معرفی کامل redis

معرفی کامل redis

Redis به چه معناست؟

Redisمخفف شده از عبارت Remote Dlctionary Serverمی باشد. که این عبارت در واقع ساختمان داده ای را تعریف می کند که در آن یک (RAM) موجود است،که هدف از ایجاد آن ذخیره ی موقتی اطلاعات می باشد. از طرفی ردیس از طریق سیستمی به نامKey-value از داده ها نگهداری می کند،و به سبب همین خاصیت یا به عبارتی همین ویژگی می توان گفت که امکان دسترسی و چک کردن این قبیل اطلاعات خیلی ساده خواهد شد چرا که دیگر پیچیدگی میان رفتار های داده ها ما نخواهیم داشت.

Key-valueچیست و چه کاربردی دارد؟

در واقع key-valueیک نوع سرور محسوب می شود که دارای محلی است که در آن ما می توانیم اطلاعات خود را ذخیره کنیم،و چرا از نام Key-valueاستفاده کردیم؟ چرا که کلمه( key)به معنی کلید و همچنین (value) به معنی مقدار می باشد.

پس برای نتیجه گیری از شناخت ردیس می توان گفت که طریقه ذخیره سازی اطلاعات در ردیس هم می توان به همین شیوه باشد،چرا که ردیس پایگاه داده ای است که در محلی به نام (RAM) اطلاعات ذخیره می کند و اگر از نوع این پایگاه بخواهیم توضیحی بدهیم نوع آن نیز از Key-valueمی باشد،همین توضیحات کوتاه به ما این آگاهی را می دهد که ما برای دسترسی به اطلاعات مربوطه سرعت عملی چند برابر از حد معمول خواهیم داشت.

برای درکه بهتر از کاربرد ردیس ما در وب سایت خود برای شما مثالی خواهیم زد:

به عنوان مثال فرض کنید شما یک طراح وب سایت هستید،و قرار است سایت طراحی شده شما یک سایت فروشگاهی باشد،پس از طراحی سایت مربوطه هنگامی که هزاران کاربر از طریق این سایت ثبت سفارش و خرید می کنند و در خواست های خود را در بخش های مشخص شده سایت ثبت می کنند،هدف از ایجاد ردیس در این قسمت مشخص می شود چرا که اگر ردیس وجود نداشت قطعا سرعت کافی برای پاسخ دهی به درخواست های کاربران موجود نبود در نتیجه رضایت کاربران نیز کاهش می یافت.

الگوریتم Page Experience گوگل چیست؟

تفاوت پایگاه داده ردیس با پایگاه داده ها دیگر در چیست؟

با جایگزینی سرور های مختلف به جای ردیس ما شاهد هزینه های بسیاری خواهیم بود چرا که می بایست برای ذخیره اطلاعات از حافظه اصلی سیستم خود استفاده کنیم در غیر این صورت برای تهیه یک (RAM)با حجم مناسب و بالاتر باید هزینه های گزافی را پرداخت کنیم. ولی اگر ما از سرور ردیس استفاده کنیم این سرور جدا از اینکه در نقش یک پایگاه داده موقت به عمل می آید می تواند اطلاعات کلیدی و مهمی را در خود نگهداری کند،که علاوه بر کاهش هزینه ما شاهد کاهش اتلاف وقت در قبال پاسخ دهی کاربران خواهیم بود

از جمله مزییت های ردیس پشتیبانی کردن از انواع داده ها می باشد داده هایی از قبیل(Hash),(List)و...به سبب همین امر این دسته از داده ها به واسطه خوده ردیس در حافظه اصلی ذخیره و نگهداری خواهند شد،که این عملیات در سرعت بالایی انجام می شود. از شاخص ترین تفاوت میان پایگاه داده ردیس با دیگر پایگاه داده ها این است که ردیس برای مرتب سازی اطلاعات از سطر و ستون همچنین دیگر توابع ها استفاده نمی کند،همچنین چندین دستورات موجود در دیگر پایگاه داده ها هستند که در پایگاه داده ردیس کاربردی ندارد مثل دیلیت و آپدیت.

ما در ادامه با سوالی مواجه خواهیم شد که در این صورت پایگاه داده ردیس برای مرتب سازی داده های خود از راه حلی استفاده می کند؟ برای رفع این نیاز، پایگاه داده ردیس از بعضی ساختمان داده های موجود استفاده می کند،ساختمان داده هایی اژ جمله (List),(Sets),(String)و...است نکته قابل توجه دیگر این است پایگاه داده ردیس برای ایجاد رابطه از فرمان استفاده می کند.

