در دنیای اینترنت الگوریتم‌های مختلفی برای کمک به گوگل استخدام شده‌اند تا بتوانند وب سایت کاربرپسندی را بیابند و در اختیار کاربران قرار دهند یکی از الگوریتم‌هایی که در دنیای سئو از اهمیت بالایی برخوردار است Mobile First Index می‌باشد که گوگل با استفاده از این استخدام این الگوریتم‌ها توانسته تا رضایت اکثر کاربران موبایلی را جلب نماید.
در گذشته قبل از به وجود آمدن گوشی‌های هوشمند، نسخه Desktop از ارزش بالایی برخوردار بود و گوگل بیش‌تر توجه خود را بر نسخه Desktop قرار می‌داد اما به مرور زمان با ظهور گوشی‌های هوشمند و افزایش کاربران موبایلی گوگل هم تمرکز خود را بر نسخه‌ی موبایلی قرار داد.

الگوریتم mobile first index-طراحی سایت

هدف از ایجاد الگوریتم Mobile First Index

همانطور که در بخش‌های قبلی بیان کردیم گوگل به کاربران موبایلی بسیار اهمیت می‌دهد به همین منظور الگوریتمی را استخدام نموده تا به راحتی نتایج خوبی را برای کاربران بیابد و در نتایج جستجوی آن‌ها نمایش دهد. هدف از ایجاد این الگوریتم، این است تا کاربران از وبگردی در اینترنت رضایت کافی را داشته باشند.

تاثیر الگوریتم Mobile First Index بر سئوسایت

این الگوریتم تاثیر بسیار بالایی را بر روی سئو سایت می‌گذارد. اگر شما به Responsive بودن وب سایت خود توجه کنید و کاربران موبایلی بسیاری را جذب وب سایت خود کنید باعث می‌شود تا از محبوبیت بالایی در نظر گوگل برخوردار شوید معمولا افراد متخصص بیش‌تر تمرکز خود را بر نسخه Desktop قرار می‌دادند که با اهمیت دادن گوگل به کاربران موبایلی باعث شده تا کارشناسان و متخصصان هم بر نسخه موبایلی اهمیت بسیاری دهند. الگوریتم‌ Mobile First Index وب سایت‌هایی که از محتوای تکراری استفاده می‌کنند و همچنین به خرید Backlink می‌پردازند را شناسایی کرده و رتبه آن‌ها را کاهش می‎‌دهد.

نکات مهمی که باید در مورد Mobile First Index بدانید

کسانی که از اول به Mobile Friendly بودن سایت خود اهمیت داده‌اند رتبه بهتری را از نظر گوگل دریافت می‌کنند. توجه کنید تا حتما همه لینک‌ها را در Sitemap خود، هم در Desktop و هم در نسخه Mobile چک کنید تا یکسان باشد لینک هایی مانند تماس با ما، صفحه اصلی خانه همچنین خدماتی که ارائه می‌دهید و...
تمامی تگ‌ها مانند تگ عنوان، نشانه گذاری ها به علاوه کدهای Schema باید هم در نسخه Desktop و هم در نسخه موبایل یکی باشد. گوگل به Responsive بودن سایت بسیار اهمیت می‌دهد، بنابراین حتما به جای اینکه یک نسخه جدایی را برای موبایل خود طراحی کنید، به Responsive بودن سایت خود اهمیت دهید. سعی کنید تا حدالامکان در سایت خود از طراحی Flash استفاده نکنید طراحی به این روش بسیار زیباست اما توجه کنید که هر گوشی هوشمندی از آن پشتیبانی نمی‌کند بنابراین کاربران، در مواجه با آن دچار مشکلاتی می‌شوند به همین منظور از طراحی به روش Flash اجتناب کنید.
از لحاظ ساختار هم حتما به سایت خود توجه کنید تا همه مواردهای مهم مانند محتوا، تصویر و... همانطور که در نسخه دسکتاپ خود مشاهده می‌نمایید همانطور هم در نسخه موبایلی خود آن را ببینید. به icon وب سایت خود اهمیت دهید و توضیحات مناسبی را برای آن قرار دهید چنانچه icon سایت شما بدون توضیح بود خزنده‌های گوگل از Index کردن آن صرف نظر می‌کنند.
به هیچ عنوان محتوای پنهانی که کاربران نتوانند آن را ببینند، در وب سایت خود قرار ندهید چرا که گوگل به محتوای پنهان واکنشی نشان نمی‌دهد بنابراین هر چیز مهمی را که باید افراد آن را ببینند، در جلوی دید آن‌ها قرار دهید. به Sidebar و Footer سایت خود توجه کنید. توجه کنید تا محتوایی که دارای اهمیت می‌باشد را در بخش‌های Sidebar و Footer قرار ندهید چرا که ممکن است تا برخی اوقات این بخش‌ها نمایش داده نشود.

الگوریتم mobile first index-طراحی وب سایت

روش‌های فعال کردن الگوریتم Index

روش‌هایی که به فعال کردن الگوریتم Index کمک می‌کند عبارتند از:
به وبلاگ گوگل سر بزنید: گوگل روش‌هایی که بتوانید از این الگوریتم به خوبی استفاده کنید را در اختیار شما قرار می‌دهد تا Rank سایت خود را افزایش دهید و به خوبی از آن بهره مند شوید.
سریع‌تر وب سایت خود را Responsive کنید: شما باید هر چه زودتر اقدامات لازم را جهت Responsive بودن وب سایت خود انجام دهید. تاکید زیاد گوگل بر Responsive بودن وب سایت این است تا شما هر محتوایی برای کاربران خود قرار می‌دهید به راحتی کاربران موبایلی هم از آن را در نسخه موبایل بهره مند شوند.

چطور متوجه شویم که نسخه موبایلی سایت به صورت درست، نمایش داده می‌شود؟

اگر صاحب طراحی فروشگاه اینترنتی یا طراحی سایت شرکتی می‌باشید باید Mobile Friendly بودن سایت خود را چک کنید تا رتبه بالایی را از نظر گوگل دریافت نمایید برای بررسی Mobile Friendly بودن، می‌توانید از سایت و اپلیکیشن‌هایی که گوگل آن‌ها را برای کاربران خود معرفی کرده استفاده نمایید برای آنالیزMobile Friendly بودن وب سایت می‌توانید از سایت https://search.google.com/test/mobile-friendly که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار داده است استفاده نمایید و از طریق آن به بررسی Friendly Mobile سایت خود بپردازند.