DNS که مخفف Somain Name System یک پروتکلی است که در حوزه اینترنت می‌باشد. از آن جایی که DNS یک پل ارتباطی بین دامنه و هاست می‌باشد. در واقع DNS کمک می‌کند تا دامنه‌ها را به IP تبدیل کند سرورهای نام دامنه DNS در واقع به ما کمک می‌کند تا آدرس‌های اینترنتی و کسانی که به ساخت سایت پرداخته اند را بدون وجود هیچ مشکلی پیدا کنیم. این تکنولوژی کمک می‌کند تا کاربران، به جای این که نام IP که بسیار دشوار می‌باشد را حفظ کنند با قرار دادن نام‌های ساده‌ای به شبکه‌ها و کامپیوترهای دیگر متصل شوند.برای مثال فرض کنید برای این که آدرسی را در خاطر بسپارید آیا استفاده از IP که با آدرس (141.9.112.7) یا به خاطر سپردان آدرس sitecode.ir خب به طور قطع آدرسی که با کلماتی ایجاد شده باشد برای افراد راحت تر می‌باشد. در واقع وظیفه DNS مدیریت کردن دامنه خاص می‌باشد.

DNS چگونه کار می‌کند؟

زمانی که شما از طراحی وب سایتی بازدید می‌کنید کامپیوتر مورد نظر مراحلی را طی می‌کند تا آدرسی که توسط کاربران قابل خواندن می‌باشد به آدرس IP توسط ماشینی که خوانا باشد تبدیل می‌کند.
در مرحله اول: به درخواست اطلاعات می‌پردازد یعنی زمانی که فرآیند مورد نظر شروع می‌شود کامپیوتر درخواست پیدا کردن نام هاست را می‌کند که در این صورت اولین مکانی که کامپیوتر در آن به جستجو می‌پردازد کش می‌باشد کش به اطلاعاتی که از آخرین طراحی سایت‌ها بازدید کرده‌اید اطلاق می‌شود.
در مرحله دوم: به پرسیدن آدرس IP از سرور که به عنوان ریشه قرار گرفته است می‌پردازد که می‌داند از کجا آن را پیدا کند.
در مرحله سوم: اگر سرورها پاسخی از شما دریافت نکنند باعث می‌شود تا به جستجوی سرورهایی با نام اصلی بپردازند.
در مرحله چهارم: هر دامنه مانند .org .com .us به مجموعه‌ای از سرورهایی می‌ باشد که نام مخصوص به خود را دارند برای مثال این سیستم همانند یک مسئول پذیرش عمل می‌کند که سرورها اطلاعاتی که کاربران به آن نیاز دارند را در اختیار ندارند اما به طور مستقیم کاربران را به بخش سرورهایی که اطلاعات مورد نیاز را در اختیار دارند منتقل می‌کند.
لازم به ذکر است اگر برای تهیه هاست و دامنه از بهترین شرکت طراحی سایت مختلف برای هر کدام استفاده می‌کنید پس از فعال کردن دامنه باید برای فعال کردن DNS نیز اقدام کنید.
DNS ابری چیست؟ اگر DNS شما قطع و یا سرعت آن کاهش پیدا کند مشکلات بزرگی را برای شما فراهم می‌کند اگر برایتان سوال پیش آمد که راه حل چیست؟ ما به شما DNS ابری را پیشنهاد می‌کنیم که با استفاده از این DNS می‌توانید از خطراتی که با محدودیت دسترس‌ها و عملکردها همچنین خطرات امنیتی سروکار دارد را کاهش دهد.

DNS چیست و چگونه کار می‌کند؟-طراحی سایت

خطای DNS

برخی از DNS Serverها از دسترسی با سرعت بالایی به طراحی وب سایت برخوردار می‌باشد افزایش سرعت طراحی سایت شرکتی، فروشگاه اینترنتی آنلاین به زمان اتصال دستگاه به دی ان اس می‌باشد در برخی مواقع ممکن است با خطایی رو به رو شوید که آن هم به این صورت می‌باشد زمانی که شما یک URL وارد می‌کنید اگر سرور DNS کار نکند کامپیوتر نمی‌تواند به آپلود کردن آدرس IP بپردازد. چرا که سیستم نمی‌داند چطور به گوگل دسترسی پیدا کند که در این صورت برای کاربر پیام DNS ERROR ظاهر می‌شود.

DNS SERVERها و بدافزارها

DNS Server در حوزه هاستینگ به سیستمی اطلاق می‌شود که به تبدیل کردن نام دامنه به IP می‌پردازد.که به آن Name Server و Domain Name System Server هم گفته می‌شود. این DNS سرورها به مدیریت درخواسته‌ها می‌پردازد و به هر سیستمی که اتلاق می‌شود که برای عضویت در سیستم نام دامنه ثبت و شناخته شده باشد.
لازم به ذکر است که هر آن ممکن است بدافزارها و ویروس‌ها بخواهند به سیستم شما حمله کنند و تنظیمات DNS سرورها را تغییر دهند که در این صورت می‌توانید با استفاده از آنتی ویروس‌های قدرتمند از این روند جلوگیری کنید.

رکورد چیست؟

اگر نام دامنه مورد نظر را به درستی وارد شده باشد سرور DNS می‌تواند به راحتی IP مربوطه را پیدا کند و بر کامپیوتر کاربران نمایش دهد وقتی شما به یم شبکه متصل هستید مودم مورد نظر به کامپیوتر شما یک IP خاصی اختصاص می‌دهد همچنین به فرستادن اطلاعات مهمی را به یک یا چندین سرور DNS به سرور را می‌کند که ه راحتی به بررسی و پیدا کردن IP سایت بپردازد.
همه رکوردها دارای مقدار TTL یا time to live هستند که کاربری آن مانند تاریخ انقضا می‌باشد بعد از سپری شدن زمان خاصی سرورها باید رکوردهای جدید را درخواست کنند تا از پایان رسیدن تاریخ انقضای آن جلوگیری کنند.

مزایای DNS

یکی از مهمترین مزیت‌هایی که این تکنولوژی در اختیار کاربران قرار می‌دهد این است که باعث می‌شود این اعداد در هم را حفظ نکنیم و به راحتی آدرس مورد نظر مناسبی را در ذهن خود به خاطر بسپاریم. همچنین به افزایش زیر ساخت امنیت بسیار کمک می‌کند به آپدیت ایمن و مناسبی بپردازد.
معایب این سیستم این است که هکرها می‌توانند به کلاهبرداری از این سیستم بپردازند. بدون اطلاع کاربران آن‌ها را به آدرس دیگری هدایت دهند و به خالی کردن اطلاعاتشان و حسابشان بپردازند. که به آن DNS Attack گفته می‌شود.