شاید برای شما پیش آمده که در گوگل به جستجوی موردی پرداخته باشید اما در نتایج به دست آمده از یک سایت با دو محتوای مشابه رو به رو شده باشید برای مثال زمانی که به جستجوی اصول سئو می‌پردازید در طراحی وب سایت سایت کد sitecode.ir با دو مقاله یکی به نام "10 روش اصول سئو" و یک مقاله دیگر به نام "اصول سئو که حتما باید بدانید" مواجه شوید دو یا چندین محتوایی که از مطالب مختلفی برخوردار می‌باشد که در صورت اغدام آن‌ها با هم می‌توان یک محتوای مناسب به دست آورد در این صورت طراحی سایت مورد نظر دچار کنیبالیزیشن Cannibalization یا هم نوع خواری شده است.
هر چه طراحی سایت شرکتی و یا طراحی سایت فروشگاهی شما رو به پیشرفت و بزرگی پیش برود بیش‌تر با این مشکل مواجه خواهید شد که باید بعد از ساخت سایت و ایجاد مقالات بسیاری کلمات کلیدی خود را در گوگل چک کنید تا در صورت بروز کنیبالیزیشن سریعا اقدام به رفع آن کنید. در زمان‌های قدیم این روش برای رتبه گرفتن طراحی سایت روش مناسبی بود اما با آپدیت شدن الگوریتم‌های گوگل این روش نیز تغییر کرده و اگر الگوریتم‌های گوگل کنیبالیزیشن را در سایتتان مشاهده کنند باعث می‌شود تا صدمه بدی را به سایتتان وارد سازد.
معایبی که کنیبالیزیشن دارد این است که اعتبار صفحه را از بین می‌برد رتبه صفحه را در نظر گوگل پایین می‌آورد همچنین زمان ایندکس کردن سایت را افزایش می‌دهد. تاثیرگذاری بک لینک‌ها در بهبود سئو و بهینه سازی کاهش می‌دهد.

کنیبالیزیشن چیست؟-طراحی سایت

کنیبالیزیشن در سئوسایت

همانطور که می‌دانید محتوا یکی از مهمترین موارد در سئو سایت است که گوگل بسیار به آن اهمیت می‌دهد اگر محتوای سایت شما کپی و تکراری باشد رتبه سایت شما در نظر گوگل کاهش پیدا می‌کند. اخیرا گوگل اعلام کرده تا اگر در سایت وجود محتوایی مشابه نیز یکی دیگر از دلایل کاهش پیدا کردن رتبه می‌شود. پس شما باید در ایجاد محتوا همچنین انتخاب صحیح کلمات کلیدی بسیار محتاطانه عمل کنید. چرا که اگر شما کلمات کلیدی مناسبی برای محتواهای خود در نظر نگیرید باعث می‌شود تا کاربر با جستجوی یک کلمه کلیدی در نتایج جستجو با چندین محتوای مشابه مواجه شوند که در این صورت منجر به کنیبالیزیشن در سئوسایت شده و تاثیر منفی برجای می‌گذارد. وجود چندین محتوای مشابه در نتایج گوگل یعنی به این صورت می‌باشد که محتوای شما با هم رقابت می‌کنند که این امر برای یک طراحی سایت اشتباه و غیر ممکن است که باعث می‌شود تا شانس خود را برای دریافت رتبه بالا از دست دهید.

طرز تشخیص کنیبالیزیشن در سایت

شما می‌توانید با ارزیابی سایت خود و جستجوی کلمه کلیدی که بیش‌تر به آن شک دارید در گوگل به جستجوی آن بپردازید سپس در نتایج به دست آمده به دنبال طراحی سایت خود بپردازید اگر دو یا چندین محتوا از سایتتان در نتایج به دست آمده بود، یعنی طراحی وب سایت شما دچار کنیبالیزیشن شده است.
محتوای تکراری را با کنیبالیزیشن اشتباه نگیرید چرا که محتوای تکراری مطالب یکسانی با هم دارند اما در کنیبالیزیشن یا هم نوع خواری محتواهای صفحات با هم تفاوت دارند اما با کلمات کلیدی یکسان و مطالب مشابه می‌باشد.
همچنین روش دیگری که می‌توانید با استفاده از آن از کنیبالیزیشن شدن سایتتان مطلع شوید می‌توانید در گوگل با وارد کردن عبارت Site:domain.com keyworld در جای Domain نام آدرس دامنه را وارد میکنید و به جای keyworld هم کلمه کلیدی خود را قرار می‌دهید در این صورت می‌توانید فقط نتایج سایت خود را که با کلمات کلیدی بالا می‌آید را مشاهده نمایید.

کنیبالیزیشن چیست؟-طراحی وب سایت

راه‌های رفع کنیبالیزیشن در سایت

داشتن استراتژی مناسب برای انتخاب کلمات کلیدی یکی از عوامل مهم در سئو می‌باشد شما باید برای صفحات سایت خود از کلمات کلیدی موثر انتخاب کنید. اگر با مشکل کنیبالیزیشن رو به رو شده‌اید که در رتبه گرفتن کلمات کلیدی شما مشکلی ایجاد می‌کند باید اقداماتی را در این راستا انجام دهید تا مشکل حل شود وقتی که شما کلمات کلیدی را جستجو کردید و با دو یا چند محتوایی با موضوعات مشابه مواجه شدید می‌توانید با ادغام کردن آن دو موضوع یک محتوای کاملی را برای طراحی سایت خود ایجاد کنید تا کاربران با دیدن یک محتوای کامل جذب شما شوند.
از طرفی هم می‌توانید با لینک دادن به یکی از آن صفحاتی که می‌دانید کاربران با خواندن آن رضایت کاملی را خواهند داشت به موتورهای جستجو و گوگل بفهمانید که آن صفحه و محتوا مهمتر از سایرین می‌باشد.
یکی دیگر از روش‌های رفع کنیبالیزیشن استفاده از تگ کنونیکال می‌باشد می‌توانید با نو ایندکس کردن صفحاتی که چندان اهمیت ندارد، آن صفحه اصلی که باید ایندکس شود را مشخص می‌کنید.