یکی از معضلاتی که این روزها گریبان گیر همه شده معضل کندی اینترنت است. برخی برا این باورند که تحریم ها و لایحه اینترنت ملی سبب کندی اینترنت شده است اما ما در این مقاله به بررسی دلایل اصلی کندی اینترنت میپردازیم تا در صورت بروز کند شدن سرعت اینترنت در ایران

دلایل کندی اینترنت

1. اتصال تعداد زیادی دستگاه

خانه‌های ما به طور فزاینده‌ای مملو از دستگاه‌هایی میباشند که هر کدام با آدرس IP خاص خود در شبکه Wi-Fi قرار دارند. تمامی وسایل هوشمند منزل شما به اینترنت متصل میشوند که این ها شامل تلفن های همراه، لپتاپ، دوربین های مدار بسته و تلویزیون های هوشمند و غیره میشوند. با مطالعه مقاله دیگر ما در مورد اینترنت اشیا IOT بیشتر بدانید.
برای حل این مشکل هر تعداد از دستگاه هایی که ضرورتی برای اتصال به اینترنت ندارند را قطع کنید تا سرعت بالاتری داشته باشید.

2. محدوده قرار گیری مودم

جایی که مودم وای فای خود را قرار می دهید، مهم ترین عاملی است که بر سرعت وای فای خانه شما تأثیر می گذارد.
روترهای وای فای هم سیگنال 2.4 گیگاهرتزی و هم 5 گیگاهرتز (ac) را انتقال می دهند. شبکه 5 گیگاهرتز سریعتر است اما از آنجایی که سیگنال 2.4 گیگاهرتز نفوذ بهتری دارد می تواند راحت تر از دیوارها و سایر اجسام جامد عبور کند و بیشتر حرکت کند.
نیازی به نگرانی در مورد تفاوت‌های فنی دقیق اینترنت وجود ندارد، اما باید بدانید که سرعت‌ها مودم های بی‌سیم تحت تأثیر اجسام جامد قرار می‌گیرند، بنابراین هر چه چیزهای بین دستگاه شما و مودم شما بیشتر باشد، عملکرد شبکه شما بدتر خواهد بود.
گاهی اوقات، به دلیل محل اتصال فیبر نوری ورودی یا خط تلفن، امکان جابجایی مودم وجود ندارد. در این صورت، کابل اینترنت را به جای دیگری در خانه منتقل کنید، سپس از یک مودم اضافی فقط برای Wi-Fi استفاده کنید.

دلایل کند شدن سرعت اینترنت

3. کاربران بیش از حد

سرعت اینترنت شما بسیار سریع است و این سرعت با هر کاربر دیگری در خانه و همه دستگاه‌های آنها به اشتراک گذاشته می‌شود. بنابراین، علاوه بر چیزهای بدیهی مانند رایانه، تلفن و تبلت، تلویزیون‌های هوشمند، کنسول‌های بازی، که همگی ممکن است در یک مقطع زمانی خاص اطلاعاتی را ارسال یا دریافت کنند. ممکن است در حالی که Xbox شما آخرین محتوای DLC را دریافت می کند، ویندوز در حال به روز رسانی باشد و ست تاپ باکس در حال پخش یک فیلم درخواستی ، در تبلت خود در حال گشت و گذار در وب باشید.
همه این فعالیت ها اندکی از کل پهنای باند موجود شما را مصرف می کنند و این فقط زمانی نیست که شما از آنها استفاده می کنید به روز رسانی خودکار اغلب بدون اطلاع شما انجام می شود. برخی از دستگاه‌ها حتی می‌توانند خود را برای به‌روزرسانی بیدار کنند.
برای حل این مشکل ابتدا، صفحه مدیریت مودم خود را بررسی کنید تا ببینید آیا دستگاه های که پهنای باند را در حال حاضر استفاده می کنند را فهرست می کند یا خیر، و ببینید آیا می توانید یک کاربر اضافه را شناسایی کنید.

