استارلینک از فناوری خدمات اینترنت ماهواره‌ای استفاده می کند که برای دهه‌ها وجود داشته است اما هنوز در حال گسترش است. یک سیستم ماهواره‌ای که از سیگنال‌های رادیویی در فضا برای انتقال داده‌های اینترنتی به جای استفاده از فناوری کابلی مانند فیبر نوری استفاده میکند. اینترنت ماهواره‌ای استارلینک یکی دیگر از انواع دسترسی به اینترنت است. عموماً در مواقعی که دسترسی عادی به اینترنت در دسترس نیست یا سرعت اینترنت در ایران کیفیت لازم را ندارد از این نوع اتصال برای دسترسی به اینترنت استفاده میشود.

چگونه از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک استفاده کنیم

اینترنت ماهواره ای استارلینک

استارلینک که به طور رسمی در سال 2015 معرفی شد، زاییده فکر میلیاردر و علاقه‌مند به فضا، ایلان ماسک است. استارلینک یک پروژه صورت فلکی ماهواره‌ای است که هزاران ماهواره کوچک را در مدار پایین زمین (LEO) در 550 کیلومتری بالای ما قرار میدهد. این آرایه سیگنال‌های اینترنتی را از ماهواره‌ها به فرستنده‌های زمینی ارسال می‌کند که به نوبه خود به صورت محلی پخش می‌شوند یا مستقیماً به روتر استارلینک شما متصل می‌شوند. استارلینک یک ارائه دهنده اینترنت مبتنی بر ماهواره است که متعلق به SpaceX است. دارای اینترنت پرسرعت و با تأخیر کم است. استارلینک یک گزینه اینترنتی عالی برای جوامع روستایی و دورافتاده است، جایی که سرویس اینترنت معمولاً در دسترس نیست. این سرویس در حداقل 35 کشور در دسترس است. دلایل کند شدن سرعت اینترنت را هم بررسی کنید.

آیا استارلینک در ایران هم قابل استفاده است؟

این ماهواره‌ها به دور زمین میچرخند. دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای از قطب جنوب به ایران نامحدود است. با این حال، تحریم‌های آمریکا علیه ایران مانع از فعالیت انواع سرویس‌های اینترنتی بین‌المللی در ایران شده است. برای اتصال به این سرویس به سخت افزار خاصی نیاز دارید این سخت افزار به صورت کیت عرضه میشود و قیمت آن 599 دلار است کیت شامل یک دیش و یک گیرنده و فرستنده است با این حال، این پایان کار نیست و جدا از کیت، برای اتصال باید از استارلینک سرویس دریافت کنید. قیمت سرویس استارلینک ۱۱۰ دلار در ماه است که در ایران قیمت بسیار بالایی است. اکنون با وجود گرانی، با وجود تحریم های مالی امکان پرداخت وجود ندارد. اما این سرویس می تواند به صورت رایگان در اختیار کاربران ایرانی قرار گیرد. به این ترتیب بدون هیچگونه محدودیت‌ های بازاریابی اینترنتی به کسب و کار خود ادامه دهید.

آیا استارلینک در ایران هم قابل استفاده است

وصل شدن به اینترنت ماهواره ای با رسیور

اینترنت ماهواره ای عمدتاً در مواردی استفاده می شود که دسترسی عادی به اینترنت (کابلی، فیبر نوری، شماره گیری، بی سیم، Xdsl) امکان پذیر نباشد مانند مکان های دور. اینترنت ماهواره‌ای به دو دسته تقسیم میشوند که عبارتند از:

• اینترنت ماهواره‌ای آنلاین:

نوعی دسترسی به اینترنت است که برای دریافت خدمات اینترنتی نیازی به خرید حساب و پرداخت پول در ازای آن نیست و نوعی اینترنت رایگان در اختیار کاربران قرار میدهد.

• اینترنت ماهواره‌ای آنلاین یک طرفه:

این روش دسترسی به اینترنت فقط دریافت یا ریسیو است و برای ارسال یا مستندسازی باید خط ارتباطی Dial-up یا ADSL داشته باشید. مشکل اصلی این نوع اینترنت ماهواره‌ای این است که برای ارسال و ضبط باید از اینترنت معمولی استفاده کنید که سرعت پایینی دارد. اما سرعت بهتری برای دریافت داده و ریسیو داریم. مورد دیگر این نوع استفاده از اینترنت این است که برای استفاده از آن باید از قبل یک حساب کاربری ایجاد کنید.

وصل شدن به اینترنت ماهواره‌ای با گوشی

T-Mobile و SpaceX اعلام کرده‌اند که ماهواره‌های Starlink می‌توانند مستقیماً از طریق باندهای سلولی موجود به تلفن‌های حامل متصل شوند. این شرکت‌ها امیدوارند که رومینگ جهانی را در هر کجا که پوشش ماهواره‌ای وجود دارد، فعال کنند و ممکن است این سرویس به طور بالقوه به صورت رایگان به برنامه‌های موجود T-Mobile اضافه شود.

وصل شدن به اینترنت ماهواره‌ای با گوشی

هزینه اینترنت استارلینک چقدر است؟

در آگهی در وب سایت استارلینک آمده است که دستگاه مورد نیاز، متشکل از یک آنتن و روتر، 599 دلار قیمت دارد و اشتراک ماهانه آن 110 دلار است.

سخن پایانی

اینترنت ماهواره‌ای قطعا یک اینترنت گران قیمت است. اما اگر ایلان ماسک تلاش کند ایران را از تحریم‌ها معاف کند، به احتمال زیاد دولت آمریکا این سرویس را به صورت رایگان ارائه خواهد کرد. با ثبت نام در وب سایت استارلینک، از آخرین اخبار در مورد در دسترس بودن استارلینک در منطقه خود و یا پیش خرید سرویس استارلینک مطلع خواهید شد.