این روزها در برخی طراحی سایت خبری مطالبی مبتنی بر هک شدن اطلاعات و حساب افراد را خواندیم که باید برای جلوگیری از این موضوع باید به رمز نگاری اطلاعات و حساب های بانکی بیش‌تر توجه نماییم. رمزنگاری، به معنای تعبیه رمزی به منظور ایمن ماندن اطلاعات مورد استفاده می‌باشد که اطلاعات مربوطه توسط هکران هک نشود و حساب افراد خالی نشود. بلاک چین که یکی از تکنولوژی‌های رو به رشد می‌باشد که آثار آن را در برخی مکان ها مشاهده می‌کنیم برای مثال: پول‌های دیجیتال، رای گیری های الکترونیکی و مزایده‌هایی که وجود رمز در آن از موارد مهم می‌باشد که باید بر اصول رمز نگاری آن، دقت شود.

الگوریتم های رمزنگاری بلاک چین-طراحی سایت

بلاک چین Blockchain با سه روش اطلاعات را در خود ذخیره می‌کند: ذخیره کردن اطلاعات در رابطه با معامله و تراکنشات انجام شده. مشخصات افرادی که در بحث معاملات شرکت کرده بودند. و روش سوم هم، اطلاعاتی که از سایر بلوک‌ها جدا می‌کند را حفظ می‌نماید.
در کل اطلاعات مهمی وجود دارد که نباید در اختیار دیگرا قرار بگیرد و باید به صورت مخفی از آن استفاده کنند.Data مهمی که باید حتما پنهان شوند عبارتند از: مدارک مهم و اسناد مربوط به اشخاص، اطلاعات پزشکی و درمانی، اعداد مربوط به کارت های بانکی و حساب بانکی، نامه های شخصی، موارد مرتبط به بانک ها و ادارات می‌باشد.

Hash در رمزنگاری

هش Hash: اصطلاحی که در سیستم بلاک چین بسیار مشاهده می‌شود هش Hash می‌باشد که به عملیاتی گفته می‌شود که با انجام محاسبات ریاضی به رمز نگاری می‌پردازند در واقع هدف اصلی این سیستم این است که از تقلباتی که ممکن است به وجود بیاید جلوگیری کند سیستم هش Hash همیشه ثابت می‌باشد.
همانطور که مطلع هستید رمزنگاری ها می‌تواند ضعیف یا قوی باشد که قدرت آن با توجه به جایگاه آن مورد سنجش قرار می‌گیرد. تکنیک ها و اصولی که در رمزنگاری به کار رفته می‌شود را می‌توان به چندین روش مختلف طبقه بندی نمود.رمزنگاری بلاک چین Block Chain از الگوریتم‌های مختلفی برخوردار است که در این بخش به آن‌ها می‌پردازیم:

الگوریتم Scrypt

این نوع از الگوریتم که برای رمزنگاری به کار می‌رود در ارزهای دیجیتال به وجود آمد در این الگوریتم که به افزایش سرعت Hash می انجامد از طرفی هم این بلوک ها فضای کمتری را می‌گیرد.

الگوریتم X11

الگوریتم X11 یکی از الگوریتم های محبوب و موفق در ارز دیجیتال می‌باشد در این روش از الگوریتم که روش کار کرد آن همانند Scrypt می‌باشد عملکرد این الگوریتم، با استفاده از تکنولوژی به نام Private Send می‌باشد که می‌تواند قابلیت نمایش دادن کاربر به صورت ناشناس، در حین انجام تراکنشات را دهد.

الگوریتم Ethash

این الگوریتم که مخصوص Ethereum می‌باشد و توسط فردی به نام Ethereum ایجاد شده. الگوریتم Ethash که برای اثبات Hash بوده و به گونه ای ایجاد شده و مقاومت بالایی در مقابل برخی دستگاه‌ها مانند asic برخوردار می‌باشد این الگوریتم به افراد کمک می‌کند تا با کامپیوترهای معمولی خود بتوانند Ethereum را خارج نمایند.
( Ethereum چیست؟ اگر بخواهیم تعریف ساده از Ethereum داشته باشیم می‌توان یک زیر ساخت آزادی مبتنی بر فناوری Block Chain اشاره کرد که می‌توان به اجرای آن بر روی کامپیوترهایی که غیر متمرکز اشاره نمود. Ethereum تلاش نموده تا افراد کارهای خود را به تنهایی انجام دهند و دیگر نیازی به بانک ها و سازمان های دیگری نداشته باشد این سیستم کدهای کامپیوتری را ایجاد نموده تا افراد بتوانند علاوه بر پول سایر موارد را به صورت غیر متمرکز اجرا نمایند.)

ویژگی‌های توابع رمز نگاری

توابع رمز نگاری باید طوری عمل نمایند تا مشکلی را در روند پروسه به وجود بیاورد ویژگی‌های توابع مناسب عبارتند از:
• ثابت بودن نتایج: تابع‌ها باید به نحوی عمل کند که هر ورودی که در آن وارد می‌شود توابع ها یک پاسخ مشخصی را داشته باشند هر چقدر هم که این ورودی تکرار شود همواره باید جواب خروجی مشخص و قطعی باشند.

• تکراری نبودن الگو: از آن جایی که توابع ها از ورودی های خاصی بهره مند می‌باشند بنابراین باید از خروجی های متفاوتی برخوردار باشند همانطور که از سیستم هش استفاده می‌شود بنابراین احتمال این که خروجی ها تکراری شوند به صفر می‌رسد.

• انعطاف ناپذیر بودن در تغییرات : یکی دیگر از ویژگی هایی که باید تابع ها داشته باشند این است که با یک تغییر کوچک باید خروجی متفاوتی را ارائه دهند که این موضوع را بیش تر در بحث‌های ارز دیجیتالی مشاهده می‌نماییم.

• قابلیت محاسبه سریع: توجه کنید که تابع رمزنگاری باید طوری باشد تا رایانه ها بتواند داده ها را به سرعت Hash نمایند و خروجی که از رمزنگاری برخوردار شده است را ارائه دهند.

الگوریتم های رمزنگاری بلاک چین-طراحی وب سایت

کیف پول ها در ارز دیجیتال

توابع رمز نگاری باید طوری عمل نمایند تا مشکلی را در روند پروسه به وجود بیاورد ویژگی‌های توابع مناسب عبارتند از:
از زمانی که ارزهای دیجیتالی وارد دنیای تکنولوژی شدند باید روشی برای حفظ و نگهداری آن ارزها در نظر گرفته می‌شد که کیف پول ها در واقع به مجموعه ای از توابع و الگوهایی اطلاق می‌شود که رمز نگاری شده اند که به ذخیره و نگهداری ارزهای دیجیتالی می‌انجامد.