در نگاه اول شاید برای ذهن اکثر کاربران سوال پیش بیاید که آیا جاوا اسکرپت به طور واقعی زبان برنامه نویسی آینده می باشد و اگر می باشد بر چه اساس و مبناهایی این ادعا به اثبات می رسد؟
در پاسخ باید بگوییم که اعتقاد ما بر این است این زبان یکی از زبان های برنامه نویسی آینده تلقی می شود، چرا که برنامه نویسان مختلف برنامه مختلفی را به زبان های مختلفی پیاده سازی کردند از جمله C++,C و .. اما نکته ای که این زبان را از بقیه متمایز می کند، انعطاف پذیری آن می باشد که غیر قابل مقایسه می باشد. انعطاف پذیری غیر قابل قیاس آن هم به این دلیل می باشد که گزینه های بیشتری از نیاز، برای انجام یک کار ساده را دراختیار شما قرار می دهد. برنامه نویسان شرکت طراحی سایت نونگار پردازش بر این باورند که جاوا اسکریپت به دلیل عملکرد خوب، بالا و فراگیر یکی از قدرتمند ترین زبان های دنیا به شمار می آید. متخصصین برنامه نویسی نونگار پردازش از جاوا اسکریپت برای طراحی سایت فروشگاهی و طراحی فروشگاه اینترنتی استفاده های مفید و کاربردی زیادی می کنند.

جاوا اسکریپت زبان برنامه نویسی آینده-طراحی وب سایت

باور متخصصین برنامه نویسی شرکت طراحی سایت نونگار پردازش بر این است که جاوا اسکریپت توانایی استفاده در بسیاری از صنایع مشهور همانند یادگیری ماشین، تجزیه و تحلیل داده را دارد، به عنوان مثال همانطور که پایتون بازی را اداره می کند، ابزار Tensorflow.js هم از پس این کار برمی آید. در ادامه باید این نکته را از قلم نندازیم که تا چندی پیش این ویژگی ها در جاوا اسکریپت امکان پذیر نبود و یا به عبارتی جاوا اسکریپت فاقد این ویژگی ها بود. حال برای این که بفهمیم جاوا اسکریپت چرا در حدود 10 سال گذشته تا به این حد توانا شده یا به قول معروف چه اتفاقی افتاد که جاوا اسکریپت ورق را برگرداند.

افزایش قدرت جاوا اسکریپت توسط V8

قبل از توضیح V8 باید بگوییم که موتور جاوا اسکریپت چیست و چه کاربردی دارد و درواقع چه کاری را انجام می دهد؟ در پاسخ باید بیان کنیم که این موتور در حقیقت مفسری می باشد که کدهای این زبان را به اجرا درمی آورد، به عبارتی دیگر یک موتور جاوا اسکریپت توانایی کامپایل جاوا اسکریپت به کد بایت به عنوان یک مترجم استاندراد، را دارد. V8 یک موتور جاوا اسکریپت با عملکرد بالا و متن باز گوگل می باشد، در ضمن این موتور با زبان C++ نوشته شده است. به زبانی ساده تر شاید می توان به این ترتیب شرح داد که V8 قطعه نرم افزاری می باشد که کد جاوا اسکریپت ما را بسیار بهینه می کند و آن را به کد ماشین برای پردازنده تبدیل می کند. حال با توجه به نکات ارائه شده برخی از وظایف این موتور را می توان نام برد همانند : بهینه سازی پیشرفته، ذخیره سازی در درون خط، جمع آوری کردن کد های زباله، کامپایل کردن کدها به کد ماشین و در اخر فشرده سازی های نشانگرها.
یک نکته را باید بیان کنیم و آن هم این است که فشرده سازی نشانگر یک روش بسیار جدید در V8 می باشد که باعث بهینه سازی حافظه می شود اما هیچ تاثیری بر عملکرد ندارد.

حضور فراگیر در وب

یکی دیگر از مزایای این زبان را می توان به حضورش در اکثر مواردی مثل Front-End (مرورگرها) یا Back-End (Node, Deno) و یا حتی Android,ios (React Native , NativeScrip) دید.

قابلیت های بی شمار و پیشرفته جاوا اسکریپت

بروزرسانی و انتشار استاندرادهای این زبان در کمترین زمان ممکن صورت می پذیرد، دلیل آن هم وجود افراد سریع در انجمن ECMA می باشد. شایان ذکر می باشد که استاندرد جدیدی هر ساله توسط این انجمن معرفی می شود و شما به عنوان یک توسعه دهنده وب این امکان برایتان فراهم شده است که درخواست ایجاد ویژگی های جدیدی به این زبان برنامه نویسی را بدهید.
به عنوان مثال در تصویر زیر برخی از ویژگی های منتخب وجود دارد که ممکن است در آینده ای نزدیک به این زبان اضافه شود:

جاوا اسکریپت زبان برنامه نویسی آینده-طراحی سایت

با استفاده از این لینک تصویر شما می توانید ویژگی های انتخاب شده را مشاهده کنید.

مقیاس پذیری و تسریع بودن جاوا اسکریپت

باید در نظر داشت که جای C,C++ وحتی Rust را نمی توان گرفت اما نکته ی موجود این است که سرعت این زبان خیلی بالا می باشد چرا که می تواند با نظارت بر نحوه ی اجرای کدهای شما، بیت های اجرا شده که استفاده نمی شوند را به تاخیر بیاندازد و حتی بخش های مختلف را هم بهینه سازی کند و در نهایت کدی بهینه سازی شده را تولید می کند مخصوصا وقتی با نزدیکترین رقیب خود یعنی پایتون مقایسه می شود.