سیتم مدیریت محتوا که به انگلیسی Content management system می‌باشد رایانه‌ای می‌باشد که به کمک آن محتوای طراحی وب سایت خود را مدیریت می‌کنید یعنی هر تغییراتی که بخواهید را می‌توانید بر روی محتواهای خود ایجاد کنید و یا اگر محتوای جدیدی را می‌خواهید در سایت خود انتشار دهید به راحتی با کمک این سیستم مدیریت محتوا می‌توان انجام داد. توجه کنید تا اگر این سیستم نبود شما باید برای قرار دادن یک ویدیو ساده کدهای مختلف با زبان‌های مختلفی را می‌نوشتید تا آن ویدیو در طراحی وب سایت شما قرار گیرد.

ویژگی‌های یک CMS خوب

یک CMS خوب باید دارای ویژگی‌هایی ‌باشد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. ویژگی‌های یک cms خوب این است که باید ظاهر آن برای کارکردن آسان باشد تا به راحتی بتوان با آن کار کرد. از طرفی می‌توان به طبقه بندی محتوا اشاره کرد یعنی به راحتی می‌توان با برچسب گذاری، مطالب را طبقه بندی کرد و هر کدام را در جای مختص به خود قرار داد. از طرفی این سیستم باید از انجمن قدرتمندی برخوردار شود یعنی داشتن یک انجمن و پشتیبان قوی می‌تواند در روبه ‌رو شدن با مشکلات به آن‌ها یاری برساند. علاوه بر آن باید قابلیت ویرایش صفحه را داشته باشد یعنی شما به غیر از انتشار محتوا باید انواع مختلفی از صفحات را پس از ساخت سایت خود ایجاد کنید.

سیستم مدیریت محتوا چیست؟

بهترین سیستم‌های مدیریت محتوا

Wordpress.1

یکی از بهترین سیستم‌های مدیریت محتوا وردپرس Wordpress می‌باشد. بیش‌تر از 32% سایت‌ها وردپرسی می‌باشد که به راحتی می‌توان از آن استفاده نمود این سیستم مدیریت محتوا تعداد زیادی قالب و افزونه را در اختیار شما قرار می‌دهد لازم به ذکر است که می‌توان هر وب سایتی مانند فروشگاهی، شرکتی، خبری و ... را با استفاده از این سیستم مدیریت محتوا ایجاد کرد. از دیگر مزیت‌هایی که می‌توان برای این cms بیان کرد عبارتند از: رایگان و متن باز بودن، سهولت در ویرایش و انتشار محتوا، قابلیت توسعه راحت، برخورداری از انجمن‌های قوی و فعال

Joomla.2

زمانی که افراد به دنبال cms مناسبی می‌باشند جوملا یکی از مواردی هست که بسیار با آن مواجه می‌شود. جوملا سیستم منعطف پذیری می‌باشد. این پلتفرم گزینه‌های زیادی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. برای مثال می‌توان سایت چند زبانه را ایجاد کرد یعنی دیگر نیازی به افزونه برای اضافه کردن زبان دیگری ندارد. همچنین جوملا می‌تواند به شما این امکان را بدهد که از چندین قالب یا تم به صورت همزمان استفاده کنید. ویژگی‌هایی که برای جوملا مهم می‌باشد عبارتند از: پشتیبانی عالی برای پست سفارشی، دارای مدیریت پیشرفته، پشتیبانی از الگوهای منحصر به فرد برای هر صفحه‌ای

Drupal.3

این سیستم مدیریت محتوا در بسیاری از زمینه‌ها مانند جوملا عمل می‌کند برای مثال اگر فرد بخواهد با پست سفارشی کار کند این سیستم مدیریت محتوا، بسیار انعطاف پذیر می‌باشد همچنین این سیستم از سیستم امنیت بالایی برخوردار می‌باشد همچنین دارای پشتیبانی آنلاین و انجمن‌های فعال برای برطرف کردن مشکلات می‌باشد.بوده و مانند جوملا از چند زبان بودن سایت پشتیبانی می‌کند.

