اخیرا انقلابی در زمینه بهبود پروژه‌هایی که زیر نظر وب می‌باشند به وجود آمده است. به نظر شما چه موضوع جدیدی ممکن است در دنیای وب این گونه تاثیرگذار باشد؟ MVC مخفف model view controller که زیر نظر مایکروسافت در asp.net می‌باشد. یکی از تکنولوژی‌های طراحی وب سایت تکنولوژی asp.net mvc می‌باشد که بسیاری از سایت‌ها مانند طراحی سایت دیجی کالا ، بانک ملی، بانک ملت، بلاگفا، ورزش سه با این ابزار اجرا شده است. در واقع می‌توان گفت که mvc یک الگوی معماری می‌باشد که جهت جداسازی بخش‌های مختلف به کار می‌رود.

Model :

در این مدل‌ها که همان کلاس‌های برنامه هستند همانند دیتابیس‌ها می‌باشند اما می‌توانند بیش‌تر و متفاوت‌تر عمل کنند از طرفی این مدل‌ها وظیفه دارند تا داده‌ها را تایید کنند تا اطلاعات درست و مناسبی را برای دیتابیس‌ها ارسال کنند.

View:

این بخش همانند که از نام آن پیداست برای نشان دادن اطلاعات ظاهری UI به کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این برنامه با منطق سروکار ندارد. یک مدل دریافت کرده و آن را به هر شکلی که نیاز باشد به کاربران نشان می‌دهد. برای مثال زمانی که کاربری رمز عبور را وارد می‌کند برنامه نویسان به چک کردن درستی آن می‌پردازند اما در برنامه نویسی mvc این چنین نیست بدون چک کردن درست بودن رمز عبور کاربران را به بخش‌های مختلفی می‌برد.

Controller:

در این بخش نیز همان طور که از نام آن پیداست برای کنترل کردن کاربرد دارد اما نه کنترل امنیت طراحی وب سایت هر چند که با امنیت هم خیلی بی ارتباط نمی‌باشد اما در کل برای این کار طرحی نشده است. وظیفه این بخش کنترل کردن لینک‌ها می‌باشد یعنی وقتی کاربر بخواهد به صفحه‌ای برود ابتدا درخواست او به این لایه ارسال می‌شود و این لایه نیز اقداماتی که برنامه نویس بر روی صفحه مورد نظر انجام داده را نمایش می‌دهد. طراحی سایت MVC-طراحی سایت

مزایای استفاده از mvc

mvc یکی از ابزارهایی می‌باشد برای طراحی سایت و اپلیکیشن بسیار مناسب است پروژه‌هایی که با استفاده از این معماری ایجاد می‌شود هم هزینه‌های کمتر و هم زمان کمتری طلب می کنند. علاوه بر این همانطور که می‌دانید اعمال تغییرات کوچک می‌تواند بسیار سخت و زمانبر باشد اما در وب سایت‌هایی که با استفاده از mvc ایجاد می‌شود به دلیل این که model از view به صورت مجزا می‌باشد می‌تواند به راحتی پروژه مورد نظر را پیش ببرد. این پلتفرم از مزایای مختلفی برخودار می‌باشد از جمله:

1.ساخت سایت در زمان کوتاه تر

از آن‌جایی که سه نفر به صورت همزمان بر روی یک پروژه به فعالیت می‌پردازند می‌تواند سرعت کارکردن را بالا برده و هر چی سریع‌تر یک طراحی سایت ایده الی را ایجاد کند.

2.امکان تولید چندین View

در mvc یک امکان خوبی که دارد این است که برای هر مدل model چندین view یا حالت نمایش طراحی می شود. روز به روز ابزارهای جدیدی برای دسترسی افراد به اپلیکیشن یا طراحی سایت وارد بازار می‌شود اما mvc به خوبی می‌تواند به این نیاز گسترش دهد.

3. مناسب برای طراحی سایت‌های بزرگ و پیچیده

از آن جایی که با استفاده از mvc بهترین ساختار را در اختیار برنامه نویسان قرار می‌دهد می‌تواند الگویی کارامد باشد که امکانات خوبی را در اختیار طراحی سایت‌های بزرگ و پیچیده قرار می‌دهد.

4.سازگاری با اصول سئو

این پلتفرم امکان تولید و طراحی صفحات سایت مطابق با اصول سئو Seo را دارد برای مثال با استفاده از این پلتفرم می‌توان طوری URL را مدیریت کرد که برای موتورهای جستجو به خوبی قابل درک باشد که تاثیر بسیار بالایی در سئو و رتبه یک شدن سایت دارد.

5. پشتیبانی عالی

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که برای این ابزار می‌توان نام برد ویژگی پشتیبانی قدرتمند می‌باشد. با استفاده از این پلتفرم می‌توان از مواردی مانند تشخیص هویت ویندوز، خروجی و کش کردن داده‌ها، مدیریت وضعیت پروفایل بهره مند شد. طراحی سایت MVC-طراحی سایت

مقایسه asp.net mvc با php symphony

سرعت: اولین موردی که می‌توان به آن اشاره کرد سرعت آن می‌باشد همانطور که مطلع هستید روز به روز پروژه‌ها در حال گسترده شدن می‌باشند. php برای پروژه‌‍‌های کوچک مناسب بوده اما در پروژه‌های بزرگ و پیچیده از asp.net بهره‌مند می‌شوند.
امنیت: از آن جایی php به صورت متن باز می‌باشد پیدا کردن نقاط ضعف در آن به راحتی انجام می‌شود اما خطر آسیب پذیری آن بالا می‌باشد. با گذشت زمان نسخه‌های مختلف php و asp.net رفته رفته از ضعف‌های امنیتی برخوردار می‌شود که باید به آن توجه کرد تا آسیب‌های جدی را وارد نسازد.وضعیت به روزرسانی در Asp.net که به صورت خودکار می‌باشد سیستم آن بهتر ازphp بوده که به صورت دستی به روز رسانی می‌شود.

منابع یادگیری ASP.NET MVC

افرادی که قصد فعالیت در زمینه طراحی سایت را دارند باید برای موفقیت هرچه بیشتر خود را با دنیای وب به روز رسانی کنند. ASP.NET MVC یکی از ابزارهایی می‌باشد که جز تکنولوژی‌های محبوب و در حال پیشرفت می‌باشد که یادگیری آن برای علاقمندان به ساخت سایت و برنامه‌هایی که زیر نظر وب می‌باشند جزو ضروریات می‌باشد. برای آموزش asp.net mvc می‌توانید از سایت‌های toplearn ، mizfa ، faradars کمک بگیرید.