با پیشرفت تکنولوژی کسب‌وکارها در تلاشند تا بهترین خدمات را برای مشتریان خود ارائه دهند به همین منظور با طراحی وب سایت خود را با دنیای مدرن وقف می‌دهند. عوامل مختلفی در کسب ‌و کار حائز اهمیت می‌باشد از جمله نحوه خدمات دادن به مشتری، چگونگی طراحی وب سایت، طراحی لوگو، گرافیک، رنگ‌بندی سایت و.... که ما در این بخش می‌خواهیم به اهمیت لوگو در کسب ‌و کار بپردازیم.
لوگوها از دیرباز در اکثر نقاط جهان وجود داشته‌اند افراد به نحوی منظور خود را برای دیگران به نمایش می‌گذاشتند. لوگو در واقع نماد کسب‌ و کار می‌باشد، یعنی زمانی که اسم برند مورد نظر مطرح می‌شود ناخوداگاه در ذهن افراد لوگوی آن برند نمایان می‌شود. توجه کنید در طراحی سایت شرکتی یا طراحی سایت فروشگاهی خود لوگوی مختص به خود را قرار دهید تا کسب ‌و کار شما را رسمی کند.

لوگو چیست؟

لوگو که یک واژه لاتین می‌باشد و به معنی نشانه، آرم یا نماد به کار می‌رود. لوگو یک عنصر گرافیکی می‌باشد که می‌تواند از تصویر و یا نوشته طراحی شود. شکل‌ها و رنگ‌ها تاثیر زیادی بر روی ذهن افراد می‌گذارد هدف از طراحی لوگو سرعت بخشیدن در ثبت ماندگاری برند در ذهن افراد می‌باشد. لوگو را می‌توان بر اساس استفاده از عناصر به سه دسته تقسیم کرد: استفاده از نوشتار، استفاده از تصویر، استفاده از ترکیب نوشتار و تصویر.
لوگو با استفاده از عنصر تصویر : یعنی کسب‌ و کارها از تصاویر برای لوگوی خود استفاده می‌کنند به عنوان مثال برای گاوداری از تصویر گاو استفاده می‌کنند.
لوگو با استفاده از عنصر نوشتار: در این دسته کسب‌ و کارها با استفاده از نوشته لوگوی خود را برای افراد به نمایش می‌گذارد برای مثال طراحی سایت دیجی کالا که برای لوگوی خود از عبارت digikala استفاده کرده است.
عناصر ترکیب نوشتار و تصویر: در این روش از طراحی لوگو هم از واژه‌ها و هم از تصاویر برای نمایش گذاشتن لوگوی کسب ‌و کار خود استفاده شده است. برای مثال برند نایک که از این روش در طراحی لوگوی خود استفاده می‌کنند مثال‌های دیگری که می ‌توان نام برد مانند PUMA و همراه اول...
لوگو شعاری: در این روش از عناصر لوگو با استفاده از شعار یک برند برای بازدید کنندگان مطرح می‌شود برای مثال شرکت نوکیا با استفاده از نزدیک شدن دو دست برقراری ارتباط را برای بازدید کنندگان نمایش می‌دهد. نمونه لوگوی برندهای مطرح در تصویر زیر نمایش داده شده است.

اهمیت لوگو در کسب و کار-طراحی سایت

تاثیر لوگو

لوگو تاثیرات بسیار مهمی را در کسب ‌و کار مورد نظر برجای می‌گذارد. با استفاده از لوگو می‌توانید هویت و اعتبار کسب ‌و کار خود را افزایش دهید و آن را رسمی کنید. از آن‌جایی که لوگو بر روی بسته بندی ها، طراحی سایت و کارت ویزیت قرار می‌گیرد به عنوان معرف شما برای کاربران و مشتریان در تمام دنیا شناخته می‌شود. همچنین می‌توان تجارت شمارا به مشتریان جدیدی معرفی کند. لوگوی شما اگر جذاب باشد شک نکنید مشتریان زیادی را جذب کسب ‌و کار خود خواهید کرد. یک لوگوی خوب نشان‌ دهنده‌ی این است که شما چه کسی می‌باشید و چه کاری را انجام می‌دهید. در دسترس بودن لوگو یعنی می‌توانید در هر جا لوگوی خود را به نمایش بگذارید در طراحی وب سایت در بسته بندی‌های محصولات و... این روش تاثیر بسیار روش موثری می‌باشد.

