اگر در زمینه سرمایه گذاری و ارزهای دیجیتال فعالیتی داشته باشید، و یا طراحی وب سایت مرتبط با این زمینه دیده باشید حتما با عبارت بلاک چین Block Chain رو به رو شده اید . ما می‌خواهیم در این بخش به تعریف این عبارت بپردازیم. Block chain، در دنیای تکنولوژی و فناوری بسیار از فعالیت بالایی برخوردار است در واقع وظیفه این فناوری به ثبت اطلاعات و گزارشات می‌پردازد. اطلاعاتی که در این سیستم ذخیره می‌شود بین کل اعضایی که از آن استفاده می‌کنند به اشتراک گذاشته می‌شود. هر اطلاعاتی که در این سیستم ذخیره می‌شود امکان هک کردن و از بین رفتن اطلاعات به اصطلاح جعل اطلاعات وجود ندارد.
Block chain لیستی است که روز به روز در حال رشد می‌باشد که این تکنولوژی از طریق ردو بدل شدن رمز با هم در ارتباط هستند. مواردی که بر روی block chain این سیستم می‌شود می‌تواند به هر طریقی مانند انجام تراکنش، انتقال پول، توافق نامه بین دو شرکت و یا شخص باشد.

تکنولوژی بلاکچین (Blockchain) چیست؟-طراحی سایت

اجزای بلاک چین و طریقه استفاده از آن

بلاک چین از دو کلمه بلاک و چین تشکیل شده است که کلمه بلاک به معنی اطلاعات دیجیتالی بوده و معنی چین هم به معنی زنجیره است. اطلاعات در این تکنولوژی حاوی سه بخش می‌باشد.
1. بخش اول Data مربوط به تراکنش‌ها را بیان می‌کند از جمله: تاریخ، زمان، حجم مصرف شده و...
2. بخش دوم که در مورد شخص یا شرکت‌های که به انجام این تراکنشات پرداخته اند می‌باشد.
3. بخش سوم هم Data که به متمایز کردن Block از هم می‌پردازد می‌باشد.
لازم به ذکر است که هر کسی می‌تواند رایانه خود را به این شبکه متصل نماید برای انجام آن هم تنها لازم است تا یک کپی از فناوریBlock cahin را داشته باشید تا به رایانه خود متصل کنید. هر وقتی که یک Block جدیدی دریافت شد به طور خودکار آن سیستم به روز رسانی می‌شود. لازم به ذکر است که اولین Block بر زنجیره مورد نظر جنسیس نامیده می‌شود و کل Block جدید به Block قبلی اتصال پیدا می‌کند.

تاریخچه بلاک چین

تاریخچه این فناوری به این صورت می‌باشد که فردی به نام Stuart Haber و Scott Stornetta از سال 1991 تا سال 2007 شروع به فعالیت بر روی طراحی و ساخت اولین بلاک چین نمود و در سال 2008 فرد ناشناسی که با نام Satoshi Nakamoto مقاله‌ای را ایجاد نمود با عنوان بیت کوین: سیستم پرداخت الکترونیکی همتا به همتا . که در این مقاله به توضیحاتی در مورد چگونگی ساخت ارز دیجیتالی با امنیت بالا و بدون هیچ کنترلی می‌پردازد. Satoshi به مرور زمان بیت کوین را جایگزین سیستم مالی نمود که اولین بلاک چین بر روی بیت کوین اجرا شد رفته رفته ارزش بیت کوین به 1 دلار رسید که با استفبال افراد رو به رو شدند چرا که به دلیل متن باز بودن این سیستم افراد بیت کوین‌هایی را ساختند که ارزهای دیجیتالی پا به دنیای تکنولوژی گذاشت.

هش Hash چیست ؟

هر Block از یک کدی تشکیل شده است که به آن Hash گفته می‌شود این سیستم همانند یک اثر انگشت عمل می‌کند که برای هر فردی به صورت جدا ارائه می‌شود. هر تغییری که بر روی Block ایجاد شود باعث تغییر hash نیز می‌شود. وجود hash بر روی بلاک‌ها بسیار کاربرد دارد هر بلاک هم از اطلاعات ، hash و hash Code بلاک قبلی تشکیل شده است.

لجر Ledger

Ledger هم یکی دیگر از اصطلاحات Block Chain می‌باشد که ممکن است در برخی از طراحی سایت‌ها آن را مشاهده نمایید. Ledger ، به مجموعه از حساب‌هایی گفته می‌شود که عدد گذاری می‌شوند. Ledger همه موارد مالی که انجام می‌شود، را به ثبت می‌رساند و اطلاعات محاسبه شده را در اختیار کاربران قرار می‌دهد به عبارت دیگر ledger به صورت یک زنجیره‌ای عمل می‌کند که کارهای دریافت و پرداخت مالی مختلفی را با یکدیگر مرتبط کرده و در کنار هم ثبت می‌کند.

تکنولوژی بلاکچین (Blockchain) چیست؟-طراحی وب سایت

مزایا و معایب تکنولوژی Block Chin چیست؟

این تکنولوژی از مزایا و معایب هایی تشکیل شده است از جمله : اطلاعات از شفافیت بالا و غیر قابل تغییر بودن می‌باشند.
Block Chain از امنیت بالایی تشکیل می‌شود. دارای سرعت بالا و هزینه پایینی تشکیل شده است. همچنین شکه Block Chain 24 ساعته در اختیار کاربران خود می‌باشد و بدون هیچ محدودیتی به کاربران خود سرویس می‌دهد. به علاوه این سیستم متمرکز نیست و هیچ نظارتی بر آن، توسط سازمان ها صورت نمی‌گیرد. همچنین همه‌ی اطلاعات بلاک قدیمی و جدید بر روی بلاک چین قرار گرفته می‌شود.

همچنین این سیستم از معایبی هم برخوردار است از جمله:

پیچیدگی بالا: این تکنولوژی از پیچیدگی بالایی برخوردار است برای درک آن باید به خواند مطالب و انجام تحقیقات بسیاری پرداخته شود.
ایجاد محدودیت: با توجه به این که روز به روز اطلاعات جدیدی بر روی این سیستم ثبت می‌شود ممکن است بلاک چین از محدودیت‌هایی برخوردار شود.
اطمینان از اطلاعات: همانطور که بیان شد اطلاعات ذخیره شده بر روی این سیستم غیر قابل حذف می‌باشد بنابراین باید از صحیح بودن آن 100% اطمینان داشته باشید سپس آن را ذخیره نمایید.