از آن‌جایی که در دوره‌‌ی تکنولوژی به سر می‌بریم و افراد همه کارهای خود را با استفاده از اینترنت انجام می‌دهند پشت این دنیای اینترنت و طراحی سایت ها برنامه نویس‌هایی می‌باشند که با کدنویسی و ایجاد طرح‌هایی آن‌ها را برای کاربران به وجود می‌آورند برنامه نویسی PHP که یکی از شاخه‌های برنامه نویسی می‌باشد در کل فریم ورک Framework به معنای چارچوب و یک فضایی می‌باشد که در آن قوانین برنامه نویسی قرار داده می‌شود تا به جای این که برنامه نویسان از 0 شروع به کدزنی کنند می‌توانند از ابزارهایی مانند فریمورک‌ها استفاده نمایند.
فریم‌ورک‌ها برای اهداف خاصی به وجود آمده‌اند و آن هم برای توسعه اپلیکیشن و یا موارد مختص وب می‌باشند که منجر به کد نویسی کمتری می‌شوداین فریم ورک‌ها انواع مختلفی دارند که ما در این بخش به معرفی آن‌ها می‌پردازیم. از مزایا و معایب آن‌ها بگوییم تا بیش‌تر با آن‌ها آشنا شوید. مزایای فریم‌ورک‌های برنامه نویسی عبارتند از: افزایش سرعت کدنویسی و خوانایی کدها، به روزرسانی منظم و پشتیبانی عالی، افزایش انگیزه کارهای تیمی و... اشاره کرد.

فریم‌ورک لاراول ( Laravel )

لاراول یکی از فریم‌ورک‌های محبوبی می‌باشد که به دلیل دسترسی راحت مورد توجه بسیاری از برنامه نویسان قرار گرفته است یکی از مزایای مهمی که این فریم‌ورک در اختیار برنامه نویسان قرار می‌دهد می‌توان به امکانات آن در زمینه سئو اشاره کرد که قابلیت توسعه زیادی را دارد همچنین یادگیری آن نسبت به سایر فریم‌ورک‌ها راحت‌تر است. از مزایای این فریم‌ورک می‌توان به مواردی مانند سیستم کش قوی، کد نویسی تمیز و منظم، دارای ابزار پیشرفته، پشتیبانی عالی از معماری MVC، و دارای امنیت و سرعت بالا بیان کرد.معایبی که این فریم‌ورک دارد این است که به دلیل قدیمی بودن آن گاهی باگ در آن دیده می‌شود که می‌توان به سرعت شناسایی و اقدام به رفع آن کرد.

فریم ورک‌های PHP-طراحی سایت

فریم‌ورک سمفونی (Symphony)

این فریم‌ورک با توجه به سابقه عملکرد جزو فریم‌ورک‌های قابل اعتماد توسعه دهندگان می‌باشد که اولین نسخه آن در سال 2005 ارائه شد این فریم‌ورک همانطور که از نامش پیداست مانند یک سمفونی عمل می‌کند و کتابخانه‌های بسیار زیادی را همانند نت‌های موسیقی به صورت منظم و طبق ساختار خاصی ارائه دهد از مزایای این فریم‌ورک می‌توان به انعطاف پذیری بالا، سفارش سازی راحت، امکان توسعه بالا، پشتیبانی و نگهداری خوب، پایداری بالا و... اشاره کرد. معایب این فریم‌ورک این است که به دلیل کمی تخصصی بودن امکان استفاده از آن برای افراد مبتدی کمی دشوار می‌باشد.

فریم‌ورک Codelgniter ( کدایگنایتر )

از آن‌جایی که این فریم‌ورک Codelgniter دارای ماژول‌های آماده می‌باشد می‌توان به کمک آن طراحی وب سایت‌های پیچیده در عین حال حرفه‌ای را ایجاد کنیم. مزایایی که این فریم‌ورک دارد این است که دارای سرعت بالا، دارای کتابخانه راحت همچنین دارای ساختار کاربر پسند، مناسب برای افراد مبتدی، رابطه خوب و راحت با برنامه نویسان، وجود سیستم روتینگ، دارای سیستم کش همچنین داشتن چندین ابزار در یک پکیج می‌باشد.معایبی که در این فریم‌ورک مشاهده می‌شود این است که در برخی مواقع اصلاح کدگذاری در آن سخت می‌باشد همچنین به نداشتن سیستم روتینگ سریع به علاوه نبود توسعه سریع کتابخانه اشاره کرد.

