اگر با طراحی سایت سر و کار دارید حتما با عبارت Open Source مواجه شده‌اید Open Source یا منبع باز به نرم افزاری گفته می‌شود که بر روی ابزارهای مختلف مانند کامپیوتر، موبایل و... اجرا می‌شود نرم افزارها معمولا به دو صورت رایگان و غیر رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته می‌شود. در نرم افزار منبع باز که به صورت رایگان و بدون هزینه‌ای در اختیار کاربران قرار گرفته می‌شود یعنی کدهای موجود در آن برای اصلاح و بهبود برای کاربران قرار می‌دهند.
در واقع سورس Source یک نرم افزاری است که مجموعه‌ای از کدها در آن قرار داده می‌شود. این کدها توسط افراد با زبان‌های برنامه نویسی مانند C نوشته شده و در اختیار افراد قرار داده می‌شود. تا افراد در صورت لزوم به کدها دسترسی پیدا کنند و به اصلاح آن‌ها بیانجامند. با استفاده از این امکانی که به وجود آمده و برخی ابزارها به صورت متن باز در اختیار افراد قرار داده می‌شود مشخص است که آینده بسیار روشنی در پیش رو افراد می‌باشد و افراد زیادی طرفدار این نرم افزارها می‌شوند.

نرم افزار open source چیست؟-طراحی سایت

خصوصیات نرم افزار منبع باز

• برای این که یک نرم افزار جزء منبع باز محسوب شود باید از خصوصیاتی برخوردار باشد از جمله باید بدون پرداخت هزینه‌ای و هیچ مانعی توزیع و پخش کرد.
• همچنین بدون هیچ محدودیتی برای ایجاد تغییرات وجود ندارد و به راحتی می‌توان از آن استفاده کرد و مجوزهای لازمی را برای هر تغییرات و اصلاحی دارند.
• حتما باید دسترسی این نرم افزار برای عموم افراد آزاد باشد فقط برای گروه یا قشر خاصی ایجاد نشده باشد و تمامی کاربران بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.

مزایا و معایب استفاده از نرم افزار Open Source

یکی از مهمترین مزایایی که این نرم افزار دارد رایگان بودن آن است یعنی بدون پرداخت مبلغی به راحتی در اختیار کاربران قرار داده می‌شود.همچنین در هر جا که نیاز به اصلاح و تغییر کدی بود به راحتی آن را تغییر داد
همانطور که این نرم افزار به صورت رایگان در اختیار افراد قرار گرفته می‌شود هزینه‌های دیگری هم مانند امنیت و مدیریت نیز کاهش پیدا می‌کند.
همچنین مزایای دیگری که متن باز بودن نرم افزارها دارد این است افرادی که می‌خواهند وارد دنیای برنامه نویسی و طراحی سایت شوند و به گذراندن دوره ها می‌پردازند می‌توانند با مشاهده این کدها به راحتی متوجه فرمول‌های مورد نظر شوند.
این نرم افزار Open source از معایبی هم برخوردار می‌باشند از جمله می‌توان به نداشتن هیچ پشتیبانی برای آن اشاره کرد در این صورت اگر مشکلی در آن به وجود بیاید شاید فرد نتواند به راحتی آن را حل کند. و در رفع آن ممکن است با مشکلاتی رو به رو شود. که برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل باید قبل از دانلود حتما از عملکرد درست و بدون مشکل آن اطمینان لازم را داشته باشید.

نرم افزار open source چیست؟-طراحی وب سایت

تفاوت نرم افزار منبع باز Open Source با سایر نرم افزارها چیست؟

در نرم افزارهای اختصاصی نویسندگان و افراد اصلی اجازه کپی، تغییر و انتشار نرم افزار را بر عهده دارند اگر کسی بخواهد از این نرم افزار استفاده کند باید توافق نامه‌ای را امضا کند که طبق همان موارد پیش می‌رود و به هیچ عنوان خارج از آن قدم بر نمی‌دارد.
اما در نرم افزار منبع باز یا متن باز Open Source تمامی موارد کدنویسی در اختیار کاربران قرار دارد و افراد می‌توانند به تمامی اطلاعات کد منبع Source Code آن دسترسی داشته باشند و در صورت لزوم به اصلاح آن برآیند. زمانی که نرم افزاری با منبع باز در اختیار کاربران قرار داده می‌شود میزان اشتباه در آن به حداقل می‌رسد. مانند نرم افزار Odoo، لینوکس و اوبونتو که چند نمونه از نرم افزارهای منبع باز Open source است.
همچنین وردپرس یکی دیگر از نرم افزارهایی است که برای ساخت سایت به کار می‌رود و بسیار نرم افزار پرکاربردی است که متن باز بودن آن هم باعث شده تا محبوبیت آن چندین برابر شود. با توجه به این خصوصیت آن ما می‌توانیم به راحتی به کدهای آن دسترسی داشته باشیم و در هر کجا که لازم بود به اصلاح کدها اقدام کنیم. و به مدیریت مطالب و محتوای طراحی سایت فروشگاهی یا طراحی سایت شرکتی خود بپردازیم.
این نرم افزار نیز بسیار طرفدار دارد و افراد ترجیح می‌دهند تا از این نرم افزار Open Source استفاده کنند چرا که امکان کنترل آن راحت می‌باشد یعنی هر طور که بخواهند از آن استفاده می‌کنند به علاوه امنیت آن نسبت به نرم افزارهای اختصاصی بسیار بیش‌تر است از طرفی یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود تا افراد از آن استفاده کنند ثبات بالای آن می‌باشد.
طراحی سایت‌های بسیاری مشاهده می‌شود که از قابلیت متن باز Open source بهره مند می‌باشند از جمله: Sourceforge, GitHUb, Tigris, Google code, BitBucket, Java.net, Wikipedia, Nasa, و... که با وارد شدن به این طراحی وب سایت ها مشاهده می‌نمایید برای کاربران ذکر کرده که این طراحی سایت از ویژگی Open Source برخوردار است.