دلایل اهمیت لوگو برای کسب ‌و کار

لوگو، برای کسب ‌و کارها از ضرورت بالایی برخوردار می‌باشد از جمله توجه مخاطبین و افراد را جلب می‌کند. لوگوی شما اولین موردی است که در دید بازدید کنندگان قرار می‌گیرد و می‌تواند بر روی آن‌ها تاثیرگذار باشد پس توجه کنید تا همیشه از لوگوی خاصی و منحصر به فرد استفاده کنید که مشابه آن وجود نداشته باشد چرا که باعث به اشتباه انداختن افراد می‌شود و همچنین اعتماد افراد را نسبت به کسب‌ و کار شما را از بین می‌برد. لوگو حرفه‌ای بودن شما را اثبات می‌کند همچنین وفاداری برند شما را تقویت می‌کند. شما را از رقیبان جدا می‌کند و جلو می‌اندازد علاوه بر این ارتباط عاطفی خوبی را در بین افراد ایجاد می‌کند. تصویر زیر نمونه‌ای از لوگوی خودروهای معروف می‌باشد.

اهمیت لوگو در کسب و کار-طراحی سایت

ویژگی‌های لوگوی تاثیرگذار

یک لوگو در عین سادگی می‌تواند بسیار زیبا و جذاب باشد همچنین طرح شما نباید شلوغ و پیچیده باشد تا مشتریان را گمراه کند. رنگ‌ها هر کدام حرف‌هایی برای گفتن دارند یعنی بر روی احساسات افراد تاثیرات مهمی را می‌گذارد که شما با توجه به این که در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کنید باید رنگ مناسب کار خود را انتخاب کنید و آن را به کار ببرید. برای مثال اگر کسب ‌و کار شما مرتبط با کودکان می‌باشد می‌توانید از رنگ‌های صورتی و شاد استفاده کنید.
توجه کنید که از همان ابتدا بر روی لوگوی خود فکر کنید تا دیگر به فکر تغییرات در آن در آینده نباشید چرا که افراد آن لوگوی قبل را در ذهن خود حک کرده و با تغییر آن ذهنیت بدی را در آن‌ها جای می‌گذارید. لوگو باید بتواند در نمایشگرهای مختلفی در هر سایزی به راحتی نمایش داده شود. یعنی در طراحی سایت آگهی یا بنرهای تبلیغاتی تبلیغ در گوگل و سایر روش‌های تبلیغاتی به درستی نمایش داده شود. همچنین باید به دو صورت سیاه و سفید و تمام رنگی مورد استفاده قزار بگیرد بدون اینکه مفهوم آن عوض شود.

سوالات متداول:

چه کسی لوگو را طراحی می‌کند؟
لوگو را گرافیست با تجربه و دانش تخصصی که در اختیار دارد طراحی می‌کند قبل از اینکه اقدام به سفارش کنید حتما به تحقیق و بررسی شرکت‌های مورد نظر بپردازید و در بین آن‌ها بهترین شرکت طراحی سایت و شرکت گرافیکی را برگزینید.

چه کسب‌ و کارهایی حتما باید لوگو داشته باشند؟
همه‌ی کسب ‌و کارهایی که اقدام به فروش محصولات و یا ارائه خدماتی می‌کنند حتما باید لوگوی مختص به خود را داشته باشند.

هدف از طراحی لوگو چیست؟
هدف یک لوگو این است تا با استفاده از تصاویر، نوشته‌ها و یا آیکن‌ها نماد و معرف خوبی از تجارت باشد.