گزارش قابلیت استفاده از تلفن همراه نشان می دهد که کدام صفحات در سایت شما هنگام استفاده در تلفن همراه دارای مشکل استفاده می باشد. در این برگه از وب مستر که برچسب قابلیت استفاده از موبایل را یدک می کشد، می توان دو قسمت کلی را دید: یکی بخش نمودار و یکی بخش جدول جزئیات.
نمودار: این بخش به دو قسمت تقسیم می شود یکی قسمت تعداد صفحات دارای اشکال و خطا (Error)، یکی تعداد صفحات معتبر و دارای اعتبار (Valid) را نشان می دهد. با انتخاب کردن هر کدارم از این حالت ها، آمار مربوطه را در بخش زیرین یا همان نمودار خواهید دید.

گزارش Mobile Usability در وب مستر-طراحی سایت

بخش جدول جزئیات (Details): این بخش جزئیات صفحات را به ما نمایش می دهند. درواقع این جدول می تواند تا 1000 سطر داده را نشان دهد حال این امکان وجود دارد که برخی از صفحات تحت تاثیر نمایش داده نشوند آن هم به این دلیل می باشد که شاید شما تعداد صفحات بیش از 1000 صفحه باشد و همانطور که گفتیم این جدول 1000 ردیف یا صفحه را می تواند مورد بررسی قرار دهد. در گزارش کلی این برگه، اطلاعات زیر نمایش داده می شوند:
Status: وضعیت صفحات را در دو حالت بررسی می کند که به ترتیب زیر می باشند:
Error: نشان دهنده ی این است که این صفحه برای موبایل مناسب نیست.
Valid: نشان دهنده ی این است که این صفحه برای موبایل مناسب می باشد.
Pages: تعداد صفحات با حالت خطا یا با حالت معتبر
Type: نوع مشکل رخ داده را اعلان سازی می کند.
Validation: اعتبارسنجی صفحه ی مورد نظر را مشخص می کند.

جزئیات مربوط به وضعیت صفحه

گوگل بسته به نمره استفاده از تلفن همراه داخلی ، یک صفحه را معتبر یا خطا علامت گذاری می کند. این نمره با توجه به تعداد مسائل و شدت نسبی آن ها محاسبه می شود.

Error

به این معنی است که صفحه مد نظر، زیرحداقل سطح قابلیت استفاده از تلفن همراه است. اگر صفحه ای در حالت خطا باشد ، برای هر مسئله قابلیت استفاده از تلفن همراه که بر آن تأثیر می گذارد ، در صفحه جزئیات لیست می شود.

Valid

به این معنی است که این صفحه دارای حداقل سطح قابلیت استفاده از تلفن همراه است ، اگرچه ممکن است هنوز برخی از مشکلات مربوط به قابلیت استفاده از تلفن همراه را داشته باشد ، که به صفحه این گزارش نسبت داده نمی شود. اگر می خواهید تأیید کنید که یک صفحه معتبر کاملاً عاری از مشکلات استفاده از تلفن همراه است ، باید آن را با استفاده از ابزار Mobile-Friendly Test بررسی کنید.

این موضوع از چه زمانی آغاز شد

صفحه ای را تصور کنید که معتبر تلقی می شود ، اما دارای یک مسئله کاربردی جزئی است، این صفحه سپس تحت تأثیر مسئله دیگری قرار می گیرد که به اندازه کافی روی نمره قابلیت استفاده، تأثیر می گذارد تا صفحه به عنوان خطا مشخص شود. در این حالت، مشاهده خواهید کرد که هر دو شماره به طور همزمان برای صفحه ظاهر می شوند.

