به طور کلی روش های زیادی برای بهبود و ارتقای سئو سایت موجود می باشد. یکی از این روش ها استفاده Lazy Load است. نکته مهمی که در یک وب سایت وجود دارد استفاده بهینه از حجم وب سایت است. همه ما می دانیم که تقریبا 70 درصد از حجم یک وب سایت را تصاویر و ویدیو ها به خود اختصاص می دهند. برخی مواقع دیده شده به دلیل سنگین بودم حجم وب سایت محتواها برای کاربر نمایش داده نشده است.
کاربرانی که از طریقه نتایج گوگل وارد وب سایت شما می شوند. به دنبال سرعت بالا هستند. نتایج و آمار نشان می دهد که اگر زیر دو ثانیه تصاویر و محتواها به نمایش در نیاید صفحه را می بندند و وب سایت بعدی را باز می کنند. بنابراین باید به دنبال راه های مختلفی برای بالا بردن سرعت وب سایت خود باشید.
یکی از بهترین راه استفاده از افزونه لود تنبل است. حالا سوالی که پیش می آید این است که این افزونه چیست؟ در ادامه با مکا همراه باشید تا پاسخ سوالات خود را بیابید.

لود تنبل یا Lazy Load چیست؟

در تعریف این افزونه می توانیم بگوییم که تصاویر را به شکلی غیر همگام نسبت به محتواهای دیگر بارگذاری می کند. به این معنی که بعد از اینکه قسمت اصلی و هدر سایت و محتوا به مخاطب نمایش داده شد، در مرحله بعد تصاویر شروع به لود شدن می کنند. در واقع با استفاده از این تکنیک تصاویر و ویدیو ها در زمان نیاز بارگذاری می شوند.
به عنوان مثال یک محتوای آموزشی را در نظر بگیرید که دارای تصاویر زیادی است. نمایش دادن این تصاویر زیر دو ثانیه امکان ندارد. در این شرایط با استفاده از این افزونه این امکان را ایجاد می کنید که تصاویر قدم به قدم زمانی که کاربر به ان ها میرسد لود شود.

افزونه Lazy Load و کاربرد آن در سئو

افزونه Lazy Load چگونه عمل می کند؟

این افزونه این امکان را برای شما ایجاد می کند که وب سایت در حالت DOM قرار می گیرد. جلوی دانلود شدن تصویر و ویدیو ها را می گیرد. بعد از این کار وظیفه دانلود تصاویر به عهده جاوا اکسریپت است. با استفاده از روش Determine بعد از این که کاربر اسکرول کرد. تصاویر و ویدیوهای پایین صفحه به نوبت لود می شوند.
در واقع استفاده از این روش باعث می شود دانلود و نمایش فایل های اضافی تا زمانی که کاربر به آن ها نیازی ندارد، انجام نشود. پس نتیجه می گیریم که با نصب این افزونه بر روی ورد پرس خود تصاویر و فیلم های شما زمانی دانلود می شوند که کاربر به محل قرار گرفتن آن ها مراجعه کند. می توانید به میزان قابل توجهی سرعت وب سایت خود را افزایش دهید.

پیاده سازی افزونهLazy Load برای تصاویر و ویدیوها

در حالت عادی وقتی مرورگر یک سایت را لود می کند. در ابتدا همه کد های HTML و CSS و JS و تصاویر دانلود می شود. اما شما می توانید با نصب این افزونه یک تغییر ایجاد کنید. به این صورت که فقط آن بخشی از صفحه که در مانیتور مشخص است لود شود.
با این کار سرعت بارگذاری وب سایت شما افزایش می یابد و این افزایش سرعت به شما کمک می کند تا تجربه کاربری بهتری داشته باشید. کند بودن یک وب سایت باعث خسته شدن کاربر می شود و تجربه کاربری شما منفی باشد افت زیادی در رتبه خود پیدا می کنید.

مزایای استفاده از افزونه های لود تنبل

استفاده از این نوع افزونه دارای مزایای ویژه ای برای وب سایت شما می باشد. در ادامه مقاله تعدادی از این مزایا را معرفی می کنیم. با ما همراه باشید.

کم شدن زمان لود:

استفاده از این افزونه برای وب سایت هایی که حجم تصاویر و ویدیو های بالایی دارند باعث می شود محتوای اولیه در صفحات وب سایت شما با سرعت بیشتری لود شود.

کاهش استفاده از پهنای باند:

با استفاده از این افزونه و اماکن لود شدن تصاویر در صورتی که کاربر به آن نیاز داشته باشد. میتوانید از استفاده بیهوده از پهنای باند خود جلوگیری کنید. با توجه به اینکه کاربرانی که وارد صفحات وب سایت می شوند تا پایان محتوا را دنبال نمی کنند. اگر تمام تصاویر و ویدیو ها همزمان لود شوند در واقع پهنای باند بیهوده ای مصرف شده است.

