ممکن است کلمه وبینار، سمینار مجازی، سمینار آنلاین، و یا آیسمینار را دنیای اینترنت و تکنولوژی شنیده و یا در جایی خوانده باشید وبینار Webinar متشکل از دو واژه وب web و سمینار Seminar می‌باشد که در واقع دوره، سمینار یا همایشی می‌باشد که کاربران می‌توانند در فضای مجازی به صورت زنده آن را مشاهده نمایند.
وبینارها معمولا در رابطه با کسب و کارهای تجاری بیش‌تر مشاهده می‌شود که یک روش مناسب برای دیجیتال مارکتینگ و تقویت بازار کسب و کار خود و افزایش فروش و اعتبار محسوب می‌شود. همانطور که می‌دانید با وجود کرونا افراد به این روش بیش‌تر روی می‌آورند افرادی که صاحب طراحی سایت شرکتی و یا طراحی سایت فروشگاهی می‌باشند می‌توانند با استفاده از این تکنیک مشتریان بسیاری را جذب خود کنند.

مزایای وبینار

با استفاده از این امکان وبینار، می‌توانید به راحتی در خانه نشسته و از وبینار استفاده بهینه کنید یعنی هر کجا که هستید بدون پیمودن مسیری به راحتی در آن دوره یا سمینار شرکت می‌کنید علاوه بر آن در هزینه‌ها بسیار صرفه جویی می‌کنید هزینه‌هایی که در دوره‌های آنلاین ایجاد می‌شود بسیار کمتر از هزینه‌هایی است که به صورت حضوری برگزار می‌شود همچنین در هزینه‌های رفت و آمد نیز به حداقل می‌رسد بنابراین می‌توانید با شرکت در وبینار در این هزینه‌ها صرفه جویی کنید.
از طرفی از آن‌جایی که وبینار به صورت زنده پخش می‌شود پس یکی دیگر از مزایای آن این است که می‌توانید به صورت مستقیم با کسی که به سخنرانی می‌پردازد در ارتباط باشید هر سوالی برایتان پیش آمد می‌توانید مطرح کنید و پاسخ آن را دریافت کنید. همچنین برای کسانی که در آن زمان تعیین شده مشکل خاصی پیش آمد که نتوانسته‌اند در دوره شرکت کنند می‌توانند نسخه ضبط شده آن را با کیفیت بسیار عالی مشاهده کنند.
یکی دیگر از مزایایی که می‌توان به آن اشاره کرد این است که می‌توانید با هر نمایشگری که در اختیار دارید تا به اینترنت متصل شود مانند موبایل، تبلت، لپ تاب و... در آن سمینارها شرکت کنید و به مشاهده مطالب بپردازید.
وبینارها دارای انواع مختلفی می‌باشد وبینار زنده و وبینار ضبط شده. در وبینار زنده می‌توانید به صورت زنده و آنلاین همایش و سمینار مورد نظر خود را مشاهده کنید اما در وبینار ضبط شده همایشی که از قبل ضبط شده است که تکرار آن سمینار زنده می‌باشد را در اختیار کاربران جدید قرار می‌دهد تا کاربران در هر زمانی که مناسب بودند می‌توانند به مشاهده آن بپردازند.

وبینار چیست؟-طراحی سایت

وبینار در کسب و کارها

وبینار ابزاری برای بازاریابی فروش

وبینار یکی از ابزارهای مهم برای بازاریابی می‌باشد توجه کنید که این وبینار فقط مختص کسب و کارهای بزرگ نمی‌باشد بلکه کسب و کارهای کوچک هم می‌توانند به راحتی از آن استفاده کنند در آن دوره‌ها می‌توانید کاربران را با محصولات خود آشنا سازید.

برگزاری جلسات پرسش و پاسخ

یکی دیگر از تکنیک‌هایی که برای گسترش کسب و کارتان دارای اهمیت می‌باشد برگزاری جلسات پرسش و پاسخ می‌باشد که با استفاده از پاسخ دادن به پرسش‌های افراد می‌توانید آن‌ها را جذب کسب و کار خود کنید چرا که افراد وقتی مشاهده کنند که نقشی در فعالیت شما دارند علاوه بر خرید محصول و یا استفاده از خدماتتان بلکه شما را به اطرافیانشان نیز معرفی می‌کند.

برگزاری دوره آموزشی یا کارآموزی

زمانی که نیروی شما در شهرهای دیگری می‌باشند می‌توانید با استفاده از این امکان وبینار به آن‌ها کارهای لازم را آموزش دهید و آخرین اتفاقات رخ داده را برای آن‌ها بیان کنید. و همانطور که می‌دانید به راحتی قابلیت ضبط کردن آن باعث می‌شود تا کسانی که نتوانستند در وقت تعیین شده در دوره مورد نظر شرکت کنند تکرار آن را مشاهده نمایند.

طرز برگزاری یک وبینار

معمولا یک وبینار به این صورت می‌باشد که یک فردی موضوعی را مشخص می‌کند و شروع به صحبت درباره آن همچنین پرسش‌های افراد پاسخ می‌دهد معمولا زمان آن هم بین 45 تا 60 دقیقه می‌باشد در میان صحبت‌ها شخص برگزار کننده سمینار باید معمولا به آن موضوعی که برای بیش‌تر افراد سوال پیش می‌آید بپردازند. معمولا با یک پاورپوینت موضوعات را مطرح می‌کنند و به توضیح درمورد آن موضوعات می‌پردازند. توجه کنید که برای شروع آن وبینار حتما از قبل تبلیغ در گوگل کنید تبلیغات از طریق اینستاگرام، طراحی وب سایت ، شبکه اجتماعی، ایمیل و... تا افراد اطلاع پیدا کنند که در چه زمانی سمینار یا دوره برگزار می‌شود. کسی که می‌خواهد تا وبینار را برگزار کند باید از قبل، موضوع را مشخص کرده و مطالب را آماده کند و سپس با تمارین زیاد در جلوی دوربین قرار بگیرد.

مواردی که در برگزاری یک وبینار به آن نیاز دارید عبارتند از:

یک پلتفرمی که بتوان با استفاده از آن به برگزاری آن سمینار یا دوره بپردازید و دوربینی که بتوان از طریق آن مخاطبان شما را ببینند اگر دوربینی در دسترس ندارید می‌توانید از وبکم لپ تاب خود استفاده کنید در ایران می‌توان سایت ایسمینار را نام برد تا افراد بتوانند در آن به برگزاری دوره یا همایش بپردازند. مورد دیگری که از نیازمندی‌های شما می‌باشد میکروفون است لازم به ذکر است که به هیچ عنوان از میکروفون‌های داخلی استفاده نکنید چرا که به دلیل وجود نویز و کیفیت پایین می‌تواند به وبینار شما لطمه وارد کند.
یکی دیگر از موارد مهمی که در انجام وبینار باید به آن توجه کنید سرعت اینترنت بالا می‌باشد وجود سرعت بالای اینترنت می‌تواند در روند برگزاری سمینار شما مشکلی را ایجاد نکند و به راحتی کاربران نهایت استفاده را از مطالب شما کنند. می‌توانید با استفاده از طراحی سایت Speedtest.net سرعت اینترنت خود را چک کنید که اگر مشکلی در آن بود می‌توانید با پشتیبانان اینترنت خود مطرح کنید. برخی شرکت‌ها به خصوص بهترین شرکت‌های طراحی سایت وجود دارند که به آموزش طراحی سایت و ساخت سایت با استفاده از این روش می‌پردازند و می‌توانند به راحتی به کاربران خود آموزش دهند.