ببینید آیا علیه سایت شما اقدامات دستی صورت گرفته است یا خیر و یا سوابق Manual actions بر علیه سایت خود را مشاهده کنید. اگر برعلیه سایت شما Manual actions صورت گرفته باشد برخی و یا حتی کل سایت شما در نتایج جستجوی گوگل به نمایش در نخواهد آمد.

اقدام دستی چیست؟ (Manual action)

هنگامی که کارشناسان حاضر در گوگل تشخیص بدهند که صفحات سایت شما با قوانین وب مستر سازگار نیستند، آنگاه گوگل اقدام دستی علیه سایت شما می کند. بیشتر اقدامات دستی به تلاش برای دستکاری فهرست جستجوی گوگل می پردازد. مواردی که در این قسمت وجود دارند باعث از بین رفتن رتبه ی صفحات شما در گوگل و یا حذف نتایج جستجو بدون هیچ گونه نشانه بصری برای کاربر می شود. اگر سایت شما مورد اقدامات دستی قرار گرفته باشد گوگل در گزارش Manual actions و مرکز پیام کنسول جستجو به شما اطلاع خواهد داد.

چرا اقدامات دستی وجود دارد؟

از زمانی که موتور های جستجو بوده اند افرادی نیز بوده اند که با فریبکاری به بالای نتایج جستجو رشد پیدا کرده اند و این موضوع بسیار ناامید کننده است برای جستجوگران، چراکه موارد مرتبط با جستجوی آن ها به نوعی دفن خواهند شد و حتی برای شرکت های قانونی نیز بداست چرا که اگر آن ها هم طراحی وب سایت انجام داده اند و در پی سئو سایت مد نظرشان باشند، تحت تاثیر این مورد قرار می گیرند. به همین دلایل است که گوگل از اولین روز برای مقابله با چنین فرآیندهایی و برای نمایش جستجوهای مرتبط با عنوان ها، تلاش های بی وقفه ای انجام داده است، در حقیقت گوگل به طور مداوم در تلاش برای بهبود جستجو می باشد. گوگل از رویکرد داده محور استفاده می کند و تحلیلگران، محققان و آمار شناسان را برای ارزیابی کیفیت جستجو به صورت تمام وقت استخدام می کند. تغییرات الگوریتم های گوگل قبل از انتشار مورد ارزیابی گسترده کیفیت قرار می گیرند. الگوریتم های گوگل در تشخیص هرزنامه بسیار خوب عمل می کنند و در بیشتر موارد گوگل به طور خودکار آن را کشف می کند و از نتایج جستجوی خود حذف می کند. با این حال، برای محافظت از کیفیت نمایه خود، گوگل همچنین مایل به اقدام دستی برای حذف هرزنامه از نتایج جستجو می باشد.

آیا اقدامی دستی علیه سایت خود انجام داده ایم؟

شماری از اقدامات دستی علیه سایت خود را در بالای گزارش مشاهده خواهید کرد. اگر سایت شما هیچگونه عملکرد دستی نداشته باشد، یک علامت تیک سبز و یک پیام مناسب مشاهده خواهید کرد. حال در این قسمت شاید سوالی در ذهن شما شکل گرفته باشد و آن هم این است که: اما من همین الان این سایت را خریدم! در حقیقت مالک جدید این سایت من هستم و هیچ گونه مسئولیتی در قبال گذشته ی این سایت ندارم آنوقت تکلیف چیست؟ باید بگوییم که اگر جدیدا سایتی را خریداری کرده اید که پیش از مالکیت آن دستورالعمل های گوگل را نقض کرده باشد می توانید با ارجاع به گزراش اقدام دستی در وب مستر مشکلات ذکر شده را رفع کنید و در درخواست تجدید نظر به گوگل بگویید که سایت را اخیرا خریداری کرده اید و در حال حاضر از دستورالعمل های گوگل پیروی می کند.

گزارش Manual actions Reports-طراحی سایت

چه صفحاتی تحت تاثیر قرار می گیرند؟

با رجوع به گزارشات دستی می توانید لیستی از صفحاتی که تحت تاثیر قرارگرفته اند را مشاهده کنید. حال می تواند کل سایت شما باشد و یا صفحه ای از سایت شما باشد.

چگونه می توانیم مشکل را برطرف کنیم؟

برای رفع اقدامات دستی علیه سایت خود می توانید طبق زیر رفتار کنید.
1 – برای اطلاعات بیشتر در گزارش اقدامات دستی پنل اقدامات دستی را در گزارش گسترش دهید و یا با کلیک برروی گزارش اقدام دستی گزارش مربوطه را مشاهده کنید.
2 – مشاهده کنید که کدام صفحات تحت تاثیر قرار گرفته اند.
3 - نوع و شرح مختصر موضوع را مشاهده کنید و برای دیدن اطلاعات دقیق و مراحل حل این مشکل، پیوند "بیشتر بیاموزید" را دنبال کنید و بعد از تکمیل شدن این مرحله مطمعن شوید که گوگل می تواند به صفحات شما دسترسی پیدا کند و با استفاده از ابزار بازرسی URL می توانید قابلیت دسترسی را آزمایش کنید.
4 – وقتی همه ی موارد ذکر شده در گزارش را رفع کردید می توانید با در این گزارش درخواست خود را مجددا بررسی کنید.
5 – بررسی مجدد ممکن است چند روز یا یک هفته زمان ببرد. از طریق ایمیل از پیشرفت مطلع خواهید شد، هنگامی که درخواست خود را ارسال می کنید، یک پیام تأیید بررسی دریافت می کنید تا به شما اطلاع دهد که بررسی در حال انجام است.