سئو سایت مهمترین مواردی است که در دنیای امروزی در طراحی وب سایت خود باید به آن توجه کنید و تمام تلاش خود را کنید تا در اولویت گوگل قرر گرفته و در نتیاج جستجوی افراد ظاهر شوید. همانطور که مطلع هستید گوگل روزانه به بررسی چندین میلیارد صفحه‌ می‌پردازد که هر کدام را با توجه به قوانینی که گوگل اعلام کرده امتیازهایی را به آن‌ها می‌دهد. اگر قرار بود این کارها را به کمک نیروی انسانی انجام دهد باید کل افراد کره‌ی زمین را استخدام می‌نمود که باز هم با کمبود نیرو مواجه می‌شد. بنابراین گوگل با استفاده از ربات‌های خود که به گوگل بات یا ربات گوگل معروف هستند به انجام این کارها می‌پردازند. گوگل بات که یک خزنده می‌باشد با رفتن به صفحات طراحی سایت‌ها آن‌ها را بررسی می‌کند اگر ساخت سایت جدیدی انجام شده باشد آن را ایندکس می‌کند و اگر طراحی وب سایت قدیمی باشد به سئو سایت آن پرداخته و رتبه‌هایی را به آن‌ها می‌دهند در واقع وظیفه اصلی بات‌های گوگل این است که به کراول کردن صفحات ، ایندکس کردن و رتبه بندی طراحی سایت‌ بپردازد. از آ‌ن‌ جایی که این ربات‌ها به گوگل سایت شما را شناسایی می‌کنند بنابراین وجود آن‌ها ضروری می‌باشد. مهم‌ترین ربات‌ها نیز عبارتند از:
Googlebot Desktop: گوگل بات دسکتاپ وظیفه آنالیز و ایندکس کردن ( یعنی ذخیره کردن صفحات در دیتابیس گوگل سپس رتبه دهی به آن را ) در صفحات کامپیوتر را بر عهده دارند.
Googlebot Mobile: ربات‌هایی هم وجود دارند تا طراحی سایت فروشگاهی یا طراحی سایت شرکتی را علاوه بر نسخه دسکتاپ کامپیوتر به بررسی نسخه موبایل می‌پردازند.
Googlebot Video: تمامی ویدیوهایی که در سطح طراحی وب سایت مشاهده می‌کنید با استفاده از این ربات ایندکس شده‌اند.
Googlebot Imagez: این مورد هم برای تصاویر منتشر شده در وب توسط این گوگل بات ایندکس می‌شود.
همچنین علاوه بر ربات‌های ذکر شده ربات‌های دیگری هستند که عبارتند از: ربات گوگل Googlebot، Ahrefsbot، ربات بینگ Bingbot، ربات داک داک گو DuckDuckBot، و ربات آمازون الکسا Alexa Crawler می‌باشد. علاوه بر این نوع ربات‌ها نوعی ربات‌ها وجود دارند که به Googlebot News معروف هستند و در طراحی سایت خبری به ایندکس کردن اخبارها می‌پردازند و ربات‌های دیگری هم تبلیغات‌هایی که به تبلیغ در گوگل می‌پردازند را ایندکس می‌کند. که به Googlebot AdsBot شناخته می‌شوند.

گوگل بات یا ربات گوگل چیست؟-طراحی سایت

ربات‌های گوگل چگونه کار می‌کنند

ربات گوگل با استفاده از نقشه سایت و دیتابیس‌ها استفاده می‌کنند اطلاعات یک صفحه مانند کلمات، کد، منابع CSS و جاوا اسکریپت را جمع آوری می‌کنند همچنین اگر لینکی در صفحات طراحی سایت وجود داشت را نیز جمع آوری می‌کند و به سرور گوگل ارسال می‌کنند.
اگر می‌خواهید تا دسترسی ربات گوگل به طراحی سایت خود را کنترل کنید می‌توانید با استفاده از ابزار Robots.txt این کار را انجام دهید اما لازم به ذکر است که باید حتما حرفه‌ای باشید تا این کار را به خوبی انجام دهید همچنین ابزار دیگری هم وجود دارد که به سرچ کنسول گوگل معروف است شما می‌توانید با استفاده از این ابزار مشاهده نمایید تا ربات گوگل سایت شما را چگونه می‌بیند؟

عوامل مهم در شناسایی سایت

عوامل مهمی که در شناسایی طراحی سایت شما کمک می‌کند عبارتند از:
نام دامنه: یکی از مواردی که به گوگل کمک می‌کند تا طراحی سایت شما را به خوبی شناسایی کند نام دامنه می‌باشد نام دامنه‌هایی که با کلمات کلیدی سایت یکی هستند به راحتی توسط ربات‌های گوگل شناسایی می‌شود.
بک لینک‌ها: برای جلب اعتماد گوگل و رتبه گرفتن سایتتان توسط گوگل، می‌توانید با دریافت بک لینک‌های زیادی از طراحی وب سایت‌های معتبر به راحتی رتبه سایت خود را بالا ببرید و در نظر گوگل طراحی سایت شما از ارزش بالایی برخوردار باشد. همچنین توجه کنید تا اگر لینک خرابی در سایت شما وجود دارد آن را حذف کنید.
محتوا: محتوا یکی دیگر از موارد بسیار مهمی است که گوگل به آن اهمیت زیادی می‌دهد پس حتما محتوای طراحی سایت خود را با توجه به قوانین گوگل و برای رضایت کاربران همیشه آن را به روز نگهدارید تا رتبه بالایی را دریافت کنید. با انجام برخی کارها شما می‌توانید کار ربات‌ گوگل را راحت کنید که عبارتند از:
اطمینان حاصل نمایید تا طراحی سایت شما به خوبی برای موتورهای جستجو نمایش می‌دهد. برای طراحی سایت خود از sitemap استفاده کنید.تلاش کنید تا از لینک‌های نوفالو استفاده نکنید.
پس حتما خود را با دنیای قوانین گوگل به روز کنید و هر تغییرات جدیدی که گوگل اعلام می‌کند را اطلاع پیدا کنید و طراحی سایت‌هایی که در اولویت گوگل قرار دارند خود را با قوانین گوگل به روز کرده‌اند و هر قوانین جدیدی که گوگل اعلام می‌کند را به سرعت در طراحی سایت خود ایجاد می‌کنند. لازم به ذکر است که سایت‌هایی که در اولویت گوگل قرار دارند کارهای سئو و بهینه سازی سایت خود را به دست بهترین شرکت طراحی سایت و سئو سایت می‌سپارید تا آن‌ها با داشتن تیم حرفه‌ای سئوی سایت مورد نظر را به بهترین نحو پیش می‌برند.