Magento.4

مجنتو یکی ‌دیگر از سیستم‌های مدیریت محتوا می‌باشد که از پلتفرم متن باز با معماری پلاگین ایجاد شده. این امکان باعث می‌شود تا در تجارت الکترونیک هر کدی را که بخواهید به دلخواه تغییر دهید و یا کد جدیدی را به آن اضافه کنید. یکی از مهمترین کاربردهایی که می‌توان از مجنتو نام برد ساخت فروشگاه اینترنتی می‌باشد. برای این سیستم مدیریت محتوا دو نسخه ارائه شده که می‌توان به اپن سورس بودن و دیگری برای فعال سازی به لایسنس شرکت نیاز داشته و رایگان نمی‌باشد. اما این cms معمولا مورد پسند کاربر قرار گرفته نمی‌شود.

Blogger.5

این سیستم مدیریت محتوا که هدف و ویژگی آن انتشار و ساخت وبلاگ می‌باشد. که هاستینگ و صاحب آن خود گوگل می‌باشد و نیازی به خرید کردن هاست ندارید. استفاده از این cms نیاز به دانش و تخصصی خاصی نمی‌باشد و کار کردن با آن بسیار راحت می‌باشد. از آن‌جایی که گوگل این cms را توسعه داده است از نظر همخوانی با موتورهای جستجو و سئو دارای کیفیت بالایی می‌باشد.

مزایای استفاده از سیستم مدیریت محتوا

1.صرفه‌جویی در زمان

افراد دوست دارند به چیزی که می‌خواهند به سرعت دسترسی پیدا کنند از آن‌جایی که پیاده سازی یک طراحی سایت فروشگاهی ماه‌ها طول می‌کشد، دیگر نمی‌خواهند برای قرار دادن و بارگذاری اطلاعات منتظر بمانند به همین منظور سیستم مدیریت محتوا ایجاد شد. که بر اساس آن می‌توان کارهای را به راحتی پیش برد. یعنی با استفاده از این سیستم بارگذاری اطلاعات بیش‌تر از دو هفته به طول نخواهد انجامید. یک سیستم مدیریت محتوای حرفه‌ای از قبل نیازهای افراد را پیش‌بینی کرده در جهت رفع نیازهای افراد انجام می‌شود

2.صرفه‌چویی در هزینه

یکی از دلایلی که افراد را برای قرار گرفتن در دنیای مجازی پشیمان می‌کند هزینه‌های زیادی می‌باشد. اگر این کار توسط سیستم مدیریت محتوا انجام شود هزینه کمتری را به دنبال خواهد داشت. داشتن هزینه زیاد افراد را دو دل می کند اما با وجود این سیستم امکان کاهش هزینه ها زیاد شده و افراد با خیال راحت هزینه می‌کنند.

3.راهنمایی و آموزش

یکی دیگر از موضوع‌هایی که برای صاحبان سایت حائز اهمیت می‌باشد راهنمایی و آموزش می‌باشد. شرکت‌های طراحی سایت پس از این که سایت مورد نظرشان طراحی شد حال دغدغه این که چطور به ورودی اطلاعات بپردازند ذهن آن‌ها را مشغول خواهد کرد. اما توجه کنید که این موضوع هیچ نگرانی را به دنبال نخواهد دشات چرا که شرکت‌های مورد نظر جلسات آموزشی را برای صاحبان سایت برگزار می‌کنند تا به راحتی آن‌ها را آموزش ببینند و سپس بدون وابستگی به شرکت طرحی سایت کارهای مربوطه را خودشان انجام دهند.

4.دارای انعطاف پذیری بالا

یکی دیگر از مزایایی که می‌توان برای سیستم مدیریت محتوا نام برد این است که از انعطاف پذیری بالایی برخوردار می‌باشد. از آن‌جایی که در سیستم‌های مدیریت محتوا می‌توان به راحتی تغییرات ایجاد کرد یعنی چیزی به آن کم یا اضافه کرد به همین منظور به آن دارای انعطاف پذیری بالایی گفته می‌شود. که این ویژگی را در سیستم مدیریت محتوا به خوبی قابل لمس می‌باشد.

5.امنیت بالا

از آن‌جایی که تعداد زیادی از سایت‌ها با استفاده از سیستم مدیریت محتوا ایجاد شده شرکت دائما در تلاشاست تا خظاها و اشتباهات را از بین ببرد و به به روز رسانی سیستم مدیریت محتوا بپدازد امنیت یکی دیگر زا مواردی است که در صدد ارتقا آن بر می آیند. کاربران به امنیت سایت بسیار اهمیت می‌دهند.