Docker در دنیای برنامه نویسی و طراحی وب سایت به سیستمی گفته می‌شود که امکان دسترسی کاربران را به برنامه های مختلف به راحتی فراهم می‌سازد. در واقع این سیستم یک سکوی متن بازی است که برای ساخت و طراحی اپلیکیشن ایجاد شده با استفاده از این روش می‌توانید به سرعت برنامه های Application خود را اجرا نمایید همچنین Docker از قابلیت‌های بسیاری برخوردار است از جمله: به روز رسانی مناسب، انعطاف پذیری زیر ساخت، اعمال ویرایشات در لحظه و انتقال Application اشاره نمود.
از آن جایی که این سیستم به صورت متن باز در اختیار کاربران خود قرار داده می‌شود باعث شده تا محبوبیت بسیاری را در میان کاربران خود پیدا کند. Docker ابزاری است که برنامه نویسان و مدیرهای شبکه می‌توانند از آن استفاده‌های بهینه ای نمایند. Container وابسته به Platform خاصی نیست بنابراین هم می‌تواند بر پایه Windows و هم بر پایه Linux اجرا شود. معماری Docker از Client Server استفاده می‌کند.
همانطور که گفته شد Docker یک برنامه Open Source می‌باشد که به ساخت برنامه‌های Container کمک می‌نماید. برنامه نویس‌ها می‌توانند با استفاده از این سیستم، پروژه‌های خود را با قسمت‌های مختلفی که دارد، به صورت یک Package ایجاد نماید. یعنی می‌تواند اپلیکیشن هایی را که به آن نیاز دارند را در قالب یک نرم افزار منتشر کند.

Docker چیست؟-طراحی سایت

مزایای استفاده از Docker

استفاده از Docker دارای مزایای بسیاری می‌باشد که در این بخش با مزایای آن آشنا می‌شویم:
دارای امنیت: سیستم Docker از امنیت بالایی برخوردار است به طوری که اگر برای یک Container مشکلی ایجاد شود آن مشکل نمی‌تواند بر بخش‌های دیگر آن تاثیر بگذارد و بخش‌های دیگر به صورت امن باقی می‌مانند.
به روز رسانی‌های عالی و دارای حجم کم: با استفاده از این سیستم Docker می‌توانید یک فرآیندی را در هر Container اجرا نمایید و زمانی که مضشکلی برای یک برنامه‌ای پیش بیاید باعث آسیب رساندن به برنامه های دیگر نمی کند و به راحتی به حل آن مشکل می‌انجامد.
داشتن نسخه پشتیبان از Docker : Container کارهای بسیاری را انجام می‌دهد برای مثال می‌تواند به راحتی نسخه‌های یک تصویر Container را پیدا کند از طرفی می‌تواند مشخص نماید که چه فردی، چگونه به ساخت یک نسخه پرداخته است.
دارای کتابخانه Container مشترک: یکی دیگر از مزایای Docker این است که می‌تواند به برنامه ها و Container دیگر دسترسی پیدا می‌کند.

اصطلاحات پر کاربرد در Docker

برای برخی افراد بسیار پیش آمده زمانی که در حال کار با Docker هستن با اصطلاحاتی رو به رو شوند که ندانند منظور از آن اصطلاحات چیست ما در این بخش می‌خواهیم آن اصطلاحات را برای شما معرفی کنیم تا زمانی که با آن‌ها رو به رو شدید به راحتی بدایند که در مورد چه موضوعی صحبت می‌کند.
• Docker File: هر Container با یک File ساده‌ای آغاز می‌شود که از دستوراتی برای ساخت تصاویر استفاده شده در واقع این بخش به راحت کردن روند ایجاد تصویر Docker کمک می‌نماید.

• Docker Image: در واقع تصاویر داکر که از دستورات و کدها، ابزار و کتابخانه‌ها می‌باشد که کد مورد نظر در زمان اجرا به آن‌های نیاز دارد. در این بخش تصاویر حاوی لایه‌هایی است که زمانی که متخصین می‌خواهند ویرایشاتی در آن ایجاد نمایند یک لایه جدیدی ایجاد می‌شود که با جایگزین شدن لایه جدید بر قبلی می‌تواند ویرایشات لازم انجام شود.

• Docker Containers: در واقع Container از روی تصاویر ایجاد می‌شوند و وظایف خود را به بهترین نحو انجام می‌دهند.

• Docker Hub: Docker Hub که مخزن بزرگی از تصاویر می‌باشد یعنی کاربران Docker Hub می‌توانند با استفاده از این روش تصاویر مورد نظر خود را در آن به اشتراک بگذارند.

• Docker run: Docker run که یک دستوری می‌باشد و وظیفه آن این است که به راه اندازی Container می‌پردازد.

• Docker Engine: در واقع اگر بخواهیم مغر اصلی برای Docker در نظر بگیریم Docker Engine را معرفی می‌کنیم با استفاده از این روش می‌توانید مشکلات نصب برنامه بر روی کامپیوتر را از بین ببرید همچنین می‌توانید در هر زیر ساخت و هر مکانی برنامه های کاربردی را اجرا نمایید.

Docker چیست؟-طراحی وب سایت

توجه کنید اگر شما از برنامه پیچیده‌ ای برخوردار هستید و یا اگر بازدهی برنامه برای شما دارای اهمیت می‌باشد و می‌خواهید تا سرور شما بهترین بازدهی را به شما انتقال دهد از این سیستم استفاده نکنید بهتر است. لازم به ذکر است که Docker یک سیستم جدیدی بوده که روز به روز در حال توسعه می‌باشد و نباید از نسخه قبلی آن انتظار پشتیبانی تضمین شده‌ای را داشته باشید اگر می‌خواهید تا این سیستم تضمین شده به پشتیبان گیری بپردازد پس نباید از این روش استفاده کنید.
Docker هم همانند سیستم مجازی ساز عمل می‌کند اما سیستم Docker از سیستم راحت تری نسبت به مجازی ساز بهره مند می‌باشد و مزایایی که Docker نسبت به مجازی ساز برتری دارد این است که به ایجاد و حذف Container می‌پردازد به علاوه به انتقال پذیری رات و ریستارت با سرعت بالایی می‌پردازد. همچنین مدیریت قدرتمندی را در رابطه با منابع و موارد دیگری دارد.