اگر در زمینه طراحی سایت فعالیت دارید یا صاحب سایتی هستید یا در این زمینه کار می‌کنید با UX و UI روبه‌رو شدید این دو تا ممکن است که ساده به نظر برسند اما بسیار تصورات غلطی پشت این اصطلاحات می‌باشد در همه شرکت‌ها این اصطلاحات بسیار کاربرد دارند یعنی در هر کجا که محصول و کاربر وجود داشته باشد وجود این دو مورد نیز بسیار ضروری می‌باشد. ما در این بخش می‌خواهیم به توضیحات لازم در مورد این موضوع بپردازیم.
UI زیر مجموعه‌ای از UX می‌باشد یعنی اگر می‌خواهید سایت شما برای همه افراد مناسب باشد حتما باید از این دو در کنار هم استفاده کنید. در واقع UX یا User Experience با احساسات و رفتار افراد سروکار دارد. یک طراح سایت وظیفه‌ای که در ux دارد چیزی فراتر از طراحی زیبا برای یک سایت است. علاوه بر آن باید به عواطف و احساسات کاربران توجه کند و بر طبق آن‌ها طراحی خود را پیش ببرد. مهمترین نقش را همین طراح سایت بر عهده دارد که اگر وظایف خود را به درستی انجام دهد می‌تواند تاثیر بسیار بالایی را در کسب ‌و کار شما داشته باشند. وجود چه گزینه‌هایی در منو باشد بهتر است؟ یا باکس جستجو و بنرهای تبلیغاتی در کجای سایت قرار گرفته شود مناسب است؟ این سوالات را مورد بررسی قرار داده و پاسخ مناسبی را به آن‌ها می‌دهد.
UI چیست؟ UI نیز مخفف User Interface می‌باشد. در واقع UI به ظاهر و بخش گرافیکی سایت اهمیت می‌دهد و به طراحی رابط کاربری هم معروف می‌باشد. وظایف UI زیبا سازی ظاهر و گرافیک طراحی سایت را بر عهده دارد. UI بر خلاف UX به طراحی همچنین صفحه بندی سایت اشاره دارد و توسط گرافیست طراحی سایت و برنامه نویس‌ها اجرا می‌شود. نمونه‌هایی که از UI می‌توان نام برد عبارتند از: استایل ظاهر اصلی طراحی سایت چگونه می‌باشد؟ استایل باکس مربوط به بنرهای تبلیغاتی چگونه می‌باشد؟ آیا رنگ دکمه جستجو با رنگ اصلی طراحی وب سایت هماهنگ می‌باشد؟

تفاوت UX وUI در طراحی وب سایت چیست؟-طراحی سایت

تفاوت بین UI و UX

UI در بخش دیجیتالی فرآیند قرار دارد اما UX به فرآیند غیر دیچیتالی مانند تولید و تحویل سروکار دارد. UI بر چگونگی ظاهر طراحی کاربر تمرکز دارد اما UX بر روی تاثیری که طراحی روی کاربر می‌گذارد اشاره دارد. UX بر روی کلیت پروژه تمرکز دارد اما UI بیشتر با جزئیات پروژه سروکار دارد. لازم به ذکر است ممکن است طراحی سایت شما بدون وجود UX دارای ظاهری زیبایی باشد اما از عملکرد ضعیفی برخوردار خواهد بود. در طراحی UI با توجه به سلیقه طراح و در طراحی UX با نیاز و خواسته‌های کاربران پیش می‌رود. دقت کنید که در طراحی UX روانشناسی و عمق مفاهیم دارای اهمیت می‌باشد اما در طراحی UI برخلاف UX مواردی قابل مشاهده است مانند تصاویر و ویدیو که دارای اهمیت می‌باشد.

چگونه طراح UI شویم؟

اگر به UI علاقه دارید و می‌خواهید در این زمینه فعالیت کنید باید بر روی مسائل مهمی که در این زمینه جز واجبات می‌باشد تسلط لازم را داشته باشید. به عنوان مثال باید با نحوه استفاده از رنگ‌ها آشناییت داشته باشید. یکی از مهمترین عناصر در طراحی UI فونت‌ها می‌باشد که باید آن‌ها را بلد باشید و در طراحی سایت خود به کار ببرید علاوه بر آن به تایپوگرافی و چینش حروف در یک سایت یا محصول سروکار دارد همچنین باید به ابزارهای طراحی UI مانند Axure، Adobe Illustrator، photoshop مسلط باشید. برای تبدیل شدن به یک طراح رابط کاربر باید مهارت‌های خود را تقویت کنید مانند پرورش حس زیبایی شناسی، تجربه کاربری، توانایی کدنویسی.
برای یادگیری این روش می‌توانید با مشاهده ویدیوهای آموزشی سایت Toplearn، Faranesh، daneshjooyar و... به راحتی یاد بگیرید. طراحی سایت‌های دیگری برای ایده گرفتن وجود دارد که عبارتند از: سایت Behance که یکی از سایت‌هایی است که نمونه کارهای افراد مختلف در اکثر نقاط جهان قرار داده است. سایت Dribble که به ترغیب کردن طراحان می‌پردازد تا با بارگذاری کار خود تجربه طراحی خود را با دیگران به اشتراک بگذارد.

طراحی UI اپلیکیشن

یکی دیگر از روش‌هایی که با UI می‌توان انجام داد طراحی اپلیکیشن می‌باشد. که برای ایجاد یک اپلیکیشن مناسب، فقط آشنایی به گرافیک به تنهایی لازم نمی‌باشد بلکه نیازمند افرادی می‌باشد تا با آشنایی با تجربه کاربری UX، ساختار سیسم‌های مورد نیاز، تکنولوژی‌های مرتبط با طراحی اپلیکیشن و محدودیت‌هایی که در برنامه نویسی وجود دارد آشنا باشند. اگر می‌خواهید یک اپلیکیشن موبایلی حرفه‌ای داشته باشید می‌توانید کار خود را به دست بهترین شرکت طراحی سایت بسپارید تا آن‌ها با تیم حرفه‌ای که در اختیار دارن بهترین کار را در اختیار مشتریان خود قرار دهند.