فریم‌ورک Yii

این فریم‌ورک که رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرد به صورت اپن سورس بوده و امکانات زیادی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد به همین علت مورد توجه برخی برنامه نویسان قرار می‌گیرد همین ویژگی‌ها باعث می‌شود رقبای خود را کنار بزند از مزایای آن می‌توان به نمایش خطاها و لاگ‌ها، دارای افزونه‌های فراوان، پشتیبانی عالی از jquery می‌باشد اشاره کرد به علاوه این فریمورک نیز همانند سایر فریم‌ورک‌ها از معایبی برخوردار می‌باشند که می‌توان به دارای قواعد پیچیده اشاره کرد.

فریم‌ورک زند ( Zend )

یکی از فریم‌ورک‌های قدرتمند فریم‌ورک زند می‌باشد که بسیار قابل اعتماد می‌باشد این فریم‌ورک منابع آموزشی بسیاری در فضای اینترنت دارد همچنین همه اصول برنامه نویسی PHP در آن رعایت شده مزایای آن به سرعت بالا بودن، داشتن امکانات بالا و کارایی بالای آن اشاره کرد. این فریم‌ورک‌ها دارای معایبی نظیر مناسب نبودن برای توسعه سریع همچنین مشکل بودن یادگیری برای افراد مبتدی است.

فریم‌ورک Cake PHP

یکی دیگر از فریم‌ورک‌های اپن سورس می‌باشد که از الگوی mvc پشتیبانی می‌کند و این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد تا به پیاده سازی برنامه ساده اما جذابی بپردازید. همچنین از این فریم‌ورک در پروژه‌های تبلیغاتی و کارهایی در مقیاس بزرگ به کار می‌رود همچنین برای افراد تازه کار و مبتدی پیشنهاد می‌شود تا از این فریم‌ورک استفاده کنند. مزایای مهم این فریم‌ورک می‌توان به داشتن عملکردهای پیشرفته و امنیت قوی و... اشاره کرد.

فریم‌ورک فالکون Phalcon

لقب این فریم‌ورک سریع‌ترین فریم‌ورک می‌باشد اگر به دنبال فریم‌ورکی می‌باشید که هم برای سمت سرور و هم برای سمت کاربر مناسب باشد همچنین به راحتی به طراحی اپلیکیشن بپردازید ما به شما این فریم‌ورک را پیشنهاد می‌کنیم این فریم‌ورک به دلیل پیاده سازی با زبان C مورد ترجیح برنامه نویسان می‌باشد اما نیازمند یادگیری با زبان C نمی‌باشد. از مزایای آن می‌توان به سرعت بالای آن یادگیری و استفاده راحت آن اشاره کرد.

در انتخاب یک فریم‌ورک باید به چه فاکتورهایی توجه کرد؟

مهم نیست که شما دارای طراحی سایت شرکتی و یا طراحی سایت فروشگاهی می‌باشید به هر حال باید یک فریم‌ورک را برای راحتی کار خود انتخاب کنید برای انتخاب آن هم باید به موارد مختلف توجه کنید مانند قدمت آن فریم‌ورک یعنی تعداد بالا بودن توسعه دهندگان در فریمورک نشانه موفق‌تر بودن آن می‌باشد همچنین موارد دیگری مانند امنیت را نیز در نظر بگیرید تا کار خود را راحت کنید همچنین یکی دیگر از مواردی که باید آن را جدی بگیرید این است که فریمورکی را انتخاب کنید تا دولوپرهای مسلط بسیاری را برای آماده به کار داشته باشد مانند لاراول که دولوپرهای زیادی هستند که آماده کار می‌باشند.