با ورود موبایل های هوشمند به دنیا اکثر افراد به جای کار کردن با کامپیوتر، با موبایل و تبلت کار می کنند. اگر در زمینه طراحی سایت فعالیت داشته باشید قطعا با عبارت سئو موبایل رو به رو شده اید و برایتان سوال پیش آمده که سئو موبایل چیست؟ سئو موبایل همان بهینه سازی می باشد یعنی اقداماتی بر روی طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن مورد نظر انجام می شود تا در نتایج جستجوی موبایل بر اولویت قرار بگیرد.
رفته رفته با پیشرفت تکنولوژی و به بازار آمدن ورژن های جدیدتری از موبایل ها اهمیت سئو موبایل روز به روز بیشتر مورد توجه موتورهای جستجو همچنین کاربران قرار گرفت. بنابراین اگر وب سایت دارید و به ریسپانسیو بودن آن یا سئو موبایل اهمیتی نداده اید سریعا اقداماتی جهت بهبود سئو موبایل خود انجام دهید تا شاهد جذب بی شماری از بازدید کنندگان به سایت خود باشید.

سئو موبایل چیست؟

سئو موبایل

برای سئو موبایل باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید که عبارتند از:
• سرعت طراحی سایت
سرعت سایت یکی از فاکتورهای مهم در سئو موبایل می باشد چرا که اولین موردی که بازدید کننده با آن رو به رو می شود سرعت طراحی سایت می باشد. سرعت سایت خود را مرتب چک کنید تا با مشکلی مواجه نشود و همیشه سرعت بارگذاری بالایی داشته باشد و از رتبه‌ی بالایی هم از نظر کاربران هم از نظر موتورهای جستجو بهره مند شوید.

• محتوای کاربر پسند تولید کنید
توجه کنید که محتوا پادشاه است بنابراین به همه‌ی عوامل آن توجه کنید تا محتوای کاربر پسند و مفید، همچنین تصاویر جذابی را در اختیار افراد قرار دهید. در انتخاب موضوع خود دقت کنید چرا که بازدید کنندگان با دیدن موضوع محتوای شما جذب سایت می شوند. در مرحله‌ی اول موضوع مناسب را انتخاب کرده سپس محتوای مفید کاربرپسند را ارائه دهید.

• نقشه XML را در سایت خود فراموش نکنید
نقشه XML در سئو موبایل یکی دیگر از مواردی است که رتبه سایت شما را بالا می برد. در واقع کار نقشه XML این است که به موتورهای جستجو راه را نشان می دهد. همچنین راهنمای عالی در جهت شناساندن بخش های مختلف سایت و این که کدام بخش در کجا و به چه منظور قرار دارد می باشد.

• از طراحی فلش به هیچ عنوان استفاده نکنید
از آنجایی که فقط برخی از گوشی ها از طراحی فلش پشتیبانی می کنند استفاده از طراحی فلش در سئو موبایل مناسب نمی باشد. بنابراین این طراحی برای نسخه موبایل مناسب نبوده همچنین توجه کنید که وجود فلش در سایت می تواند منجر به سنگین شدن فضای سایت در نتیجه پایین آمدن سرعت بارگذاری سایت می شود.

• سایت حتما موبایل فرندلی باشد
طراحی موبایل فرندلی یکی دیگر از موارد مهم در سئو موبایل می باشد. موبایل فرندلی بودن باعث می شود تا طراحی سایت مورد نظر از رتبه‌ی بالایی در نظر گوگل برخوردار شوند.

• گرافیک سایت
یکی دیگر از مواردی که در سئو موبایل باید به آن اهمیت دهید گرافیک مناسب برای سئو موبایل می باشد. همانطور که می دانید گرافیک در نظر کاربران بسیار مهم و از جذابیت بالایی برخوردار می باشد بنابراین هرچقدر زیباتر و هماهنگ تر با سایت شما طراحی شود می تواند در جذابیت بیشتر سایت کمک ویژه ای کند.

