در دنیای طراحی وب سایت برای ساخت سایت، زبان‌های برنامه نویسی بسیاری را مشاهده می‌نماییم که یکی از آن‌ها زبان برنامه نویسی Swift می‌باشد. قطعا شما با برند Apple آشناییت دارید، می‌دانید که یکی از Company غول لوازم دیجیتالی، شرکت Apple می‌باشد. این شرکت توانسته با ایجاد زبان Swift، در دنیای تکنولوژی تحولی ایجاد کند.
مهمترین امکانی که این برنامه در اختیار کاربران خود قرا داده این است که برای زبان Objective-C جایگزین مناسبی به حساب می‌آید. هدف از ایجاد این زبان کمک به رفع باگ‌های موجود، افزایش امنیت بهتر شدن کدنویسی و... می‌باشد این زبان کار برنامه نویسان را راحت کرده چرا که می‌توانند با استفاده از Compiler در Xcode، اپلیکیشن‌های مناسبی را طراحی نمایند.

تاریخچه زبان برنامه نویسی Swift

در سال 2010 فردی آمریکایی به نام chris lattner به کمک بسیاری از متخصصین به طراحی اپلیکیشن‌هایی پرداختند که در نهایت در سال 2014 اولین اپلیکیشن توسط این زبان برنامه نویسی منتشر شد و رفته رفته نسخه‌های بعدی آن پدید آمدند. در سال 2015 زبان برنامه نویسی Swift به برنامه متن باز یا Open Source تبدیل شد که برای سیستم عامل‌های Apple و Linux بسیار مناسب بود. آخرین نسخه این زبان که Swift 4.1 می‌باشد، در سال 2018 برای کاربران انتشار یافت.
لازم به ذکر است که در سال 2017 کریس لاتنر از Company Appleجدا شد و وارد شرکت Tesla Motors شد. در Company Apple هم مدیریت برنامه نویسی زبان Swift را به فردی به نام Ted Kermenek داده شد.

معرفی زبان برنامه نویسی swift-طراحی سایت

مزایای برنامه نویسی Swift

زبان برنامه نویسی Swift از مزایای بسیاری برخوردار است که باعث شده تا از طرفداران زیادی را داشته باشد از جمله:
• طراحی اپلیکیشن برای دستگاه‌های مختلف
برای برنامه‌هایی مانند Back End و Front End ، با استفاده از زبان برنامه نویسی Swift، می توان به توسعه آن‌ها کمک کرد. همچنین شرکت Apple تلاش می‌کند تا با استفاده از این زبان، در همه محصولات خود مانند Apple watch، Apple Tv، Macbooks و iPod روز به روز آن‌ها را توسعه دهد و بهترین امکانات را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

• امکان همکاری Swift با Objective-C
زمانی که پروژه بسیار بزرگی مقابل برنامه نویسان قرار می‌گیرد آن ها می‌‎توانند با استفاده از کمک گرفتن زبان Objective-C بهترین پروژه را برای کاربران خود ارائه دهد.

• در امنیت و عملکر پیشرفت می‌کند
برنامه نویسان برای بررسی این زبان موارد مختلفی را امتحان کردند تا میزان کارکرد آن را بسنجند بنابراین به این نتیجه رسیدند که این زبان 40 درصد بیش تر از زبان Objective-C عمل می‌کنند. همچنین با استفاده از سیستم خطایاب توانسته اند تا خطاهای موجود در اپلیکیشن را بررسی کنند که در این صورت باعث شده تا امنیت آن افزایش پیدا کند.

• پشتیبانی شرکت Apple
شرکت Apple این ضمانت را به کاربران خود داده تا در آینده نه چندان دور ابزارهای کاربردی را به زبان Swift اضافه کند و به کاربران خود ارائه دهد و از آن جایی که سرمایه قابل توجهی بر روی این پروسه قرار داده‌اند و به هر نحوی تمایل خود را بیش تر به زبان Swift نشان داده است.

• مدیریت حافظه
قبل از این که زبان برنامه نویسی Swift وارد فضای اینترنت شود. Platform IOS مدیریت فضای حافظه خود را بر عهده برنامه نویسان قرار می داد اما با پیدایش زبان Swift و با به وجود آمدن تکنولوژی ARC، دیگر این مشکل رفع شده و از کند شدن عملکرد CPU جلوگیری می‌کند.

مزایای دیگر Swift که آن را نسبت به سایر زبان‌ها محبوب کرده است عبارتند از:

• یادگیری راحت این زبان
یکی ویژگی‌های مهمی که زبان برنامه نویسی Swift دارد یادگیری راحت آن می‌باشد کسانی که به دنبال آموزش برنامه نویسی می‌باشند می‌توانند این زبان را برای خود انتخاب کنند.

• دارای سرعت و امنیت بالا
زبان Swift از امینت و سرعت بالایی برخوردار است که در زمان کدنویسی و استفاده از آن می‌توانید خیال خود را از هک شدن و آسیب رسیدن به آن راحت کنید چرا که یکی از مهمترین ویژگی محصولات Apple وجود امنیت در آن‌ها میباشد که کاربران می‌توانند به محصولات مورد نظر به راحتی اعتماد کنند.

معرفی زبان برنامه نویسی swift-طراحی وب سایت

معایب زبان برنامه نویسی Swift

زبان برنامه نویسی Swift از معایب‌هایی هم برخوردار می‌باشد از جمله:
• جدید بودن Swift: زبان برنامه نویسی نسبت به سایر زبان‌ها جدید می‌باشد که ممکن است باگ‌های خیلی ریزی در آن مشاهده شود اما این زبان در هر زمانی در حال ارائه نسخه جدید می‌باشد و به رفع باگ‌های موجود در آن می‌پردازد.
• پشتیبانی نشدن از نسخه های قدیمی IOS: مدیران شرکت Apple در اعلامیه‌ای به کاربران خود خبر دادند که این زبان از نسخه‌های قدیمی پشتیبانی نمی‌کند.