جزئیات مربوط به تعداد صفحات تحت تاثیر

صفحات در حالت معتبر، برای هر گونه مسئله ممکن است در شمارش صفحه تحت تأثیر قرار نگیرند. صفحات معتبر همچنین برای مشکلات موجود در لیست صفحات تحت تأثیر نشان داده نمی شوند، فقط صفحات در حالت خطا برای هر مسئله ای که بر آن صفحه تأثیرگذار باشد شمرده می شوند و در لیست صفحات تحت تأثیر نشان داده می شوند. برای درک بهتر این موضوع از مثال زیر استفاده خواهیم کرد:

این سناریو را با دو صفحه تصور کنید:

صفحه 1: تحت تأثیر مسائل A و B قرار دارد ، اما به عنوان معتبر علامت گذاری شده است ، زیرا نمره قابلیت استفاده از تلفن همراه آن بالاتر از آستانه معتبر است.
صفحه 2: تحت تأثیر موارد B ، C و D به عنوان خطا علامت گذاری شده است ، زیرا امتیاز قابلیت استفاده تلفن همراه آن زیر آستانه معتبر است.

خطاها

در زیر خطاهای مربوط به قابلیت استفاده از تلفن همراه را لیست کرده ایم و توضیح مختصری را در مورد این خطاها را ارائه می دهیم:

Uses incompatible plugins

این خطا زمانی رخ می دهد که صفحه شما شامل پلاگین هایی مانند Flash است که توسط اکثر مرورگرهای تلفن همراه پشتیبانی نمی شود. ما توصیه می کنیم صفحه خود را با استفاده از فن آوری های وب مدرن و کاملاً پشتیبانی شده مانند HTML5 دوباره طراحی کنید.

Viewport not set

زمانی این خطا رخ می دهد که صفحه شما ویژگی viewport را تعریف نمی کند ، که به مرورگرها می گوید چگونه می توانند اندازه صفحه را متناسب تنظیم کنند. از آنجا که بازدیدکنندگان سایت شما از دستگاه های مختلفی با اندازه صفحه نمایش متفاوت استفاده می کنند، از مانیتورهای دسک تاپ بزرگ ، تبلت ها و تلفن های هوشمند کوچک. صفحات شما باید یک نمای دید را با استفاده از برچسب متا ویوپورت مشخص کنند.

Viewport not set to "device-width"

زمانی این خطا رخ می دهد که صفحه شما خاصیت viewport با عرض ثابت را تعریف می کند، به این معنی که نمی تواند برای اندازه های مختلف صفحه تنظیم شود. برای برطرف کردن این خطا، یک طراحی وب سایت پاسخگو برای صفحات سایت خود در نظر بگیرید و نمای دید را متناسب با عرض و مقیاس دستگاه تنظیم کنید.

Content wider than screen

پیمایش افقی برای دیدن کلمات و تصاویر در صفحه ضروری است. این امر هنگامی اتفاق می افتد که صفحات از مقادیر مطلق در اظهارات CSS استفاده می کنند، یا از تصاویری استفاده می کنند که در یک عرض خاص مرورگر بهترین شکل را دارند (مانند 980px) برای رفع این خطا ، اطمینان حاصل کنید که صفحات از مقادیر عرض و موقعیت نسبی برای عناصر CSS استفاده می کنند.

Text too small to read

اندازه قلم برای صفحه بسیار ناچیز است و قابل خواندن نیست و برای خواندن بازدیدکنندگان موبایل نیاز به " بزرگنمایی" دارند. بعد از مشخص کردن یک نمای دید برای صفحات وب خود، اندازه قلم های خود را تنظیم کنید تا به درستی در ویوپورت مقیاس بندی شوند.

Clickable elements too close together

عناصر لمسی، مانند دکمه ها و پیوندهای ناوبری، آنقدر به یکدیگر نزدیک هستند که کاربر موبایل نمی تواند به راحتی با انگشت خود روی عنصر مورد نظر ضربه بزند، بدون اینکه روی عنصر همسایه نیز ضربه بزند. بنابراین برای رفع این خطاها، حتماً دکمه های اندازه و فاصله و پیوندهای ناوبری را به درستی تنظیم کنید تا برای بازدیدکنندگان تلفن همراه شما مناسب باشد.