یکی از مهمترین موردهایی که در سئو و بهینه سازی مهم می‌باشد لینک‌ها هستند شما باید هر چند وقت یک بار لینک‌های خود را چک کنید تا با مشکلی مواجه نشده باشند به اصطلاح لینک‌های شکسته‌ای در طراحی وب سایتتان وجود نداشته باشد و اما لینک‌های شکسته چیست؟ ما در این بخش به آن می‌پردازیم ممکن است برایتان بسیار پیش آمده باشد تا با کلیک بر لینک مورد نظر با صفحه‌ای که خطا می‌دهد برخورد کرده باشید به آن صفحاتی که در لینک مورد نظر به درستی عمل نمی‌کنند لینک‌های شکسته یا Broken Link گفته می‌شود.
اگر شما دارای طراحی سایت بزرگی هستید که صفحات بسیاری در آن قرار دارد می‌توانید بازه زمانی هفتگی را در نظر بگیرید و هر هفته به بررسی و چک کردن لینک‌های خود بپردازید. اما اگر دارای طراحی سایت کوچکی هستید در بازه زمانی ماهانه می‌توانید به بررسی آن بپردازید. ساخت و رفع مشکلات لینک سازی یکی از مواردی است که باید تحت نظر افراد سئوکار و متخصص انجام شود تا با مشکلاتی رو به رو نشوید که ضرری به کسب و کارتان وارد شود.

لینک‌ شکسته چیست؟-طراحی سایت

انواع لینک شکسته

لینک‌های شکسته بر دو نوع شناخته می‌شوند لینک‌های داخلی و لینک‌های خارجی.
لینک‌های شکسته داخلی: زمانی که شما بر روی لینک‌های خود کلیک می‌کنید و به صفحه دیگری از سایت خود وارد می‌شوید که به هر دلیلی خطا می‌دهد به آن لینک‌های شکسته داخلی گفته می‌شود.
لینک‌های شکسته خارجی: در این روش از لینک های شکسته، با کلیک کردن کاربران بر لینک مورد نظر به سایت دیگری انتقال پیدا می‌کنند، زمانی که وارد صفحه دیگر که حاوی خطا می‌باشد شدند به این رخداد لینک‌های شکسته خارجی می‌گویند.

تاثیر لینک‌های شکسته بر سئوسایت

همانطور که می‌دانید یکی از فاکتورهایی که موتورهای جستجو به آن توجه می‌کنند و بر اساس آن الگوریتم‌های گوگل اقدام به رتبه دهی می‌کنند دسترسی راحت کاربران به طراحی سایت شرکتی یا طراحی سایت فروشگاهی مورد نظر و برطرف کردن نیازهایشان می‌باشد. وجود لینک‌های شکسته نه تنها به رتبه طراحی سایت آسیب می‌رساند بلکه اعتماد کاربران را هم نسبت به سایت شما از بین خواهد برد و دیگر رغبتی به بازدید از سایت شما نخواهند کرد. الگوریتم‌های گوگل در تلاشند تا در طراحی سایت‌ها به بررسی لینک‌ها می‌پردازند تا اگر مشکلی در آن‌ها مشاهده کنند رتبه طراحی سایت مربوطه را کاهش می‌دهد.
پس حتما ساخت سایت خود را زیر نظر بهترین شرکت طراحی سایت و سئو سایت انجام دهید تا آن‌ها با داشتن تیم مجرب و حرفه‌ای کارهای لازم را انجام دهند که دیگر شما مشکلاتی از این قبیل نداشته باشید. وجود لینک‌ در سئو و بهینه سازی سایت بسیار کمک می‌کند اگر از لینک‌های مناسب و مفیدی برخوردار باشد کاربران بی شماری را جذب کسب و کارتان می‌کند و بالعکس هم اگر از لینک‌های شکسته برخوردار باشد در کاهش رتبه سایتتان نیز تاثیرگذار خواهد بود.

علل مختلف لینک‌های شکسته

وجود محتوای قدیمی، وجود برخی مسائل فنی تغییرات دامنه اضافه یا کم شدن صفحات بدون جایگزین کردن صفحه‌ای، حذف برخی از بخش‌های مهم مانند دسته بندی یا چندین پست همچنین تغییر سیستم مدیریت محتوای سایت و بسیاری از مشکلاتی که ممکن است در این مسیر پیش بیاید. یکی از معمول‌ترین روش‌هایی که عامل پدید آمدن لینک‌ها شکسته می‌باشد تغییراتی است که در آدرس رخ می‌دهد کاربران با آدرس قبلی وارد طراحی سایت شده که با لینک‌های شکسته مواجه می‌شوند.

برای چک کردن لینک‌ها در طراحی سایت چه کنیم؟

ابزارهای مختلفی در دنیا وجود دارد که برای چک کردن موارد مختلف سئو به کار می‌رود از جمله semrush، Google search console،با استفاده از طراحی سایت Brokenlinkchek.com لینک‌های شکسته‌ای که در طراحی سایت قرار دارد آن‌ها را یافته و رفع کنید. علاوه بر این لینک Brokenlinkchek سایت دیگری هم برای پیدا کردن این مشکل وجود دارد این سایت Brokenlinkchek به نام Deadlinkchecker که از طریق آن هم می‌توانید لینک‌های شکسته سایت خود را پیدا کنید.

لینک‌ شکسته چیست؟-طراحی وب سایت

بررسی لینک‌های شکسته در وردپرس

اگر از سیستم محتوای وردپرس برای طراحی سایت خود استفاده می‌کنید که یکی از بهترین سیستم‌های ساخت سایت می‌باشد می‌توانید به راحتی با نصب افزونه Broken Link Checker به بررسی لینک‌های سایت خود بپردازید و آن‌ها را رفع کنید تا دیگر لینک شکسته‌ای در سایتتان وجود نداشته باشد.
اگر با استفاده از ابزارها متوجه شدید که خطاهای مختلفی وجود دارد و خطای 404 که رایج‌ترین نوع خطا را در سایت خود مشاهده نمودید با انجام کارهای زیر به رفع آن اقدام کنید توجه کنید تا اگر پیوند را اشتباه تایپ کرده‌اید به درستی آن را تایپ کنید. اگر اقدام به پیوند به طراحی سایت دیگر کردید که صفحه آن وجود نداشت سریعا آن را حذف کنید.

تاثیر لینک‌های شکسته در Bounce Rate

زمانی که صفحات 404 به وجود می‌آید که به عنوان لینک‌های شکسته شناخته می‌شود که این امر باعث افزایش بانس ریت می‌شود توجه کنید که اگر کاربران با چنین وضعیتی مواجه شوند دیگر رقبتی به بازدید از طراحی سایت شما نخواهند کرد که این روند باعث افزایش بانس ریت طراحی سایت شما می‌شود پس اگر در چک کردن سئوسایت خود با این مورد مواجه شدید ممکن است که یکی از موارد آن وجود لینک‌های شکسته باشد. می توانید از مقاله بانس ریت چیست؟ نیز استفاده کنید.