بارگذاری DOM:

اگر برای نمایش محتواها از جاوا اسکریپت استفاده می کنید بارگذاری DOM بسیار ضروری می باشد. یکی از مهم تیرن وظایفی که اسکریپت ها بر عهده دارند توقف تا بارگذاری DOM است.

بهترین افزونه های Lazy Load وردپرس

استفاده از انواع افزونه یک تکنیک موثر برای بهینه سازی وب سایت و سئوی سایت شما می باشد. در ادامه همراه ما باشید تا افزونه های Lazy Load را بررسی کنیم.
1. افزونه Smush
2. افزونه a3 Lazy Load
3. افزونه Optimole
4. افزونه Lazy Load by WP Rocket
5. افزونه Lazy Loader
6. افزونه Speed Up – Lazy Load
7. Lazy Load for Videos

افزونه Smush

این افزونه سازگاری مناسبی با انواع تم های وردپرس و دیگر افزونه ها دارد. Smush یکی از بهترین و کامل ترین افزونه های Lazy Load برای بهینه کردن تصاوی است. استفاده از این افزونه این امکان را به شما می دهد تا کاربران را در وب سایت خود نگه دارید. همه ما میدانیم که استفاده یک کاربر با زمان مناسب تاثیر زیادی در رتبه سئوی شما دارد.
در بررسی این افزونه نکته مهمی که وجود دارد این است که برای فعال کردن لود تنبل نیازی به خرید نسخه کامل Smush ندارید. این افزونه از لحاظ سرعت و کیفیت در بالاترین رتبه قرار دارد. در ادامه تعدادی از ویژگی های قابل توجه آن را بررسی می کنیم.

1. با استفاده از تکنیک های فشرده سازی و بدون کوچکترین افت کیفیت تصاویر را بهینه می کند.
2. توانایی پشتیبانی از فایل های JPEG ، GIF و PNG را دارد.
3. در هر دایرکتوری می تواند تصاویر را بهینه کند.
4. با یک کیلیک امکان بهینه سازی 50 تصویر را دارد.
5. تصاویری که حجم بالایی دارند و سرعت سایت شما را کم می کنند شناسایی می کند.
6. در زمان بارگذاری بهینه سازی خودکار انجام می شود.
7. تصاویر بدون محدودیت تعداد دوره بهینه می شوند.
8. تصاویر با حچجم بالا فشرده می شوند.
9. می تواند در فضای دیسک شما صرفه جویی کند.
10. فایل اصلی تصاویر ذخیره می شوند.
11. سازگاری با افزونه Amazon S3
12. سازگار با گالری NextGEN
13. حذف یا نگهداری متادیتای تصاویر
14. پشتیبانی از افزونه WP Retina 2x
15. سازگاری با پروتوکل HTTPS
16. سازگاری با WPML

وابستگی به اینترنت

افزونه a3 Lazy Load

این افزونه هم یکی از محبوب ترین افزونه های وردپرس است. توصیه می کنیم وب سایت هایی که دارای تصاویر و ویدیوهای زیادی هستند حتما از این افزونه استفاده کنند. نکته قابل توجه این افزونه در کنار بهینه سازی تصاویر گزینه های سفارشی سازی بر روی iframes و فیلم ها است.
نصب این افزونه با توجه به سازگار بودن با موبایل برای کسانی که به دنبال کاربر پسند بودن ساتی خود هستند بسیار مناسب است. به دلیل داشتن تنظیمات زیاد می توانید چگونگی لود شدن تمام گزینه های سایت را مشخص کنید. بعد از اینکه افزونه را فعال کردید در قسمت منو تنظیمات با عنوان a3 Lazy Load مواجه می شوید که عملکرد را بسیار ساده نمایش می دهد.

افزونه Optimization Image & Lazy Load

این افزونه هم با هدف بهبود کارایی تصاویر به یکی از محبوب ترین افزونه های وردپرس تبدیل شده است. در این افزونه هم مانند دیگر افزونه ها با توجه به کامل بودن آن می توانید از نسخه رایگان آن استفاده کنید. مانند ذیگر افزونه ها توانایی ارائه تمام ابزار ها برای بهینه سازی تصاویر را دارد. Optimole امکان بهینه سازی 1GB تصویر را در هر ماه برای کاربران خود فراهم می کند.
نکته قابل توجهی که در استفاده از این افزونه وجود دارد این است که اگر وب سایت شما از CDM ها استفاده می کند. می تواند بدون نیاز به تنظیمات اضافه به فعالیت خود ادامه دهد و مشکلی در روند کار ایجاد نمی شود. در ادامه برخی از ویژگی های این افزونه را بررسی می کنیم.

