گوگل برای شناسایی طراحی وب سایت ‌ها الگوریتم‌های مختلفی را استخدام کرده تا به راحتی و بدون اشتباهی همه موارد طراحی سایت‌ها را بررسی کرده و امتیاز مورد نیاز را بدهند. الگوریتم‌هایی مانند الگوریتم پاندا، الگوریتم پنگوئن، الگوریتم مرغ مگس خوار، الگوریتم کبوتر، الگوریتم موبایل گدون گوگل، الگوریتم Page layout و... یکی دیگر از این الگوریتم‌های جدید گوگل رنک برین Rank Brain می‌باشد که زیر نظر هوش مصنوعی است. مهمترین وظیفه‌ای که رنک برین دارد این است که به درک و تشخیص مفهوم جستجوی افراد می‌پردازند که بر اساس شناخت رفتار کاربران مواردی که مناسب آن‌ها باشد برای پاسخ در SERP قرار می‌دهند.

الگوریتم رنک برین Rank brain

Rank Brain بخشی از کل الگوریتم جستجوی Google می‌باشد. در واقع یک برنامه کامپیوتری است که برای ردیابی میلیاردها صفحه و یافتن صفحات مربوط به نتایج جستجو را ظاهر می‌سازد. جالب است بدانید که الگوریتم رنک برین نیز مانند الگوریتم مرغ مگس‌ خوار عمل می‌کند اما دارای ویژگی‌های پیچیده‌تری نسبت به آن می‌باشد در واقع به تفسیر معنایی کلماتی که افراد در بخش جستجو قرار می‌دهند می‌پردازد.
برای مثال فرض کنید که افراد این عبارات را در بخش جستجو می‌نویسند: سفارش اینترنتی شال، سفارش اینترنتی شال در تهران، بهترین سایت برای خرید شال. با جستجوی این موارد گوگل رنک برین متوجه می‌شود که مفهومی که در پشت این کلمات قرار دارد این است که فرد به دنبال یک طراحی سایت فروشگاهی برای خرید شال می‌باشد. پس از این که الگوریتم رنک برین متوجه شد که فرد به دنبال چه سایتی است بنابراین طراحی سایت‌های مرتبط را با استفاده از رتبه های که از گوگل گرفته‌اند را در اختیار افراد قرار می‌دهند.

الگوریتم رنک برین Rank Brain چیست؟-طراحی سایت

برای بهبود رتبه از نظر گوگل رنک برین چه کاری لازم است انجام دهید؟

کلمات کلیدی را با تحقیق و بررسی انتخاب کنید: یکی از مهمترین بخشی که در رنک برین وجود دارد درک مفهوم کلمات می‌باشد چیزی که می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد قبل از انتخاب کلمات کلیدی تحقیق و بررسی درباره آن می‌باشد. به زبان خودمانی بنویسید: تلاش کنید تا از زبان ساده و کلماتی که بیش‌تر افراد از آن استفاده می‌کنند بنویسید همچنین جملات را تا جایی که امکان دارد سخت نکنید کاربران معمولا از ساده‌ترین کلمات و جملات استفاده می‌کنند مگر این که به دنبال عبارت تخصصی باشند.
همچنین نوشتن به زبان ساده باعث می‌شود تا به بهینه سازی سایت شما نیز کمک کند وبمستران گوگل همیشه توصیه می‌کنند تا به زبان راحت و ساده‌ای بنویسند به طوری که انگار در حال صحبت کردن می‌باشند در نهایت پس از نوشتن آن را برای دیگران بخوانید تا اگر جایی نامفهوم بود به اصلاح آن بپردازید.

تاثیر رنک برین بر سئو سایت

متخصصان سئو بر این عقیده هستند که با وجود رنک برین در آینده بر رتبه و جایگاه بسیاری از طراحی سایت ها اثر خواهد گذاشت. رنک برین قادر به تشخیص معانی عبارت و واژه‌ها است و سعی بر نشان دادن نتایجی دارد که با عبارت جستجو شده مرتبط باشد. همانطور که می‌دانید بهینه سازی سایت و استراتژی‌های سئو سایت دچار تغییراتی شده است رنک برین هم بیشتر از الگوریتم‌های دیگر از حساسیت بالایی برخوردار می‌باشند این الگوریتم با استفاده از روشی که از سیستم هوش مصنوعی استفاده می‌کنند روز به روز بیشتر بر سئو کلاه سیاه غلبه کرده آن را از بین می‌برد. در واقع تاثیر رنک برین بر سئو سایت این است که به کاربران کمک می‌کند که بهترین نتایج‌ها را برای جستجوی آن‌ها قرار دهد تا رضایت کاربران را جلب کند که به این ترتیب مدت زمان ماندگاری کاربران در سایت افزایش پیدا می‌کند.

زمان حضور کاربر Dwell Time بر Rank brain

به زمان حضور یک کاربر در صفحه طراحی سایت Dwell Time گفته می‌شود. در الگوریتم گوگل رنک برین فقط کاربرانی که مستقیم از طریق نتایج جستجو وارد صفحه طراحی سایت می‌شوند مورد توجه قرار می‌گیرند. گوگل نیز بر اساس آی پی IP افراد متوجه می‌شوند که کاربر از چه مرورگری وارد سایت شده و چه مدتی در آن حضور داشته را شناسایی می‌کند که به آن Dwell Time می‌گویند. بنابراین شما باید بر روی محتوای خود بسیار حساس باشید و بهترین محتوا را برای افراد ارائه دهید تا رنک برین رتبه سایت شما را بالا ببرد.

آیا واقعا الگوریتم رنک برین بر گوگل کارایی دارد؟

گوگل اعلام کرد که Rank Brain واقعا تاثیر گذار بوده و از کارایی بالایی برخوردار می‌باشد. گوگل همیشه قبل از ارائه الگوریتم‌های خود آزمایش‌های کوچکی انجام می‌دهد که در صورت مفید بودن اقدام به ارائه تغییرات بزرگ می‌کند از آن‌جایی که سومین فاکتور اصلی در رتبه بندی صفحات رنک برین می‌باشد روزبه‌روز به اهمیت آن اضافه می‌شود.