همانطور که اذعان داشتیم در طی انتشار چندین مقاله در حوزه ی طراحی سایت تصمیم براین گرفتیم تا مقالاتی را در زمینه ی سئو سایت توسط معرفی برگه ها و یا ابزارهای موجود در وب مستر را پیش ببریم چرا که یادگیری این ابزارها کمک بسزایی به ما می کند.
نتایج جستجو را به طور موقت از سایت خود مسدود کنید. ابزار Removals در وب مستر به شما امکان حذف موقت نتایج جستجوی گوگل مربوط به سایت خود را می دهد. در این جا قصد داریم سه بخش اصلی این ابزار را معرفی کنیم:
- Temporarily block URLs
- See outdated content removal requests
- See URLs on your site reported as adult content

بخش Temporarily block URLs

چه زمانی از این ابزار استفاده می کنیم؟

در حقیقت شما یک URL در یک ویژگی کنسول جستجوی گوگل دارید که به شما تعلق دارد و می خواهید سریعاً از جستجوی گوگل حذف شود. درواقع برای حذف دائمی باید از یک روش دیگر استفاده کنید استفاده از این ابزار به صورت موقت می باشد. URL مورد نظر برای حذف می تواند شامل تصویر متن و... باشد. فرض کنید شما محتوای خاصی را از یک صفحه حذف کرده اید و قصد دارید که گوگل آن صفحه را از جستجو حذف نکند بلکه فقط آن محتوا را از جستجو حذف کند.

چه زمانی نباید از این ابزار استفاده کنیم؟

زمانی که ما صفحه ای را قصد داریم حذف کنیم که متعلق به ما نیست.
زمانی که قصد دارید تا یک URL را به صورت دائمی حذف کنید. در حقیقت این شاید یکی از مراحل حذف دائمی باشد بنابراین برای حذف دائمی پیوند این ابزار به تنهایی کافی نیست.
برای حذف محتوا از اینترنت. این ابزار در حقیقت محتوا را فقط از جستجوی گوگل حذف می کند.
نکات مهم: این ابزار فقط حدود شش ماه اعتبار دارد بعد از اتمام این بازه ی زمانی محتواهای شما در جستجوی گوگل وجود خواهند داشت. مسدود کردن URL باعث خزیده نشدن او در گوگل نخواهد شد بلکه فقط در جستجوی گوگل به نمایش در نخواهد آمد. در صورتی که نشانی اینترنتی شما توسط گوگل غیر قابل دسترسی شود، فرض می شود که صفحه از بین رفته است و به صورت خودکار، درخواست مسدود کردن URL ای که شما داده اید، پایان می یابد و هر صفحه ای که بعدا در آن URL مد نظر پیدا شود به عنوان یک صفحه جدید محسوب می شود و در نتایج جستجو گوگل ظاهر می شود.

ابزار حذف در وب مستر-طراحی سایت

نحوه ی استفاده از ابزار Removals :

1- برگه (تب) حذف موقت را انتخاب کنید.
2 - روی درخواست جدید کلیک کنید.
3 - در این مرحله دو قسمت برای ادامه ی کار برای شما به نمایش در می آید.
الف) Temporarily remove URL
ب ) Clear cached URL
در بخش (الف) کار به شکل زیر پیش می رود:
پیوند (URL) از نتایج جستجوی گوگل به مدت شش ماه مسدود می شود. بعد از اتمام دوره پیوند مد نظر در نتایج جستجو ظاهر خواهد شد. لازم به ذکر می باشد که قبل از این که دوباره به نمایش در بیاید در نتایج جستجوی گوگل، باید صفحه دوباره بازیابی شود. از این ویژگی به عنوان اولین مرحله در مسدود کردن دائمی یک صفحه از نتایج جستجوی گوگل استفاده کنید. در ضمن با استفاده از این بخش می توانید پیوند های خاص و یا همه ی پیوند های خاص که با پیشوند خاصی شروع می شوند را مسدود کنید. در ادامه با انتخاب این گزینه Block a specific URL فقط URL را نتایج جستجوی گوگل حذف می کنید.
در بخش (ب) کار به شکل زیر طی خواهد شد:
در حقیقت این بخش قطعه ی توضیخات صفحه را در نتایج جستجوی گوگل حذف می کند، بنابراین تا اضافه شدن توضیحات جدید صفحه ی مد نظر "بدون شرح" صفحه در دسترس خواهد بود. در واقع هنگامی که اطلاعات حساس صفحه را حذف می کنید و می خواهید قطعه جدید خود را در گوگل بروز کنید از این ویژگی استفاده کنید. توجه داشته باشید که این امکان وجود دارد که صفحه ی قبلی با اطلاعات قبلی تا زمان نمایان شدن اطلاعات جدید، در نتایج جستجو گوگل نمایان بمانند.
برای تکمیل مراحل NEXT را انتخاب کنید.
4 - پردازش درخواست شده معمولا تا یک روز زمان می برد و پذیرفته شدن آن هم تضمین شده نیست. برای دیدن وضعیت درخواست خود، دوباره بررسی کنید و اگر درخواست شما رد شد برای یادگیری دلیل آن روی بیشتر بیاموزید کلیک کنید.
درخواست های اضافی حذف را برای URL های اضافی که ممکن است به همان صفحه اشاره کنند و همچنین هرگونه تغییر در پوشش URL که سرور شما از آن استفاده می کند ، ارسال کنید. به عنوان مثال ، همه URL های زیر ممکن است به صفحه تکراری اشاره داشته باشند:
sitecode.ir/mypage
sitecode.ir/MyPage
sitecode.ir/page?1234