همانطور که می دانید طراحی سایت یکی از مهم‌ترین بخش های یک کسب و کار می باشد که برای طراحی آن باید عوامل مختلف را در نظر بگیریم تا در نهایت یک طراحی سایت ایده الی که مورد پسند کاربر باشد را در اختیار افراد قرار دهند. وب سایت دارای بخش های مختلفی می باشد از جمله هدر Header ، همچنین بدنه یا Content ، فوتر Footer می باشد.
در آخرین قسمت از صفحه، فوتر قرار دارد که بر خلاف عقیده‌ی برخی افراد از اهمیت چندانی برخوردار نمی باشد، باید بگوییم که نظر کاملا اشتباهی است چرا که یکی از مهم‌ترین بخش طراحی سایت، طراحی فوتر برای سایت بوده که می تواند موارد مهمی را در بر بگیرد که به جذب هر چه بیش تر مشتری برآید.

فوتر چیست؟

فوتر چیست؟ اگر به سایت های گوناگون توجه کنید خواهید دید که کل یک صفحه سایت از سه بخش تقسیم شده بخش بالا که منو، تصویر لوگو و... در آن قرار دارد، بخش هدر Header می باشد. پایین تر که می آیید می بینید که بدنه سایت یا Content شامل توضیحات و تصاویر و مطالب مهم و اصلی قرار داده شده است. همچنین در آخر صفحه همانطور که مشاهده می کنید بخشی وجود دارد که شامل اطلاعاتی می باشد آن قسمت فوتر Footer می باشد.

طراحی فوتر سایت

ایده برای فوتر سایت

همانطور که می دانید سئو و بهینه سازی برای سایت اهمیت فراوانی را دارد وجود سئوی مناسب باعث می شود وب سایت در رتبه های برتر لیست نتایج گوگل نمایش داده شود. به همین منظور رعایت موارد مهم و ایده برای فوتر سایت بسیار مورد توجه می باشد. موارد زیر نمونه ای از ایده برای فوتر سایت می باشند که می تواند افراد را به سمت سایت سوق دهد. • تماس با ما
یکی از مواردی که ایده برای فوتر سایت می باشد بخش تماس با ما است. در این بخش تماس با ما که افراد زیادی به دنبال اطلاعات تماس شما خواهند بود. معمولا در بخش منوی اصلی قرار دارد اما شما می توانید با قرار دادن صفحه ای که شامل فرم تماس با ما می باشد ارائه دهید تا مشتریان بتوانند به راحتی پیام های خود را منتقل کنند.

• آیکن های شبکه های اجتماعی
همانطور که می دانید افراد بیشتر وقت خود را صرف دنیای اینترنت و فضای مجازی می کنند بنابراین فعالیت در شبکه های اجتماعی می تواند در نظر بازدید کننده تاثیر مثبتی را بگذارد. همچنین قرار دادن آیکن های شبکه های اجتماعی که از آیتم های جالب توجه می باشد و می توانید در ایده فوتر برای سایت استفاده کنید و به گسترش دیجیتال مارکتینگ خود کمک کنید. این امکان را فراهم می کند تا بازدید کننده را به شوق آورده و صفحه ی شما را در شبکه های اجتماعی دنبال خواهند کنند.

• قوانین و مقررات
یکی از مهم‌ترین مواردی که ایده برای فوتر سایت می باشد، قوانین و مقررات و حریم خصوصی می باشد. اگر سایت شما دارای قوانین و مقرراتی می باشد که باید توسط کاربران مطالعه شود آن را در فوتر خود قرار دهید تا افراد آن را بخوانند.

• آدرس و نمایش نقشه گوگل
بازدید کنندگان معمولا عادت دارند تا نقشه گوگل مپ را در بخش فوتر مشاهده کنند بنابراین اگر شما دارای آدرس فروشگاه می باشید که افراد می توانند به صورت حضوری به محل کسب و کارتان مراجعه کنند می توانید در بخش فوتر با قرار دادن آدرس، همچنین گوگل مپ کار بازدید کنندگان را راحت کنید تا به راحتی با استفاده از نقشه موجود به مکان فروشگاه یا طراحی سایت شرکتی شما دسترسی پیدا کنند.