1. تصاویر به صورت اتوماتیک بهینه می شوند.
2. تصاویر بر اساس نوع مرورگر و نوع دیوایس کاربر بهینه می شوند.
3. توانایی پشتیبانی از انواع تصاویر را دارد.
4. از تصاویر WebP و Retina پشتیبانی می کند.
5. با ویرایشگرهایی مانند المنتور سازگاری دارد.
6. قابلیت متمایز کردن تصاویر خاص از Lazy Load یا کاهش حجم براساس اطلاعات فایل

افزونه Rocke Lazy Load

این افزونه توانایی فوق العاده ای دارد و می تواند تصاویر شما را در زمانی که بدون اسکرول کردن نمایش داده می شوند به کاربر نمایش دهد. وظیفه این افزونه افزایش سرعت سایت با کارکردن بر روی تصاویر است. می تواند تمامی مواردی که روی سرعت سایت تاثیر دارد را بررسی کند. مانند تصاویر کوچک ، آواتار ، تصویر پس زمینه و تمام موارد موثر. محبوبیت این افزونه با توجه به رایگان بودن آن دو چندان شده است.
افزونه Rocke Lazy Load توسط WP Rocket caching ارائه شده است. WP Rocket caching همیشه در حال بروزرسانی است. با استفاده آخرین نسخه آن بر روی وب سایت خود می توانید در کنار آن افزونه های کاربردی دیگری را نیز داشته باشید. قابلیت نمایش تصاویر و آی فریم ها در بهترین زمان ممکن باعث افزایش سرعت و بهینه سازی سایت شما می شود.

برخی از ویژگی های این افزونه عبارت اند از:

1. Object Cache
2. Gzip
3. CDN
4. ادغام فایل های کوچک Js و CSS در فایل بزرگتر
5. رابط کاربری ساده
6. کاملا هوشمند برای درک ویرایش مطلب
7. کاملا هوشمند برای درک صفحه های ووکامرس
8. Gzip به صورت خودکار فعال می‌شود.

برترین شرکت های ارائه دهنده اینترنت ایران

افزونه Lazy Loader

این افزونه امکان فعال یا غیر فعال کردن لود تنبل را برای شما فراهم می کند. توانایی این را دارد که تصاویری که هنوز اسکرول نشدند را لود نکند. همچنین از iFrame ها ، تصاویر و تمام فایل های صوتی پشتیبانی می کند. با استفاده از این افزونه لود تنبل می تواند عملیات های زیر را انجام دهد.

1. تصاویر در قالب img و یا تصاویر در پست ها و ابزارک های متنی درج می شود.
2. تصاویر پس زمینه را بهینه سازی می کند.
3. توانایی بهینه سازی فایل های ویدیویی و صوتی را نیز دارد.

افزونه Lazy Load - Speed Up

نصب و راه اندازی این افزونه بسیار سریع است. قابلیت این را دارد که بعد از نصب فعالیت خود را شروع کند. به طور کلی این افزونه هم از بارگیری تصاویری که مشاهده نمی شوند جلوگیری می کند. به هیچ تنظیمی از جانب شما نیاز ندارد و بعد از نصب پلاگین کار خود را انجام میدهد. تاثیر بسیاری در سرعت وب سایت شما دارد.

افزونه Lazy Load for Videos

این افزونه به لود فایل های ویدیویی اختصاص دارد و برای کسانی که فایل های ویدیویی زیادی دارند بسیار مناسب است. عملکرد این افزونه به گونه ای است که ویدیو ها را با یک پیش نمایش قابل کیلیک نمایش می دهد و بعد از کیلیک کردن ویدیو لود می شود. با استفاده از این افزونه می توانید در پایان ویدیوی خود از ویدیوهای تبلیغاتی استفاده کنید و همینطور حاشیه ها و دکمه های اضافی را حذف کنید.

ویژگی های دیگر این افزونه:

1. عنوان ویدیو بر روی تصویر پیش نمایش مشخص است.
2. قابلیت قرار دادن تبلیغات در قبل و بعد از ویدیو
3. حذف حاشیه نویسی ها برای راحتی کاربر
4. می توانید از طریق پنل مدیریت افزونه css اختصاصی اضافه کنید.
5. برای پخش ویدیو رنگ دلخواه را انتخاب کنید.
6. می توانید در انتهای ویدوی خود ویدیو های مرتبط را نمایش ندهید.

جمع بندی نهایی

تمام افزونه هایی که در این مطلب به آن ها اشاره کردیم توانایی بهینه سازی و افزایش سرعت لود وب سایت شما را دارند. اگر وب سایت شما دارای تصاویر ، فایل های صوتی و فایل های ویدیویی زیادی است. به شما توصیه می کنیم برای بهبود سرعت وب سایت خود از این افزونه ها استفاده کنید. امیدوارین با مطالعه این مطلب اطلاعات کافی را دریافت کرده باشید.