه نویسی بسیار مهم می باشد با استفاده از این ویژگی می‌توانید به محاسبات بهتری در CSS بیانجامید.

• Dry
یکی از مشکلاتی که در زبان‌های html و CSS وجود دارد این است که کدهای تکراری زیادی اجرا می‌شود و منجر به سردرگمی برنامه نویسان و متخصصین می‌شود که با استفاده از SASS می‌توان به تکرار کد نویسی در قسمت‌ های مختلف ویرایشگر، جلوگیری به عمل آید.

نصب Sass

در دنیای اینترنت نرم افزارهایی وجود دارد که به وسیله آن می‌توانیم نتیجه کد نویسی خود را مشاهده نماییم که در اصطلاح به آن Compiler گفته می‌شود ما برای کدنویسی به این Compilers نیاز داریم تا کدهای SASS را به CSS تبدیل کند. یکی از نرم افزارهای محبوبی که در میان متخصصین برای سیستم عامل ‌های Mac، Windows و Linux به کار می‌رود نرم افزار Scout-App می‌باشد که نرم افزار متن باز بوده و به صورت رایگان در اختیار کاربران خود قرار می‌گیرد. شما با یک بار نصب بر روی سیستم خود می‌توانید برای همیشه از آن استفاده نمایید نرم افزارهای دیگری که برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد عبارتند از:
• Koala
• CodeKit
• Compass
• Hammer

Sass چیست؟-طراحی وب سایت

تفاوت LESS و SASS

در دنیای طراحی وب سایت پردازشگرهای مختلفی وجود دارند که کاربران می‌توانند از آن استفاده بهینه ای کنند از شناخته شده ترین آن‌ ها می‌توان به SASS و LESS اشاره کرد که در این بخش به تفاوت میان SASS و LESS می پردازیم:
کار Frameworks less,sass این است که کمک می‌کند تا در کوتاه ترین زمان ممکن، کدهای CSS ایجاد شود و به هیچ عنوان کدهای به کار رفته شده تکراری نباشد. از طرفی هم می‌توان به نوشتن کدها و استایل دادن به آن‌ها اشاره کرد.
اما تفاوت میان این دو Framework چیست؟ یکی از مهمترین تفاوت‌هایی که میان Framework، Less و SASS وجود دارد LESS در JavaScript، یک کتابخانه می‌باشد که زبان سمت Client هم می‌باشد اما SASS بر روی Ruby قابل اجرا می‌باشد و زبان سمت Server می‌باشد. تفاوت دیگری که برای این دو Framework می‌توانیم در نظر بگیریم این است که برای تعریف متغیرها از SASS باید از نشانه $ و برای LESS از نشانه @ استفاده نماییم. در هردو Framework افزونه‌هایی وجود دارد که افزونه‌های SASS به مراتب، قدرتمند تر از LESS می‌باشد.