چرا در ردیس از Cachingاستفاده می کنیم؟

زمانی ما از Caching استفاده می کنیم که بخواهیم دسترسی‌ها را در هارد دیسک کاهش بدهیم و این یک امر بدیهی است،به بیان ساده تر کاربرد اصلی Caching این است که وقتی اطلاعات به صورت موقتی نگهداری می شود ،سرعت جای‌گذاری و همچنین سرعت دسترسی این اطلاعات افزایش پیدا کند،با استفاده از این روش ما از چندین بار جستجو و مراجعه برای اینکه اطلاعات را باز خوانی کنیم صرفه نظر می کنیم و این اطلاعات را فقط یک بار دریافت کرده و در حافظه نهان یا به عبارت دیگر در Caching قرار خواهیم داد.

از جمله مزیت های استفاده از پایگاه داده ردیس چیست؟

همانطور که از مزیت های مهم این پایگاه داده بیان کردیم که این مزیت ها باعث شده خیلی از عزیزان شاغل برای توسعه کارشان از آن استفاده کنند،خوشبختانه پایگاه داده ردیس شامل مزیت های دیگر نیز می باشد.

بهرمند بودن از سرعت بالا

امروزه در اکثر تبلیغات اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی و کامپیوتری داشتن سرعت بالا از مهم ترین دلیل ها برای پیشرفت و توسعه کار محسوب می شود،در این جاست که فنآوری هایی که دارای سرعت بیشتری باشند کاربران زیادی را جذب می کنند،ردیس با داشتن این سرعت لازم می توانند این امکان را به همه بدهد که با داشتن سرعت بالا باعث پیشرفت فراوانی در کسب و کار خود باشند.

کاهش یافتن هزینه در ردیس

با استفاده از ردیس ما شاهد هزینه های کمتری خواهیم بود چرا که دیگر لازم نیست از منابع فراوانی در سرور استفاده کنیم،در نتیجه شاهد تولید زیرساخت های کمتری که هزینه گزافی دارند خواهیم بود.

داشتن شباهت ساختاری به NoSQL

امروزه پایگاه داده هایی که (NoSQL)می باشند بسیار پر طرفدار هستند،و اکثر شرکت های نامی در حیطه فناوری به دنبال این گونه از پایگاه داده ها می باشند،ردیس در ردیف پایگاه داده هایی قرار دارد که ساختار آن شبیه به (NoSQL) می باشد. و از سویی ردیس به دلیل اینکه داده ها را در حافظه تصادفی (RAM)ذخیره می کند،یک ساختمان داده در حافظه نام برده می شود، بدیهی است که با محیا بودن چنین ویژگی هایی مدیران شرکت های فناوری گرایش فراوانی در استفاده از پایگاه داده ردیس داشته باشند، با این اوصاف می شود پیش بینی کرد که با گذشت این روند در سال های پیش رو ردیس از برترین پایگاه داده ها باشد و ما شاهد رشد در دامنه مصرف کنندگان آن باشیم.

پشتیبانی از چندین زبان برنامه نویسی

ردیس توانایی این را دارد که همزمان از چندین زبان برنامه نویسی مطرح در دنیا مثل جاوا ،و جاوا اسکریپت ،سی پلاس پلاس ،پایتون،برنامه سی ،پی اچ پی ،و دیگر زبان ها پشتبانی کند،به سبب همین امر ردیس می تواند خیلی از نیاز های موجود از توسعه دهندگان را برطرف سازد.

از دیگر نکات حائز اهمیت در این بخش این است که در کنار محبوبیت ردیس برای کاربران و توسعه دهندگان نصب آن بر روی سیستم ها نیز خیلی صریح و آسان است و می توانید با ثبت چند دستور مختصر این برنامه را نصب کنید.

سخن پایانی

سخن آخر ما در این بخش این است که شما با خواندن این مطالب پی می برید که محبوب بودن ردیس میان توسعه دهندگان به دلیل داشتن مزیت های کاربردی آن است و همانطور که گفتیم نحوه نصب آسان آن برای کاربران،پس به شما این ایده را می دهیم که به ردیس اعتماد لازم را داشته باشید که برای توسعه کارتان در عرصه فناوری از بهترین هااست.