این فرآیند، یکی از پروسه های در حال پیشرفت می‌باشد تاثیر این فرآیند را، در زندگی روزمره خود به چشم می بینیم بنابراین باید یک زبان مناسبی را برای این پروسه در نظر بگیریم از آن جایی که زبان برنامه نویسی بسیاری در دنیای اینترنت و تکنولوژی وجود دارد، باید با تحقیق و بررسی‌های لازم، یک زبان مناسبی را برای انجام و توسعه این پروژه انتخاب نماییم.
برنامه نویسان با استفاده از چندین زبان به انجام این پروژه می‌پردازند به زبان‌هایی مانند جاوا، جاوا اسکریپت ،PHP، C، PYTHON، Go، #Bو.... می‌توان اشاره کرد. کارشناسان طبق بررسی‌های که انجام داده‌اند به این نتیجه رسیدند که اولین زبان محبوب، در میان توسعه دهندگان جاوا بوده سپس زبان C و جاوا اسکریپت و PYTHON و.... که به ترتیب دارای طرفداران مختص به خود می‌باشند.

زبان های برنامه نویسی اینترنت اشیا-طراحی سایت

جاوا

یکی از زبان‌هایی که در میان متخصصین، بسیار مورد توجه قرار گرفته، زبان جاوا می باشد متخصصین هم برای اجرا و توسعه این پروژه، از زبان جاوا استفاده می‌کنند این زبان از مزایای بسیاری برخوردار می‌باشد یکی از مزایای آن این است که قابلیت خطایابی را برای کاربران خود فراهم می‌کند که این ویژگی باعث شده که در میان زبان‌های IOT از جایگاه خوبی برخوردار باشد.

زبان C

این زبان یکی دیگر از زبان‌های مورد استفاده می‌باشد که بیش‌تر در حوزه سخت افزاری فعالیت دارد متخصصین از این زبان به عنوان ابزار کمکی استفاده می‌کنند. این زبان، امکان تولید کد در سطح پایین را دارد و کار کردن آن هم با رم امکان پذیر می‌باشد. این فرآیند نیازی به پردازشگر قوی ندارد و می‌تواند با هر پردازشگری به راحتی پروژه‌های اینترنت اشیا را پیش ببرد. از کاربردهای دیگر این زبان می‌توان به پیاده سازی میکروکنترلر اشاره کرد.

PHP

یکی از زبان‌هایی که برای ساخت سایت صفحات پویا، به کار می‌رود زبان PHP می‌باشد این زبان در دنیای وب از طرفداران زیادی برخوردار می‌باشد و یکی از زبان‌های محبوب پروژه PHP می‌باشد. این زبان در بحث میکروسرویس‌ها هم بسیار کاربرد دارد و از طرفی هم زبان اصلی Back End می‌باشد.

جاوا اسکریپت

با استفاده از این زیان که در دنیای وب بسیار پر کاربرد می‌ باشد، می‌توانیم امکاناتی از قبیل افزایش کیفیت شکل کلی صفحات و کنترل کردن مرورگر بازدید کننده بپردازیم. از این زبان می‌توانیم برای پروسه اینترنت اشیا بهره ببریم. و در بحث‌های نوشتن User Interface مورد استفاده قرار دهیم.

Swift

یکی دیگر از زبان‌های برنامه نویسی که برای توسعه طراحی اپلیکیشن برای سیستم عامل IOS به کار می‌رود Swift می‌باشد با استفاده از این زبان می‌توانید در تکنولوژی اینترنت اشیا برای سیستم‌هایی که با گوشی Iphone و Ipad به کار می‌رود استفاده کنید. البته می‌توانید زبان swift را با objective-c ترکیب کنید تا به بهتر شدن روند پروسه خود کمک نمایید.

Go

این زبان، شباهت بسیاری با زبان C دارد اما به طبع، زبان Go از زبان C قدرتمندتر می‌باشد زبان Go بیش‌تر برای توسعه اپلیکیشن‌های Embedded به کار می‌رود این زبان روز به روز در حال پیشرفت می‌باشد و هر آن، ممکن است هر چیزی تغییر کند. از آن جایی که اشیا در اینترنت اشیا از سنسورها و محرک‌هایی برخوردار می‌باشند با استفاده از زبان Go می‌توان به جمع آوری data پرداخت. و با استفاده از کانال‌ها Data را دریافت و ارسال نماید.

#B

یکی از زبان‌های منحصر به فردی که برای ساخت و توسعه برنامه‌های موبایلی و کامپیوتری کوچک به کار می‌رود، #B می‌باشد اگر شما در نظر دارید تا طراحی اپیلیکشن‌هایی مناسبی ایجاد نمایید این زبان می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

زبان های برنامه نویسی اینترنت اشیا-طراحی وب سایت

زبان Python

این زبان هم در پروسه اینترنت اشیا یکی دیگر از گزینه‌های خوب به شمار می‌آید این زبان از امکانات مناسبی برخوردار می‌باشد که در میان طراح ها و افرادی که در این زمینه به فعالیت می‌پردازند از محبوبیت بالایی برخوردار می‌باشد لازم به ذکر است که بسیاری از کسب و کارها از این زبان به عنوان زبان اصلی برای پروسه‌های اینترنت اشیا استفاده می‌نمایند. این پروسه در حین سبک بودن آن بسیار قدرتمند می‌باشد که برای انجام محاسبات بسیار مناسب می‌باشد. همچنین این زبان قابلیت پشتیبانی بالایی دارد و برای مدیریت اتفاق‌های پیچیده‌ای که ممکن است در طی روند برنامه نویسی پیش بیاید زبان python می‌تواند بهترین گزینه باشد.

و اما چه زبانی برای اینترنت اشیا مناسب می‌باشد؟

اگر شما قصد راه اندازی پروژه اینترنت اشیا را دارید و نمی‌دانید تا کدام یک از زبان‌های معرفی شده را انتخاب کنید، باید بدانید که هر کدام از زبان‌هایی که در بالا به آن اشاره کردیم، جایگاه ویژه‌ای را دارند که می‌توانید با ترکیب هر کدام از آن‌ها پروژه خوبی را ارائه دهید، با تحقیق و بررسی‌های لازم که به عمل آمده مشخص شده که افرادی که در زمینه برنامه نویسی مهارت دارند، زبان برنامه نویسی جاوا را برای این پروژه بسیار مناسب می‌دانند.