اگر در زمینه تکنولوژی موبایل و برنامه نویسی ساخت سایت و طراحی اپلیکیشن، علاقمند می‌باشید و یا تخصصی در آن دارید می‌دانید که برای ایجاد گسترش برنامه های Android و IOS باید از زبان های مختلفی که مختص آن ها می‌باشد استفاده نماییم برای Android از زبان جاوا و ... و برای سیستم عامل IOS هم از زبان Swift استفاده می نمایند. که با گذشت زمان و روی کار آمدن Framework طی نمودن این مراحل سخت باعث شده تا در زمان و هزینه صرفه جویی شود.
Ionic یکی از Framework می‌باشد که به صورت Open Source در اختیار کاربران قرار داده شده است، که با کمک آن می‌توان برنامه هایی که تحت Web و موبایل هستند را توسعه دهیم که متخصصان طراحی سایت برای توسعه آن از زبان HTML ابزار CSS و... بهره مند می‌شوند. این Framework از کتابخانه Angular js ایجاد شده است و هدف Framework Ionic بهبود رابطه کاربری (UI) می‌باشد و کار برنامه نویسان را نیز راحت نموده به اصطلاح با یک تیر دو هدف را نشان زده اند چرا که با یک ویرایش باعث می‌شود تا در سیستم عامل های Android و IOS این تغییرات اعمال شود.
از طرفی هم این Framework با قرار دادن امکاناتی که کاربران به آن نیاز دارند همانند دکمه ها کار آن ها را راحت کرده تا هر چه سریع تر به خواسته مورد نظر خود برسد.

فریم ورک Ionic-طراحی سایت

شیوه کاری Ionic

شیوه کاری این Frameworkبه این صورت می‌باشد که شما هر Application که بخواهید را اجرا کنید می‌توانید با استفاده از Angular آن را ایجاد می‌کنید و در یک WebView ( یکی از کامپوننت مهم مرورگر می‌باشد) آن را به اجرا در آورید. با استفاده از Ionic شما می‌توانید به راحتی Eleman که تحت Application می‌باشد را به Eleman محلی تحت موبایل تبدیل نمایید.

مزایای فریم ورک Ionic

استفاده از فریم ورک Ionic از مزیت های بالایی برخوردار می‌باشد از جمله:
1. دارای Codebase ثابت برای پلتفرم های مختلف
اولین مزیتی که می‌توان در استفاده از Framework Ionic اشاره کرد این است که بدون این که تیم های مختلفی را استخدام نمایید می‌توانید به راحتی به توسعه برنامه های مورد نیاز بپردازید.

2. خروجی گرفتن Android و Ios
یکی دیگر از مزیت های استفاده از Framework Ionic خروجی گرفتن آسان برای سیستم عامل Android و Ios می‌باشد چرا که اگر این Framework نبود باید برای هر کدام به صورت جداگانه توسط زبان های مختص به خود برنامه نویسی کرد اما با پیدایش این Framework می‌توان به راحتی هم برای Android و هم برای Ios خروجی گرفت.

3. یادگیری راحت
کار کردن با Framework Ionic بسیار راحت بوده و به راحتی می‌توان از آن استفاده کرد با استفاده از این Framework شما می‌توانید هر آن چه که در ذهن خود دارید را به اجرا در بیاورید و در اختیار کاربران خود قرار دهید.

4. قابلیت تست کردن
Framework Ionic قابلیت های خود را در مرورگرها نمایش می‌دهد بنابراین شما هم می‌توانید هر تغییراتی که ایجاد نمودید را در مرورگرها مشاهده نمایید و چرا که این فضاها برای انجام تست و Debugging فضای مناسبی می‌باشند

5. دارای سرعت بالا
یکی از مهمترین ویژگی که یک Framework ایده ال باید داشته باشد این است که از سرعت بالایی بهره مند باشد تا به در زمان کمتری کاربران بتوانند در آن تغییرات لازم انجام دهند و نتیجه آن را به سرعت مشاهده نمایند. Framework Ionic هم از این مزیت استثنا نیست و از سرعت بالایی برخوردار می‌باشد.

همچنین از دیگر مزایایی که می‌توان برای این Framework نام برد عبارتند از:

• دارای Eleman زیاد برای رابط کاربری
• قابلیت های زیاد برای ادغام نمودن پلاگین ها و...

فریم ورک Ionic-طراحی وب سایت

معایب Framework Ionic

Framework Ionic از معایب هایی هم برخوردار می‌باشد از جمله: دارای کتابخانه های کمی می‌باشند پیچیدگی هایی در استفاده از این Framework مشاهده می‌شود با Android Studio سازگار نمی‌باشد همچنین به Corodova هم وابستگی هایی دارد.

مقایسه Framework Ionic با React Native

یکی دیگر از Framework که برای توسعه Web و موبایل به کار می‌رود ریکت نتیو می‌باشد که کارایی آن همانند Framework Ionic می‌باشد اما با تفاوت هایی که در این بخش آن ها را برای شما بیان می‌کنیم:
با استفاده از هر دو Framework برنامه نویسان می‌توانند پس از ایجاد تغییرات با انجام تست در مرورگر نتیجه را مشاهده نمایند.
Ionic از تکنولوژی هایی مانند زبان Html، ابزار CSS و... بهره مند می‌شود اما ریکت نتیو از زبان برنامه نویسی JavaScript و کتابخانه ریکت استفاده می کند
ریکت نتیو این امکان را به کاربران می‌دهد تا به ساخت برنامه های متفاوتی با کامپوننت ها می‌پردازد اما Ionic به ساخت آپ های کراس پلتفرم می‌پردازد.
اگر بخواهیم که از نظر محبوبیت بگوییم کدام یک از آن ها در میان متخصصان محبوب می‌باشد می‌توانیم به Framework React Native اشاره نماییم به دلیل داشتن سرعت و کارایی بالا دارای طرفداران بسیاری می‌باشد.