• شماره تلفن و فکس
مورد دیگری از ایده برای فوتر سایت وجود شماره تلفن و فکس می باشد که معمولا طراحان سایت با قرار دادن این مورد در فوتر افراد را به این قسمت جذب می کنند تا به اطلاعات در خواستی خود به راحتی دسترسی داشته باشند.

• عضویت در خبرنامه
برای اشتراک بازدید کنندگان یکی از مهمترین قسمت ها فوتر می باشد ایده برای فوتر سایت عضویت در خبرنامه ایمیلی می باشد یعنی کسانی که می خواهند عضو سایت باشند همچنین خبرنامه های ایمیلی را دریافت کنند می توانند با عضویت در این بخش به راحتی به دریافت خبرنامه ها بپردازند.

• جوایز و گواهی نامه ها
به عنوان مثال ایده برای فوتر سایت می توان به قرار دادن جوایز و گواهی نامه ها اشاره کرد. شما می توانید با قرار دادن جوایز و گواهینامه هایی که دریافت کرده اید اعتماد کاربران را به خود جلب کنید.

• آخرین مقالات
اگر بازه زمانی به روز رسانی مقالات شما کوتاه مدت است می توانید با قرار دادن عناوین آخرین مقالات خود در این قسمت افراد را از وجود مقاله جدید مطلع سازید.

• استفاده از کلمات کلیدی
مورد دیگر ایده برای فوتر سایت می توانید از کلمات کلیدی و لینک دادن به آن ها استفاده کنید تا گوگل بتواند به راحتی به ایندکس کردن آن ها بپردازد.

• گالری کوچک
یکی دیگر از مواردی که می تواند به ایده برای فوتر سایت کمک کند قرار دادن گالری کوچک در بخش فوتر می باشد شما می توانید با قرار دادن تصاویر کوچک از محل کار خود و... افراد را کنجکاو به دیدن تصاویر کنید تا آن ها با کلیک بر روی تصاویر ابعاد بزرگ آن را مشاهده کنند.

• سخن مشتریان
دیگر ایده برای فوتر سایت ارائه نظرات رضایت مشتریان می باشد. شما می توانید نظرات افرادی که از سایت شما رضایتمند بودند را در این بخش قرار دهید.

• قرار دادن نماد الکترونیک
یک ایده برای فوتر سایت های فروشگاهی وجود نماد الکترونیک می باشد. اگر طراحی سایت فروشگاهی دارید باید به جذب اعتماد مشتریان تلاش کنید. یکی از مواردی که باید به آن توجه کنید نماد الکترونیک می باشد که در بخش فوتر سایت قرار گرفته می شود. افراد با دیدن این نماد خیالشان از وجود امنیت در سایت شما راحت می شود سپس به راحتی اقدام به خرید می کنند.

• قرار دادن نقشه سایت site map
Site map فایلی می باشد که همه ی صفحات وب سایت در آن قرار داده می شود که برای سئو و بهینه سازی سایت ضروری می باشد.

سوالات رایج در خصوص فوتر سایت:

شلوغ شدن فوتر چه تاثیری بر روی افراد می گذارد؟
توجه کنید که به هیچ عنوان نباید فوتر را شلوغ کنید چرا که افراد در پیدا کردن بخش هایی که لازم دارند به مشکل می خورند و دچار سردرگم می شوند بنابراین به تقسیم بندی بخش ها بپردازید.

در صفحه ی اول سایت چه مطالبی را قرار دهیم؟
توجه کنید وقتی کاربران به دنبال موردی می گردند دوست دارند با مطالب مفیدی رو به رو شوند به طور مثال وقتی واژه طراحی سایت را در گوگل جستجو می کنند انتظار دارند تا با مطالب مفیدی در مورد طراحی سایت رو به رو شوند.