اگر با دنیای برنامه نویسی و طراحی وب سایت فعالیتی دارید، ممکن است با عبارت وب سرویس Web Servis رو به رو شده باشید. وب سرویس یا API با استفاده از پروتکل های مانند Http یا توابع و مکانیزم هایی در اختیار کاربران قرار می گیردتا بتوانند اطلاعات مورد نظر را رد و بدل نمایند. وب سرویس مانند یک پل ارتباطی می باشد و اطلاعات را در بین نرم افزارهای مختلف برقرار می کند.
Web Servis اجزای یک نرم افزار هستند که از طریق Protocol به برقراری ارتباط می پردازد این تکنولوژی از طریق UDDIقابل جستجو هستند. XML و HTTP پلتفرم های اولیه آن هستند همچنین این تکنولوژی توسط Application دیگر قابل استفاده می باشند. Web Servis به اصطلاح Self-contained می باشند یعنی نیازی به منابع بیرونی ندارند.

وب سرویس چیست؟-طراحی سایت

ویژگی Web Servis

تکنولوژی Web Servis می تواند بر اساس XML در زبان های مختلف برنامه نویسی را ارائه دهد که بسیار برای کاربران مناسب می باشد همچنین کار با این تکنولوژی بسیار راحت می باشد که یکی دیگر از ویژگی های آن نیز این مورد است که باعث شده تا در میان برنامه نویسان مبتدی با دانش کم هم از محبوبیت بالایی بهره مند شود.

استانداردهای Web Servis

تکنولوژی وب سرویس از استانداردهایی برخوردار می باشد که عبارتند از:

• XML
XML یکی از استانداردهای Web Servis می باشد که کاربران می توانند از این تکنولوژی به صورت استاندارد به عنوان واسطه اتصال استفاده نمایند. XML یک زباننشانه گذاری می باشد که قابلیت ارتقا دادن را هم دارد.

• SOAP
یکی دیگر از استانداردهای Web Servis ، SOAP است این پروتکل، پروتکل ارتباطی می باشد که می تواند به برقراری ارتباط بین برنامه ها بپردازد.SOAP یکی از عوامل اصلی برای برقراری ارتباط و اتصال Web Servis می باشد. Soap یک پروتکل ساده و توسعه پذیر و یک پلتفرم به زبان مستقلی می باشد. که وظیفه برثراری ارتباط از اینترنت را فراهم می سازد Soap بر پایه XML می باشد.

• UDDI
UDDI یکی دیگر از استانداردهای بیان شده می باشد که با استفاده از SOAP به برقراری ارتباط می پردازد لازم به ذکر است که این استاندارد Web Services در platform Microsoft.net ایجاد شده است.

• WSDL
WSDL هم یکی دیگر از استانداردهای مهم در تکنولوژی Web Servis می باشد با استفاده از این تکنولوژی می توانید به همه مستندات Web Servis دسترسی داشته باشید و به راحتی از آن استفاده بهینه ای نمایید.

مزایای Web Servis

Web Servis دارای مزایای بسیار زیادی می باشد از جمله:
این تکنولوژی از کاربردهای زیادی برخوردار می باشد و می تواند موارد مختلفی را به کاربران خود ارائه می دهد. همچنین Web Servis این امکان را به کاربران خود می دهد تا با استفاده از روش‌های مشخص application را به هم اتصال کند.

کاربرد وب سرویس ها

امروزه مشاغل اینترنتی بسیاری وجود دارد که از این تکنولوژی بهره مند می شوند تا بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه دهند مشاغلی مانند ارائه اطلاعات از قبیل هواشناسی ، رزرو بلیط قطار و... که بر این پایه Web Servis پیاده سازی شده اند.

وب سرویس چیست؟-طراحی وب سایت

معماری Web Servis

Web Servis از معماری خوبی برخوردار می باشند که در این بخش به سه بخش از معماری Web servis در سطح Web می پردازیم که عبارتند از:
اولین معماری موجود در وب سرویس معروف به Rest API می باشد که برای ایجاد Application در سمت شبکه قرار داده می شود. این معماری از پروتکلی مانند HTTP استفاده می نماید از دلایل مهم محبوبیت این معماری نسبت به سایر روش ها نداشتن پیچیدگی می باشد.
معماری دیگری که در Web Servis مورد استفاده قرار می گیرد به SOA معروف می باشد که Application را به چند قسمت تقسیم می کند تا سرعت وب سرویس را افزایش دهد همچنین از Protocol برای انتقال داده ها استفاده می نمایند.
PRC یکی دیگر از معماری هایی که در Web servis به کار می رود PRC می باشد که به عنوان یک پروتکل اطلاعات را از کامپیوتری بگیرند سپس به نرم افزار دیگر منتقل نمایند. اگر بخواهیم مثالی از وب سرویس ها بزنیم می توانیم به طراحی سایت دیجی کالا اشاره نماییم پس از باز کردن Application دیجی کالا اطلاعاتی که مورد نظرتان می باشد برای شما به نمایش در می آید اما اطلاعاتی که مطابق با علایق شما می باشد در پوشی شما نمی باشد بلکه از سمت سرور مجازی دیجی کالا ذخیره می شود.

وب سرویس در کسب و کارها

همانطور که با معنی وب سرویس آشنا شدید دانستید که بسیاری از مشاغل می توانند از این تکنولوژی در کسب و کار خود بهره مند شوند. اگر می خواهید تا شما هم از این تکنولوژی در وب سایت خود استفاده نمایید می توانید از افراد متخصص و حرفه ای کمک بگیرید تا با بهترین تکنیک ها و دانشی که در اختیار دارند این تکنولوژی را در کسب و کار شما راه اندازی نمایند.