4. کابل های شبکه قدیمی

اگر رایانه شما مستقیماً به مودم شما متصل است، یا کابل اینترنت در سراسر خانه دارید، ارزش بررسی نوع کابل کشی را دارد. در حالی که کابل کشی برق ممکن است 50 سال یا بیشتر دوام بیاورد، کابل کشی شبکه دستخوش چندین ارتقای مهم شده است که بر سرعت انتقال داده تأثیر می گذارد.
ساده ترین راه برای بررسی این است که به کابل نگاه کنید. شما باید مشخصات شماره Cat را ببینید:
Cat-5 قدیمی ترین و کندترین کابل شبکه است که هنوز استفاده می شود. عملکرد به 100 مگابیت در ثانیه محدود شده است.
Cat-5e رایج ترین کابل شبکه امروزی است. از اینترنت گیگابیت (1000 مگابیت بر ثانیه) پشتیبانی می کند.
Cat-6/6a سریع‌ترین کابل‌کشی شبکه رایج است و حداکثر 10 گیگابیت (10000 مگابیت بر ثانیه) را پشتیبانی می‌کند.
اگر از کابل Cat-5 برای رایانه یا شبکه خود استفاده می کنید، کابل اینترنت شما ممکن است سرعت Wi-Fi را کاهش داده باشد. کابل های شبکه نیز می توانند بسیار ظریف باشند. از یک تستر کابل استفاده کنید تا مطمئن شوید که هر یک از هشت سیم داخل کابل همچنان به انتهای دیگر متصل هستند.

علت کند شدن اینترنت

5. از Powerline یا Wi-Fi Extenders استفاده می کنید

بسیاری از مردم فکر می کنند که راه حل آسان برای مشکلات وای فای خرید یک تقویت کننده است. جعبه کوچکی که به پریز برق شما وصل می شود و سیگنال وای فای را به قسمت دیگری از خانه تکرار می کند. برخی حتی از آداپتورهای "Powerline" استفاده می کنند که به شما امکان می دهد سیگنال های شبکه را از طریق کابل های برق خانه خود ارسال کنید. اما در تجربه من، این دستگاه‌ها نمی‌توانند ریشه مشکل را حل کنند و اغلب با اضافه کردن تداخل، اوضاع را بدتر می‌کنند.
اگر خانه بزرگی دارید و Wi-Fi شما نمی تواند به همه جا دسترسی پیدا کند، یک سیستم Wi-Fi مش یا یک سیستم UniFi را در نظر بگیرید که به شما امکان می دهد در صورت نیاز نقاط دسترسی اضافه کنید.

6. کانال Wi-Fi شما به شدت شلوغ است

یکی از مزایای زندگی در میان ناکجاآباد این است که معمولاً هیچ شبکه دیگری در اطراف وجود ندارد. برای کسانی که در مناطق شهری، به ویژه بلوک های آپارتمانی هستند، ممکن است صدها شبکه Wi-Fi احاطه شوند. متأسفانه، همه آنها کمی از پهنای باند فرکانسی موجود را می گیرند. تنها گزینه شما کاهش تعداد دستگاه‌هایی است که از Wi-Fi استفاده می‌کنند تا از پهنای باند کمی که دارید استفاده بهتری داشته باشید.

حل مشکل کندی اینترنت

7. سرور DNS ISP شما کند است

همه سرورهای DNS برابر نیستند، اما اینها برای اتصال به اینترنت شما اساسی هستند. هر بار که آدرس وب را در مرورگر خود تایپ می کنید از DNS استفاده می شود. به طور پیش فرض، شما از سرور DNS ارائه شده توسط ISP خود استفاده می کنید، اما اغلب کند و غیر قابل اعتماد است. اگر متوجه شدید که بین تایپ کردن آدرس وب و مشاهده اولین عناصر بارگذاری صفحه زمان زیادی طول می کشد، ممکن است سرور DNS کند یا معیوب باشد.
شما می توانید سرور DNS خود را به چیزی بسیار سریعتر تغییر دهید و این برای حفظ حریم خصوصی شما نیز بهتر است که می تواند به شما یک افزایش سرعت کوچک اما آسان در تمام فعالیت های مرور وب شما بدهد.