• از پاپ آپ استفاده نکنید
از پاپ آپ در سایت خود استفاده نکنید چرا که ممکن است کاربران اقدام به بستن سایت کنند که برای سئو سایت تاثیر منفی را بر جای خواهد گذاشت. خصوصا در طراحی فروشگاه اینترنتی این ایتم بسیار دیده شده و آزار دهنده میباشد.

• توجه کنید که ساختارها یکدست باشند
توجه کنید که ساختارهای هر دو مورد دسکتاپ و موبایل باید یکسان باشند یعنی ساختار و ترتیب قرار گرفتن محتوا، تصویر و... هر دو با هم یکی باشند.

• فعال سازی جستجوی صوتی
با پیشرفت روز افزون تکنولوژی روش جدیدی برای جستجو به وجود آمده که به جستجوی صوتی معروف می باشد یعنی افراد به جای تایپ کردن موارد با ضبط کردن صدای خود اقدام به جستجو می کنند. با فعال سازی این گزینه می توانید از محبوبیت ویژه ای در نظر گوگل برخوردار شوید و سئو موبایل خود را افزایش دهید.

• بهینه سازی برای شبکه های اجتماعی
مورد دیگری که در سئو موبایل خود باید توجه کنید بهینه سازی برای شبکه های اجتماعی می باشد. توجه کنید که حتما در طراحی سایت خود لینک های قابل دسترسی به شبکه های اجتماعی را قرار دهید.

سئو موبایل چیست؟

موبایل فرست

موبایل فرست همانطور که از نامش پیداست یعنی اول موبایل. زمانی که صاحب سایت می خواهد سایت خود را بر اولویت موبایل طراحی کند و بر اساس الگوریتم آن پیش ببرد سپس به افزایش سایز نمایشگر خود بپردازد موبایل فرست گفته می شود. جالب است بدانید که در کشور آمریکا 25 درصد از مردمانشان فقط از موبایل استفاده می کنند که به آن دسته از افراد موبایل اونلی Mobile Only گفته می شود.

Mobile first indexing چیست؟

اخیرا بحث های زیادی در مورد Mobile first indexing به میان آمده که افراد دوست دارند بدانند که Mobile first indexing چیست؟ و گوگل چه الگوریتم جدیدی را بیان کرده است؟ توجه کنید همانطور که رضایت کاربران مد نظر گوگل می باشد. اخیرا گوگل حساسیت بسیار بالایی را بر روی موبایل نشان داده که هر سایتی اقدام به طراحی می کنند باید حتما به نسخه موبایل و طراحی متناسب با قالب موبایل را هم در نظر بگیرند.

سوالات رایج کاربران در خصوص سئو موبایل:

اگر می خواهید بدانید که سایت شما از ریسپانسیو کاملی برخوردار است چه کاری باید انجام دهید؟
شما می توانید برای دانستن این که سایت شما موبایل فرندلی بوده و از ریسپانسیو کاملی برخوردار است می توانید از ابزار https://search.google.com/test/mobile-friendly استفاده کنید.

نکات مهم برای افزایش کارایی موبایل کدام است؟
توجه کنید که دسترسی گوگل به منابع سایت را آزاد بگذارید، از پاپ آپ استفاده نکنید، محتوای اصلی را در موبایل پنهان نکنید، سرعت سایت را افزایش دهید سئو و بهینه سازی موبایل را افزایش دهید.

اصطلاح PWA در طراحی سئو موبایل چیست؟
PWA یا Progressive Web Apps که یک نرم افزاری بین دسکتاپ و موبایل می باشد که کمک می کند افراد به راحتی از هر دو نوع طراحی سایت کامپیوتر و موبایل به راحتی استفاده کنند. این نرم افزارها می توانند در صورت آفلاین بودن برای کاربران نوتیفیکشن ارسال کنند.