اگر صاحب طراحی سایت می‌باشید میدانید که یکی از کارهایی که باید انجام دهید تهیه بکاپ هفتگی می‌باشد. سرور مجازی و طراحی وب سایت‌ها که دارای اطلاعات مهمی می‌باشند برای حفظ این اطلاعات و جلوگیری از حذف شدن آن‌ها نیازمند بکاپ گیری می‌باشند بکاپ گرفتن و تهیه نسخه پشتیبان برای مدیریت طراحی سایت شرکتی یا فروشگاه اینترنتی آنلاین بسیار حائز اهمیت می‌باشد. میزبانان وب هاستینگ که به صورت خودکار هر هفته یا هر ماه از هاست و سرورها به بکاپ میپردازند. در برخی مواقع ممکن است کاربران با مشکلی رو به رو شوند که نیاز به گرفتن بکاپ باشد در این شرایط خاص هم می‌توان اقدام به بکاپ گیری کرد.

دلایل مهمی که باید بکاپ بگیرید

برای گرفتن بکاپ دلایل مهمی وجود دارد که باید برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلاتی اقدام به بکاپ گیری نمایید از جمله: مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری که ممکن است روی هارد دیسک سرور به وجود بیاید همچنین ممکن است تا توسط افراد هکر، سرور مورد نظر هک شود همچنین ورود برخی ویروس‌ها که کاربر مجبور شود به نصب مجدد سیستم عامل بپردازد. به علاوه به دلایل کرش کردن در Lock Upها و بسیاری از دلایلی که ممکن است صاحب سرور مجازی و طراحی سایت با آن مواجه شود.
اگر نزد بهترین شرکت طراحی سایت اقدام به ساخت سایت نموده‌اید باید در هنگام بکاپ گیری نیز از آن‌ها کمک بگیرید برخی شرکت‌ها به صورت رایگان و برخی دیگر با پرداخت مبالغی اقدام به بکاپ گیری می‌کنند. با پرداخت هزینه‌ای متخصصان شرکت مربوطه امکاناتی را به سیستم ارائه می‌دهند تا به طور منظم اقدام به بکاپ گیری نمایند.
شما باید با توجه به نیازی که دارید اقدام به بکاپ گیری کنید یکی از روش‌های بکاپ گیری Full backup می‌باشد که از همه اطلاعات موجود مانند دیتابیس، ایمیل، تنظیمات مربوط به هاست و هر چی که به ذهن شما برسد از آن بکاپ گرفته می‌شود که قطعا برای بکاپ گرفتن همه اطلاعات مورد نظر در این روش نیاز به فضای بیش‌تری می‌باشد تا اطلاعات را در آن ذخیره کند.

تهیه بکاپ هفتگی در سرور مجازی-طراحی سایت

چطور در سرور مجازی بکاپ بگیریم؟

اول باید به قسمت صفحه اصلی سی پنل بروید و در بخش File گزینه‌ای به نام Backups قرار دارد که می‌توانید بر روی آن کلیک کنید. سپس بر گزینه Download a full backup را انتخاب کرده و بر گزینه Destination انتخاب کنید که بکاپ مورد نظر کجا ذخیره شود. گزینه Do not send email notification of backup completion برای مواقعی است که نمی‌خواهید با تکمیل بکاپ برای شما ایمیل ارسال نشود می‌باشد.
اگر می‌خواهید تا بخشی از بک آپ را برگردانید می‌توانید با رفتن به بخش File بر روی Backups کلیک نمایید و در قسمت Partial Backups بر Browse کلیک کنید و قسمتی را که می‌خواهید ریستور کنید را انتخاب نمایید و سپس بر گزینه Upload کلیک نمایید.

زمان مناسب برای بکاپ گیری

در کل از همه اطلاعات مهم طراحی وب سایت خود که مهم بوده و دوست ندارید تا آن‌ها را از دست دهید مانند فیلم،عکس، موسیقی، اسناد قانونی حتی یادداشت‌های شخصی و حتی وبلاگ و... باید بکاپ بگیرید اگر برایتان سوال مطرح شد که چه زمان بهتر است تا بکاپ بگیریم؟ ما به شما می‌گوییم که هر وقتی که تغییراتی را در طراحی سایت خود به وجود آوردید باید اقدام به بکاپ گیری کنید. کپی کردن از چندین گیگ تصاویر و فیلم ممکن است وقت شما را بگیرد بنابراین باید وقت خود را به آن اختصاص دهید و زمان بگذارید تا بکاپ مورد نظرتان گرفته شود.

انواع حافظه برای نگهداری پشتیبان

از آن جایی که دو نوع حافظه برای نگهداری پشتیبان وجود دارد می‌توان با توجه به نیاز کاربران در بخش مربوطه نگهداری کرد. یکی از آن محل‌ها فضای ذخیره سازی آنلاین و دیگری فضای ذخیره سازی محلی می‌باشد.
در فضای محلی تمامی فضاهای برای ذخیره سازی به کار می‌رود به صورت فیزیکی می‌باشد که ما به آن‌ها دسترسی داریم مانند هارد خارجی ، هارد کامپیوتر و لپ تاب و... همچنین اگر از این روش اتسفاده کنید می‌توانید دسترسی دائمی برای خود ایجاد کنید که به راحتی بر روی آن کنترل لازم ا داشته باشید. همچنین می‌توانید هزینه‌های خود را به حداقل برسانید.
اما فضای ذخیره سازی به روش آنلاین دیتاسنتری می‌باشد که به صورت فیزیکی قابل مشاهده نمی‌باشد همچنین برای ذخیره سازی از سرویس‌هایی مانند Dropbox و Google Drive و One Drive استفاده می‌کنند.

معایب فضای آنلاین

اما معایبی که این فضا نسبت به فضای محلی دارد این است که شما نمی‌توانید به امنیت آن اعتماد کاملی داشت چرا که امنیت آن بستگی به امنیت حساب کاربری شما دارد از طرفی هم سرعت دانلود آن بسیار کندتر از سرویس محلی می‌باشد.
اگر داده‌های حساس دارید حتما از فضای محلی استفاده کنید. توجه کنید که در بکاپ گیری به روش محلی باید چندین بار بر روی دانلود بزنید سپس آن را بر Local خود ذخیره کنید برای این کار هم می‌توانید از گزینه در دسترس و مناسبی که هارد سیستمتان می‌باشد استفاده کنید.