اگر با دنیای طراحی وب سایت سروکار دارید ممکن است با خطای not secure مواجه شده باشید این خطا در واقع به طراحی سایت‌هایی تعلق می‌گیرد که از امنیت با علائم HTTPS برخوردار نیستند. این خطا در بخش مرورگر نمایش داده می‌شود با استفاده از این خطا گوگل به کاربران می‌گوید که این طراحی وب سایت از گواهینامه SSL بهره مند می‌باشد یا خیر.
آیا تا به حال به این موضوع توجه کرده‌اید که در گوگل کروم یک پیام Secure به همرا قفلی به رنگ سبز در آدرس سایت نمایش می‌دهد؟ آن نشان دهنده‌ی امن بودن طراحی سایت می‌باشد که اگر از HTTPS برخوردار نباشد در قسمت آدرس URL عبارت Not secure را نمایش می‌دهد تا کاربران بدانند که آن طراحی وب سایت از گواهینامه امنیت SSL برخوردار نیست.
نداشتن گواهینامه SSL خسارت زیادی را به طراحی سایت مورد نظر وارد می‌کند. همانطور که مطلع هستید اعتماد حرف اول را می‌زند و اگر کاربران اعتمادی به سایت نداشته باشند، به خرید اینترنتی نمی‌پردازند که در این صورت باعث می‌شود تا کسب و کار شما کارایی خود را از دست دهد و به جای جذب مشتری آن‌ها را از دست می‌دهد.
اگر شما صاحب طراحی سایت شرکتی یا طراحی فروشگاه اینترنتی می‌باشید حتما به این موضوع توجه کنید تا سایت شما از این گواهینامه بهره مند باشد.
همانطور که گفته شد گوگل برای این که کاربران خود احساس امنیت کنند هر کاری می‌کنند بنابراین وقتی که سایتی امن نباشد در کنار آن عبارت not secure زده می‌شود. برای این که از این خطا جلوگیری کنید حتما باید گواهی SSL تهیه کنید برخی از هاست ها هاست لینوکسو... این قابلیت را در اختیار کاربران قرار می‌دهند اما در برخی از جاها به این صورت می‌باشد. در جاهای دیگر باید خودتان دست به کار شوید و به تهیه این گواهینامه بپردازند.

هشدار not secure-طراحی سایت

دلایلی که شما باید از SSL بهره مند باشید

لازم به ذکر است که حتی وبلاگ‌ها هم باید امنیت داشته باشند تا در صورتی که کاربران می‌خواهند اطلاعاتی شخصی خود را در آن قرار دهند باید از وجود امنیت آن سایت اطمینان حاصل نمایند. شما باید در تلاش باشید تا فضای امن را برای کاربران خود فراهم کنید تا خیالشان از ورود به سایت شما راحت باشد. و ترسی از هک شدن اطلاعاتشان نداشته باشند. دلایل مهمی که باید از SSL استفاده کنید عبارتن از:
از کاربران محافظت کنید: با داشتن گواهینامه SSL باعث می‌شود تا هکرها به سختی اطلاعاتی که می‌خواهند دسترسی پیدا کنند.و اطلاعات مشتریان طراحی سایت فروشگاهی را هک نکنند.
از طراحی وب سایت محافظت کنند: همچنین می‌توان از هک کردن سایت مورد نظر تا حدودی جلوگیری کرد ما نمی‌گوییم که با وجود این گواهینامه به هیچ عنوان طراحی سایت هک نمی‌شود اما می‌توان با این گواهینامه محدودیت‌هایی را بر سر هکرها قرار داد.
به سئوسایت کمک می‌کند: با داشتن گواهینامه SSL و Secure بودن طراحی سایتتان می‌توانید در نظر موتورهای جستجو هم محبوب شوید و رتبه سایت خود را افزایش دهید.
افزایش اعتماد در میان کاربران: با داشتن گواهینامه SSL به افزایش اعتماد کاربران به طراحی سایت خود کمک کنید تا آن‌ها با خیال راحت از طراحی سایت شما خرید کنند. چرا که کاربران قبل از این که اقدام به خرید اینترنتی کنند در ابتدا از ایمن بودن طراحی سایت اطمینان حاصل می‌نمایند.

Secure برای وردپرس و جوملا

اگر شما از سیستم‌های مدیریت محتوای وردپرس و جوملا استفاده می‌کنید برای نصب SSL اصلا نگران نباشید چرا که با استفاده از نصب پلاگین‌هایی که مختص خود سیستم‌ها می‌باشد می‌توانید به راحتی با پرداخت هزینه‌ای به صورت سالیانه گواهینامه SSL را برای طراحی وب سایت خود ایجاد کنید.

رفع ارور Not secure در مرورگر فایرفاکس و کروم

رفع ارور در کروم: ابتدا می‌توانید با وارد شدن به مرورگر کروم آدرس chrome://flags را وارد کنید و enter را بزنید. سپس برای دسترسی راحت در بخش جستجو Secure را تایپ کنید تا به بخش مورد نظر وارد شود سپس با پیدا کردن عبارت secure origins as non و Mark non-secure گزینه disable را انتخاب کنید.
رفع ارور در فایرفاکس: اگر در مرورگر فایرفاکس می‌باشید برای رفع این خطا می‌توانید در بخش وارد کردن آدرس عبارت about:confing را وارد کنید و پس از زدن enter وارد شدن به صفحه مورد نظر گزینه I accept the risk to go را بزنید. سپس در بخش جستجوی تب اول می‌توانید عبارت security.ssl.enable_ocsp_stapling را وارد کرده سپس مقدار value را به false تغییر دهید.
یکی دیگر از نکاتی حتما باید توجه کنید این است که نرم افزارهای خود را به روز نگه دارید با به روزرسانی نرم افزارهای خود در کامپیوتر و طراحی اپلیکیشن‌ها می‌توانید از پدید آمدن مشکلاتی در رابطه با مسائل امنیت و... جلوگیری کنید.
با توجه به تحقیقاتی که انجام شده تقریبا 75% از طراحی سایت‌هایی که در مرورگر کروم می‌باشند و با استفاده از سیتم عامل ویندوز مشاهده می‌شود از HTTPS استفاده میکنند. و به طراحی سایت‌هایی که از HTTP استفاده می‌کنند هشدار داده می‌شود.